Szosa Transfogaraska
Wielu osobom Rumunia – jeśli chodzi o ciekawe miejsca do zobaczenia – kojarzy się głównie z Bukaresztem i transylwańskimi zamkami. Tymczasem większość z nich nie ma pojęcia o istnieniu drogi, która pozwala nasycić oczy niesamowitymi widokami. Chodzi o Szosę Transfogaraską, nazywaną przez wielu najpiękniejszą drogą świata.
Od Siedmiogrodu do Wołoszczyzny. Magiczna trasa przez Góry Fogoraskie
To, co może zaskoczyć osoby, które nigdy wcześniej nie były w Rumunii, to fakt, że jest to teren niesamowicie górzysty. Aż 30 procent powierzchni kraju, to góry Karpaty. Z tego względu Rumunia będzie idealnym kierunkiem dla wszystkich miłośników górskich wypraw. Oprócz wspinaczek na poszczególne szczyty, można jednak pokusić się też o przejazd Szosą Trasfagarską. Drogę uważaną przez wielu za najpiękniejszą drogę świata i będącą jedną z dwóch tras w Rumunii, które warto zobaczyć na własne oczy.
Szosa została wybudowana na polecenie dyktatora Ceauşescu i prowadzi od miasta Sybin w Siemiogradzie aż do Pitesti na Wołoszczyźnie. Przecina przy tym Góry Fogoraskie – z północy na południe. Sama trasa liczy ponad 150 kilometrów, przy czym – co warto podkreślić – w najwyższym punkcie jest położona na wysokości aż 2034 m n.p.m. Co ciekawe, w tym samym punkcie, znajduje się najdłuższy w Rumunii tunel – o długości 884 m.
Całą Szosę Transfogaraską można określić mianem jednego wielkiego zakrętu. Ciągnące się niemal przez całą długość serpentyny, mogą być dla wielu kierowców prawdziwym wyzwaniem. Z tego powodu na całej trasie obowiązuje również ograniczenie prędkości – do 40 km/h.
Turyści powinni pamiętać o ograniczeniach podczas poszczególnych pór roku
Wszystkie osoby, które chciałyby wybrać się w podróż Trasą Transfogaraską, powinny mieć jednak na uwadze, że droga nie jest otwarta przez cały rok – a przynajmniej nie w całości. Na przykład przejazd górnymi odcinkami trasy, położonymi najwyżej nad poziomem morza, nie jest możliwy w okresie zimowym – głównie ze względu na olbrzymie ilości śniegu.
Jazda trasą na tych odcinkach mogłaby być również niebezpieczna z powodu dużego oblodzenia. Tunel znajdujący się w najwyższym punkcie szosy jest zamknięty od października (albo listopada) do kwietnia (lub maja) – ostateczne terminy zależą od warunków pogodowych.
Co można zobaczyć podróżując Szosą Transfogaraską?
Jeśli chodzi o najbardziej spektakularne serpentyny, to znajdują się one na północnej stronie trasy. To stamtąd rozciągają się najpiękniejsze widoki na doliny. Z kolei na południu warta uwagi jest z pewnością wysoka na 160 metrów zapora na rzece Ardżesz, tworząca jezioro Vidraru. To miejsce, które powinno spodobać się fanom Hrabiego Draculi – mowa o zamku Poenari, należącym według legend do Wlada Palownika – pierwowzoru znanego na całym świecie wampira z Rumunii.
W podróż Szosą Transfogaraską warto wybrać się w miesiącach letnich lub wczesną jesienią – właśnie wtedy widoki są najpiękniejsze, a cała trasa – przejezdna.
Szosa Transfogaraska w (c): SuperPolonia.info / RynekPierwotny.pl
Zobacz też:
> Ciekawostki o Madrycie