w

Szydłów

Wieś w województwie świętokrzyskim, która w latach 1329-1869 była miastem, zaczyna przyciągać turystów

Mający długą historię Szydłów, który w latach 1329-1869 był miastem, leży na Pogórzu Szydłowskim – 40 kilometrów na południowy wschód od Kielc oraz 12 kilometrów na zachód od Staszowa. Ocenia się, ze w okolicach znajduje się około tysiąc sadów śliwkowych, dlatego Szydłów nazywany jest przez niektórych śliwkową stolicą Polski.

Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1191 roku. W 1329 król Władysław I Łokietek nadał mu prawa miejskie. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł tu zamek oraz kościół pod wezwaniem Świętego Władysława, a miasto zostało otoczone obronnym murem, na którym znajdowały się trzy bramy: Krakowska, Opatowska i Wodna. Szydłów leżał wówczas na ważnym szlaku handlowym, rozwijał się handel i rzemiosło. W XVI wieku miasto słynęło z produkcji sukna. W 1564 r. w Szydłowie było 180 domów; 49 przy rynku, 75 przy ulicach, a pozostałe 56 na przedmieściach. W 1565 r. duża część Szydłowa została zniszczona przez pożar.

Od XVII wieku miasto traciło na znaczeniu, w 1630 roku zostało częściowo spalone przez oddział zbuntowanych wojsk najemnych. Potem był Potop Szwedzki i najazd Rakoczego. W 1655 r. miasto i zamek zostały zniszczone, a z 1300 mieszkańców Szydłowa ocalało około 350. W czasie III wojny północnej (XVIII wiek) w Szydłowie wybuchła zaraza, która zdziesiątkowała ludność.

Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tutaj getto, w którym przetrzymywano blisko około tysiąc osób, zgładzonych później w obozach koncentracyjnych. Wtedy też miejscowość po raz kolejny odniosła dotkliwe zniszczenia.

W ostatnich latach wiele zabytków Szydłowa odbudowano lub jest w trakcie odbudowy i renowacji. Szydłów ma szansę zostać ciekawą atrakcją turystyczną. Są tu: zamek królewski, mury obronne, Brama Krakowska, kościół św. Władysława i kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku, Skarbczyk i synagoga z XVI wieku, dzwonnica i brama zamkowa z XVIII wieku.

Na zdjęciach:
– fragment zabudowy miasta, z prawej w głębi wieża kościoła św. Władysława; foto z wewnętrznej strony murów obronnych tuż przy Wieży Krakowskiej
– budynek bramny zamku królewskiego w Szydłowie, wejście na teren dziedzińca
Tekst i foto:  Super Polonia

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Rzeszów atrakcje ciekawostki pomnik czynu rewolucyjnego bilet na autobus w Rzeszowie

Bilet na autobus w Rzeszowie kupisz także przez telefon

nadpotliwość nadmierna potliwość droga spocony biegacz mężczyzna ciekawostki

Problem z nadmierną potliwością