Nadmierna potliwość
Pot jest naturalną wydzieliną u człowieka, a pocenie się to proces, który pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała. Wraz z potem na zewnątrz organizmu wydalane są zbędne substancje i woda
Sam proces pocenia się trwa bez przerwy, ale tylko wtedy, gdy potu jest bardzo dużo, zaczyna być prawdziwym problemem. Jak rozpoznać dolegliwość określaną jako „nadmierna potliwość”?
Problem nadmiernej potliwości
Nadmierna potliwość jest syndromem dotyczącym około 1 proc. globalnej populacji. Wydawałoby się, że to niewiele, ale w skali świata jest to całkiem dużo. Dolegliwość ta wywołana jest przez nadaktywność gruczołów potowych, które w szczególności znajdują się pod pachami, na dłoniach i stopach czy na skórze głowy. Pot wydalany jest z organizmu pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia lub przy intensywnym wysiłku fizycznym. Zdarza się, że jednak pod wpływem czynników psychicznych i emocjonalnych dochodzi do zaburzenia potliwości, np. w wyniku permanentnego stresu, problemów natury psychicznej czy stanów podgorączkowych. Nadpotliwość może wynikać także z odziedziczonych genów. Pocenie może być wyższe w wyniku zmian w układzie hormonalnym, w zależności od zmian nastroju człowieka bądź prowadzonej diety.
Na ciele każdego człowieka znajdują się dwa rodzaje gruczołów potowych – gruczoły ekrynowe, które funkcjonują od chwili urodzenia, a także gruczoły apokrynowe, aktywujące się w okolicach okresu dojrzewania. Każdy z nas posiada od 2 do 5 mln gruczołów ekrynowych, najwięcej na stopach i dłoniach. Natomiast gruczoły apokrynowe znajdują się w sąsiedztwie włosa.
Miejscowa i ogólna nadpotliwość
Nadmierna potliwość może dotyczyć tylko określonych części ciała albo jego całego. Często zdarza się, że pacjenci chorują na nadmierną potliwość pach, nadmierną potliwość dłoni czy nadmierną potliwość głowy. Uogólniona potliwość występuje rzadko i w zdecydowanej liczbie przypadków jest symptomem towarzyszącym innej chorobie, dlatego jej leczenie skupia się na zapobieganiu i niwelowaniu objawów schorzenia podstawowego.
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z nadmierną potliwością uogólnioną, czy miejscową, zawsze powinna ona skłonić nas do wizyty u lekarza.
Jakie są objawy nadmiernej potliwości?
Szacuje się, że dziennie człowiek może wydzielić od 0,5 do 10 litrów potu. Nie ma szczegółowych norm, które świadczą o nadmiernej potliwości. Niemniej nietrudno jest rozpoznać taką dolegliwość. Kiedy w różnych sytuacjach pot strumieniami płynie po plecach, po czole, albo uniemożliwia np. przywitanie się uściśnięciem ręki, to niewątpliwe sygnały tego, że mamy do czynienia z nadpotliwością. Jeśli na dodatek towarzyszą jej gorączka, zaburzenia krążenia, szybkie chudnięcie czy zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, koniecznie trzeba wybrać się do lekarza. Na szczęście są już znane skuteczne sposoby leczenia zaburzeń wydzielania potu.
Nadmierna potliwość – Jak rozwiązać wstydliwy problem?
W profilaktyce nadpotliwości najważniejsza jest higiena osobista, m.in. codzienne branie prysznica lub kąpiele, które uwolnią pacjenta od przykrego zapachu potu. Warto także depilować pachy, ponieważ owłosienie jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu nieprzyjemnej woni.
Problem można zwalczać z wykorzystaniem antyperspirantów ograniczających pocenie się, zwłaszcza tych dostępnych w aptekach. Ważne jest częste zmienianie odzieży i wybieranie ubrań z przewiewnych materiałów, umożliwiających skórze oddychanie. Jeśli nadmierna potliwość pomimo podjęcia takich kroków nadal jest trudna do zniesienia, można zgłosić się do lekarza, który może zalecić leczenie z wykorzystaniem botoksu (toksyny botulinowej), z zastosowaniem zabiegu chirurgicznego, z usunięciem gruczołów potowych włącznie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach na nadmierną potliwość? Zajrzyj na stronę: http://der**zdrowi.pl/nadmierna-potliwosc-nie-wstydz-sie-i-rozwiaz-przykry-problem/. Dzięki zdecydowanej reakcji możesz pozbyć się swojego problemu i cieszyć się życiem oraz nawiązywaniem nowych kontaktów towarzyskich.
http://der**zdrowi.pl/nadmierna-potliwosc-nie-wstydz-sie-i-rozwiaz-przykry-problem/
Link zdjęty 21.92.2021, dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci wznowienia prosimy o kontakt.
Zobacz też:
> Ciekawostki sportowe
> Ciekawostki o kretach