Ubezpieczenie na wakacje w Grecji – jak wybrać najlepszą polisę?

Ubezpieczenie na wakacje w Grecji – jak wybrać najlepszą polisę?

Ubezpieczenie na wakacje w Grecji – jak wybrać najlepszą polisę?

Możliwość komentowania Ubezpieczenie na wakacje w Grecji – jak wybrać najlepszą polisę? została wyłączona

Grecja od lat stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży turystów nie tylko znad Wisły. Nic w tym dziwnego, w końcu to kraj oferujący przyjezdnym wszelkiego rodzaju atrakcje, od ogromnego dziedzictwa kulturowego począwszy, na wyśmienitej kuchni skończywszy. Zanim jednak wylądujemy w tym słonecznym raju, warto się ubezpieczyć na podróż

Zwiedzanie Partenonu? Wspinaczka na Meteory? Wypoczynek na plażach Krety, Kos, Rodos lub Zakynthos? A może grecka uczta bogata w mięsa, warzywa i owoce morza, a to wszystko zakończone imprezą do białego rana? Możliwości spędzenia urlopu w Grecji jest multum, jednak los bywa złośliwy i zamiast błogiego relaksu podczas wakacji może zafundować nam chorobę, wypadek lub inne niefortunne zdarzenie. Ale od czego jest ubezpieczenie turystyczne (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/)?

Ubezpieczenie podróżne do Grecji – co powinna zawierać ochrona?

Polisa dla podróżnych, choć nieobowiązkowa, jest bardzo mocno zalecana wszystkim osobom wyjeżdżającym poza granice Polski. Wiąże się to oczywiście w głównej mierze z kosztami leczenia, które choć darmowe w Polsce, w innym kraju mogą okazać się bardzo dużym wydatkiem. Jeżeli wolisz go uniknąć, rozważ zakup polisy, która powinna obejmować:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – najlepiej na co najmniej 50 000 euro, żeby mieć pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie wydatki przeznaczone na opiekę medyczną w razie zachorowania lub wypadku;
 • ubezpieczenie NNW – w razie nieszczęśliwych wypadków prowadzących do ciężkich i trwałych uszczerbków na zdrowiu, które wymagają skomplikowanego leczenia lub żmudnej rehabilitacji;
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – na wypadek konieczności finansowego zadośćuczynienia osobie trzeciej, która ucierpiała wskutek spowodowanego przez nas lub naszych podopiecznych (dzieci, zwierzęta) wypadku;
 • ubezpieczenie sportowe – dotyczy ochrony podczas amatorskiego uprawiania sportu, w przypadku sportów ekstremalnych lub wyczynowych wymagane jest dodatkowe rozszerzenie polisy;
 • ubezpieczenie bagażu – obejmujące ochroną bagaż podróżny w razie jego uszkodzenia, zgubienia, opóźnienia lub kradzieży, może być rozszerzone o ochronę sprzętu elektronicznego lub sportowego;
 • ubezpieczenie assistance – w jego ramach ubezpieczyciel oferuje szereg usług, począwszy od dostępnej 24 godziny na dobę infolinii, po pomoc tłumacza lub organizację opieki nad dziećmi w razie niedyspozycji opiekuna.
co powinno zawierać ubezpieczenie Grecja
Przeczytaj, jeśli wybierasz się do Grecji

Oczywiście to nie wszystko, co może obejmować ubezpieczenie do Grecji (sprawdź na: https://mubi.pl/poradniki/grecja-przewodnik-dla-turystow/). Polisę można jeszcze rozszerzyć, m.in. o klauzulę chorób przewlekłych, obejmującą ochroną przypadki nagłego zaostrzenia się objawów znanego ubezpieczonemu schorzenia, lub klauzulę alkoholową, dzięki której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie także wtedy, gdy do wypadku dojdzie po spożyciu przez ubezpieczonego alkoholu.

Leczenie w Grecji – EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Wyjeżdżając do Grecji lub innego europejskiego kraju, turyści stają często przed dylematem – kupować prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czy zdać się na bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną przez NFZ? Wbrew pozorom nie są to wcale wykluczające się opcje. Wręcz przeciwnie, dobrym rozwiązaniem jest posiadanie obydwu rodzajów ochrony, które dobrze się uzupełniają.

Turyści posiadający EKUZ mogą w Grecji skorzystać z niezbędnej pomocy medycznej w:

 • placówkach publicznej służby zdrowia (ESY),
 • placówkach prywatnych mających podpisaną umowę z EOPYY,
 • placówkach państwowej sieci podstawowej opieki zdrowotnej (PEDY).

Trzeba jednak pamiętać, że udzielanie pomocy w ramach EKUZ dotyczy wyłącznie nagłych i niezbędnych przypadków. Co więcej, jedynie korzystanie z placówek publicznych (ESY i PEDY) jest w pełni darmowe. Koszty świadczeń udzielanych w ośrodkach prywatnych są już częściowo pokrywane przez pacjenta. Takich ograniczeń nie ma oczywiście w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia, które pokrywa wszystkie wydatki zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych aż do wysokości sumy ubezpieczenia.

Trzeba też pamiętać, że EKUZ nie pokrywa niektórych kosztów, które może obejmować zakresem ochrona gwarantowana w ramach prywatnego ubezpieczenia. Do tego rodzaju wydatków należą m.in.:

 • akcje ratownicze,
 • transport medyczny do kraju,
 • przymusowa kwarantanna lub izolacja w razie COVID-19.

COVID-19 w Grecji – jak działa ubezpieczenie?

Czy ubezpieczenie turystyczne do Grecji obejmuje przypadki zachorowania na COVID-19 w Grecji? Tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi:

Tak, zachorowanie na COVID-19 znajduje się w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe zapisy w OWU, ponieważ nie wszystkie firmy podchodzą jednakowo do kwestii pokrycia kosztów związanych z pobytem na przymusowej kwarantannie po kontakcie z osobą chorobą. Może się więc okazać, że o ile sam nie miał pozytywnego wyniku testu na COVID-19, ubezpieczony będzie zmuszony samodzielnie ponieść wydatki na zakwaterowanie, wyżywienie czy późniejszy powrót do kraju.

A co z EKUZ w przypadku COVID-19? Czy mając kartę, możemy liczyć na bezpłatną pomoc greckiej służby zdrowia?

Zarówno EKUZ, jak i ubezpieczenie kosztów leczenia obejmują pomoc medyczną w razie zachorowania na COVID-19 podczas pobytu za granicą, jednak na nieco innych zasadach. O ile w przypadku prywatnej polisy wiążące są zasady przewidziane przez ubezpieczyciela w OWU, które zaakceptowaliśmy podczas podpisywania umowy ubezpieczenia, o tyle użytkowników karty EKUZ obowiązują reguły dotyczące obywateli państwa, w którym się znajdują, czyli Grecji. O niezbędności danego świadczenia zdecyduje więc lekarz udzielający im pomocy – wyjaśnia ekspert porównywarki ubezpieczeń turystycznych online.

podobne wpisy

Dlaczego Las Vegas nazywany jest miastem grzechu?

Możliwość komentowania Dlaczego Las Vegas nazywany jest miastem grzechu? została wyłączona

Marzysz o pięknych włosach? Na co zwrócić uwagę, by je mieć

Możliwość komentowania Marzysz o pięknych włosach? Na co zwrócić uwagę, by je mieć została wyłączona

5 najlepszych kasyn online z cashbackiem

Możliwość komentowania 5 najlepszych kasyn online z cashbackiem została wyłączona

Najlepsze i najłatwiejsze sposoby zarabiania w Internecie w Polsce

Możliwość komentowania Najlepsze i najłatwiejsze sposoby zarabiania w Internecie w Polsce została wyłączona

Sądowy pozew przeciwko firmie meteorologicznej

Możliwość komentowania Sądowy pozew przeciwko firmie meteorologicznej została wyłączona

Wrastające paznokcie – bolesny problem

Możliwość komentowania Wrastające paznokcie – bolesny problem została wyłączona

Jedni wyjeżdżają na urlop, inni remontują mieszkanie

Możliwość komentowania Jedni wyjeżdżają na urlop, inni remontują mieszkanie została wyłączona

Co może obejmować ubezpieczenie motoryzacyjne?

Możliwość komentowania Co może obejmować ubezpieczenie motoryzacyjne? została wyłączona

Rozrywka przełomu XIX i XX wieku

Możliwość komentowania Rozrywka przełomu XIX i XX wieku została wyłączona

Najlepsza atrakcja na event we Wrocławiu

Możliwość komentowania Najlepsza atrakcja na event we Wrocławiu została wyłączona

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

Możliwość komentowania OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account