Herbata – napój cesarza. Ciekawostki o herbacie

Herbata – napój cesarza. Ciekawostki o herbacie

Herbata – napój cesarza. Ciekawostki o herbacie

Herbata to napój, który zarówno koi nasze nerwy, łagodzi dolegliwości gastryczne, a przede wszystkim pozwala nam znaleźć prawdziwą miłość. Niezwykłe ciekawostki o herbacie

Królowie drzew herbacianych

Chińczycy uważają herbatę jako dar bogów, parzą ją i piją na wszelkie dolegliwości. A jak to wszystko się zaczęło?

Na górze Liuchasan w Chinach, rosną bardzo stare drzewa o nazwie gimango. Jak głosi legenda, bożek miłości Remotos drzewa te nazywał królami drzew herbacianych. Mają one około 30 metrów wysokości, a średnica ma około jednego metra.

Napój tylko dla cesarza

Warto wiedzieć, że mniej więcej od 1700 roku, napój herbaciany był polecany przez ówczesnych medyków tylko samemu cesarzowi. Napój uważany za eliksir przywracający równowagę ducha i ciała. Gdy ktoś z poddanych cesarza napił się herbaty, a fakt ten się wydał, dla takiego śmiałka mogło się to zakończyć nawet utratą życia.

Znane są fakty historyczne, opisujące cesarza Chin komunikującego się z bogami po wypiciu czarnej, poobiedniej herbaty. Dlatego też, aby nikt z poddanych cesarza nie miał dostępu do panteonu chińskiego, napój ten zabraniano pić innym ludziom.

plantacja herbaty herbaciane pola herbata
Plantacja herbaty – herbaciane pola

Historia czerwonej herbaty

W Chinach herbata czerwona była już znana od panującej w latach 618-907 dynastii Tang. Zawsze gdy wojsko chińskie ruszało na podbój innych krajów, delektowali się czerwoną herbatą. Podobno pobudzała ich waleczność i odwagę.

Czerwona herbata jest dziś w wielu sklepach. Traktowana jest jako środek leczniczy i środek usuwający z naszego organizmu zmagazynowane toksyny. Jest pośrednim napojem między fermentowaną herbatą czarną, a niefermentowaną herbatą zieloną. Najkosztowniejsze są zatem herbaty czerwone, dojrzewające w niezwykle tajemniczych grotach przez kilkanaście lat, a doglądać je mogą podczas tego procesu tylko wybrane osoby.

Czerwona herbata oczyszcza organizm

Czerwona herbata obniża poziom złego cholesterolu w organizmie, poza tym oczyszcza go ze złogów tłuszczowych i węglowodanowych. Wspomaga też pracę wątroby i całego układu trawiennego, tym samym wpływając na usprawnienie metabolizmu. Chińczycy pili ten gatunek herbaty dość regularnie, ponieważ jak wynikało z ustaleń ówczesnych medyków, właśnie ta herbata doskonale wpływa na pracę serca.

herbata ciekawostki o herbacie
Ciekawostki o herbacie: najpierw poznali ją Chińczycy

Istnieje szereg badań nad wspomnianą herbatą, podczas których prowadzone są próby jej właściwości u ludzi, którzy spożywają ją po wypiciu sporej ilości alkoholu. Otóż okazało się, że czerwona herbata pochłania jak gąbka toksyny alkoholowe i obniża ilość „wypitych procentów”.

Ciekawostki o herbacie: to antydepresant

Czerwona herbata ma też działanie antydepresyjne, co zbadali włoscy uczeni z Pizy. W toku badań ustalono, że czerwona herbata w znacznym stopniu wpływa na produkowanie pewnej postaci ludzkiego enzymu rozweselającego. Pomaga on pozbyć się wszelkich stanów lękowych, psychoz, a co się z tym wiąże – depresji.

Trzeba pamiętać, że należy odpowiednio dozować ilość wsypywanej herbaty do imbryczka, w którym mamy ją zaparzyć. Należy jej wsypać 1-2 pełnych łyżeczek i zalać wrzątkiem.

Gdy chcemy poprawić pracę wątroby i całego układu trawienno-gastrycznego, należy zaparzać od 2-3 łyżeczek czerwonej herbaty. A jeśli chcemy pozbyć się psychoz, które dręczą nas na przykład z powodu nie odnalezienia siebie we współczesnym świecie, zaparzamy 4 łyżeczki czerwonej herbaty. Gdy poczujemy się lepiej, nie należy odstawiać jej całkowicie. Później można ograniczyć jej spożycie do kilku filiżanek w tygodniu lub nawet w miesiącu.

cesarz chiński herbata ciekawostki o herbacie
Jeden z cesarzy chińskich. Ciekawostki o herbacie

Legenda o synu cesarza

Legenda głosi, że młody syn cesarza chińskiego, miał ogromną alergię spowodowaną nieznanym alergenem. Wypryski skórne trwale i skutecznie odstraszały młode, potencjalne kandydatki na jego żonę. Młody syn cesarza wybrał się do starej Chinki, która znana była w okolicy z umiejętności służenia chorym medyczną radą. Spisała ona z młodzieńcem kontrakt, że chłopiec odda jej za pomoc medyczną wszystko, czego ona od niego zażąda.

Młodzieniec tak pragnął pozbyć się przykrej dolegliwości, że przystał na jej propozycję. Wiedźma naparzyła mu czerwonej herbaty i zaczęła robić z niej okłady na ciało. Dolegliwości szybko ustąpiły i nastał czas aby cesarski syn dotrzymał obietnicy. Jak się okazało, fortel starej Chinki polegał na zaproponowaniu mu małżeństwa właśnie z nią. Legenda głosi, że młody cesarz nigdy nie pokochał żony, a w małżeńskiej alkowie przyjmował inne kobiety.

Ciekawostki o herbacie (c): Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Earl Grey ciekawostki
> Herbata Pu Erh

podobne wpisy

30 niesamowitych ciekawostek o Afryce

Możliwość komentowania 30 niesamowitych ciekawostek o Afryce została wyłączona

Fascynująca historia porcelany

Możliwość komentowania Fascynująca historia porcelany została wyłączona

Recepta na zdrową opaleniznę

Możliwość komentowania Recepta na zdrową opaleniznę została wyłączona

Historyczne ciekawostki o Warszawie

Możliwość komentowania Historyczne ciekawostki o Warszawie została wyłączona

Ciekawostki polskie (6)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (6) została wyłączona

Europejskie festiwale muzyczne 2018 – jak dotrzeć

Możliwość komentowania Europejskie festiwale muzyczne 2018 – jak dotrzeć została wyłączona

Historia hazardu na tle rozwoju Europy

Możliwość komentowania Historia hazardu na tle rozwoju Europy została wyłączona

Baltimore, miasto w USA

Możliwość komentowania Baltimore, miasto w USA została wyłączona

Radzionków, woj. śląskie. Fakty, które warto znać

Możliwość komentowania Radzionków, woj. śląskie. Fakty, które warto znać została wyłączona

Ciekawostki o rowerach i rowerzystach

Możliwość komentowania Ciekawostki o rowerach i rowerzystach została wyłączona

Cztery panie w Hollywood

Możliwość komentowania Cztery panie w Hollywood została wyłączona

Ciekawostki turystyka Peru, Nowy Jork, Indie, Polska

Możliwość komentowania Ciekawostki turystyka Peru, Nowy Jork, Indie, Polska została wyłączona

Create AccountLog In Your Account