Herbata – napój cesarza. Ciekawostki o herbacie

Herbata – napój cesarza. Ciekawostki o herbacie

Herbata – napój cesarza. Ciekawostki o herbacie

Herbata to napój, który zarówno koi nasze nerwy, łagodzi dolegliwości gastryczne, a przede wszystkim pozwala nam znaleźć prawdziwą miłość. Niezwykłe ciekawostki o herbacie

Królowie drzew herbacianych

Chińczycy uważają herbatę jako dar bogów, parzą ją i piją na wszelkie dolegliwości. A jak to wszystko się zaczęło?

Na górze Liuchasan w Chinach, rosną bardzo stare drzewa o nazwie gimango. Jak głosi legenda, bożek miłości Remotos drzewa te nazywał królami drzew herbacianych. Mają one około 30 metrów wysokości, a średnica ma około jednego metra.

Napój tylko dla cesarza

Warto wiedzieć, że mniej więcej od 1700 roku, napój herbaciany był polecany przez ówczesnych medyków tylko samemu cesarzowi. Napój uważany za eliksir przywracający równowagę ducha i ciała. Gdy ktoś z poddanych cesarza napił się herbaty, a fakt ten się wydał, dla takiego śmiałka mogło się to zakończyć nawet utratą życia.

Znane są fakty historyczne, opisujące cesarza Chin komunikującego się z bogami po wypiciu czarnej, poobiedniej herbaty. Dlatego też, aby nikt z poddanych cesarza nie miał dostępu do panteonu chińskiego, napój ten zabraniano pić innym ludziom.

plantacja herbaty herbaciane pola herbata
Plantacja herbaty – herbaciane pola

Historia czerwonej herbaty

W Chinach herbata czerwona była już znana od panującej w latach 618-907 dynastii Tang. Zawsze gdy wojsko chińskie ruszało na podbój innych krajów, delektowali się czerwoną herbatą. Podobno pobudzała ich waleczność i odwagę.

Czerwona herbata jest dziś w wielu sklepach. Traktowana jest jako środek leczniczy i środek usuwający z naszego organizmu zmagazynowane toksyny. Jest pośrednim napojem między fermentowaną herbatą czarną, a niefermentowaną herbatą zieloną. Najkosztowniejsze są zatem herbaty czerwone, dojrzewające w niezwykle tajemniczych grotach przez kilkanaście lat, a doglądać je mogą podczas tego procesu tylko wybrane osoby.

Czerwona herbata oczyszcza organizm

Czerwona herbata obniża poziom złego cholesterolu w organizmie, poza tym oczyszcza go ze złogów tłuszczowych i węglowodanowych. Wspomaga też pracę wątroby i całego układu trawiennego, tym samym wpływając na usprawnienie metabolizmu. Chińczycy pili ten gatunek herbaty dość regularnie, ponieważ jak wynikało z ustaleń ówczesnych medyków, właśnie ta herbata doskonale wpływa na pracę serca.

herbata ciekawostki o herbacie
Ciekawostki o herbacie: najpierw poznali ją Chińczycy

Istnieje szereg badań nad wspomnianą herbatą, podczas których prowadzone są próby jej właściwości u ludzi, którzy spożywają ją po wypiciu sporej ilości alkoholu. Otóż okazało się, że czerwona herbata pochłania jak gąbka toksyny alkoholowe i obniża ilość „wypitych procentów”.

Ciekawostki o herbacie: to antydepresant

Czerwona herbata ma też działanie antydepresyjne, co zbadali włoscy uczeni z Pizy. W toku badań ustalono, że czerwona herbata w znacznym stopniu wpływa na produkowanie pewnej postaci ludzkiego enzymu rozweselającego. Pomaga on pozbyć się wszelkich stanów lękowych, psychoz, a co się z tym wiąże – depresji.

Trzeba pamiętać, że należy odpowiednio dozować ilość wsypywanej herbaty do imbryczka, w którym mamy ją zaparzyć. Należy jej wsypać 1-2 pełnych łyżeczek i zalać wrzątkiem.

Gdy chcemy poprawić pracę wątroby i całego układu trawienno-gastrycznego, należy zaparzać od 2-3 łyżeczek czerwonej herbaty. A jeśli chcemy pozbyć się psychoz, które dręczą nas na przykład z powodu nie odnalezienia siebie we współczesnym świecie, zaparzamy 4 łyżeczki czerwonej herbaty. Gdy poczujemy się lepiej, nie należy odstawiać jej całkowicie. Później można ograniczyć jej spożycie do kilku filiżanek w tygodniu lub nawet w miesiącu.

cesarz chiński herbata ciekawostki o herbacie
Jeden z cesarzy chińskich. Ciekawostki o herbacie

Legenda o synu cesarza

Legenda głosi, że młody syn cesarza chińskiego, miał ogromną alergię spowodowaną nieznanym alergenem. Wypryski skórne trwale i skutecznie odstraszały młode, potencjalne kandydatki na jego żonę. Młody syn cesarza wybrał się do starej Chinki, która znana była w okolicy z umiejętności służenia chorym medyczną radą. Spisała ona z młodzieńcem kontrakt, że chłopiec odda jej za pomoc medyczną wszystko, czego ona od niego zażąda.

Młodzieniec tak pragnął pozbyć się przykrej dolegliwości, że przystał na jej propozycję. Wiedźma naparzyła mu czerwonej herbaty i zaczęła robić z niej okłady na ciało. Dolegliwości szybko ustąpiły i nastał czas aby cesarski syn dotrzymał obietnicy. Jak się okazało, fortel starej Chinki polegał na zaproponowaniu mu małżeństwa właśnie z nią. Legenda głosi, że młody cesarz nigdy nie pokochał żony, a w małżeńskiej alkowie przyjmował inne kobiety.

Ciekawostki o herbacie (c): Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Earl Grey ciekawostki
> Herbata Pu Erh

podobne wpisy

Santa Monica, kurort w Kalifornii

Możliwość komentowania Santa Monica, kurort w Kalifornii została wyłączona

Niezwykły samochód w historii japońskiej motoryzacji

Możliwość komentowania Niezwykły samochód w historii japońskiej motoryzacji została wyłączona

Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa?

Możliwość komentowania Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa? została wyłączona

Automaty, na których najłatwiej jest wygrać

Możliwość komentowania Automaty, na których najłatwiej jest wygrać została wyłączona

Zaskakujące fakty i ciekawostki polskie

Możliwość komentowania Zaskakujące fakty i ciekawostki polskie została wyłączona

Mundial 2018. Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka

Możliwość komentowania Mundial 2018. Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka została wyłączona

10 ciekawostek o motylach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o motylach została wyłączona

Kwiaty na Boże Narodzenie

Możliwość komentowania Kwiaty na Boże Narodzenie została wyłączona

Dzień świętego Patryka i kuchnia Irlandii

Możliwość komentowania Dzień świętego Patryka i kuchnia Irlandii została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o Włocławku

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o Włocławku została wyłączona

Rynek hazardowy online w Polsce – ciekawostki

Możliwość komentowania Rynek hazardowy online w Polsce – ciekawostki została wyłączona

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

Create AccountLog In Your Account