Węgierska Górka to popularne letnisko, leżące na styku Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Wczasy w leżącej nad Sołą miejscowości cieszą się wielkim powodzeniem wśród miłośników aktywnego wypoczynku, a turystyczne szlaki sprawiają, że z Węgierskiej Górki można urządzać ciekawe wycieczki w góry
Historyczne miejsca w Węgierskiej Górce
Wczasy w Węgierskiej Górce mogą też sprawić wiele radości miłośnikom historii, szczególnie tym zafascynowanym losami II wojny światowej. Węgierska Górka to Westerplatte Południa i miejsce, w którym we wrześniu 1939 roku bohatersko w Węgierskiej Górce broniono drogi na Żywiec. Do dziś o wojennej historii tej beskidzkiej wsi przypominają liczne schrony.
Schrony, którymi może się pochwalić Węgierska Górka, tworzą ciekawy kompleks fortyfikacji. Ich budowę rozpoczęto po tym, jak Niemcy wkroczyli na teren Czechosłowacji. Docelowo w dolinie Soły i w rejonie Węgierskiej Górki miało powstać ponad 20 obiektów bojowych. Przed wybuchem wojny istniało ich zaledwie pięć, a żaden z nich nie posiadał kompletnego wyposażenia. Były to: Waligóra, Wąwóz, Wędrowiec, Włóczęga i Wyrwidąb. Ich załoga składała się z 1100 osób, którym przyszło walczyć ze znacznie silniejszymi i lepiej uzbrojonymi jednostkami niemieckimi.
Kto dziś chce urządzać historyczne wycieczki po schronach z czasów II wojny światowej, ten w rejonie Węgierskiej Górki nudzić się nie będzie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Wędrowiec, który we wrześniu 1939 roku był głównym punktem dowodzenia. Dziś ze względu na dogodny dojazd, schron ten sprawdza się jako niewielkie muzeum oraz miejsce różnego rodzaju rekonstrukcji historycznych.
Węgierska Górka i okolice
Na zboczach wzgórza Bukowina jest ciekawy wąwóz. Można też dojść do schronów Waligóra i Wyrwidąb, które ze względu na swe położenie, są chętnie odwiedzane przez osoby pragnące cieszyć się pięknymi widokami na dolinę Soły i beskidzkie szczyty.
Węgierska Górka: (c) SuperPolonia.info / GT
Na zdjęciu: dolina i zabudowania miasta Węgierska Górka. Foto: Adrian Tync / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Ciekawostki o Wieliczce
> Z czego słynie Zawiercie