Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper konkurs na limeryk
Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper konkurs na limeryk
w

Wesoły Wieżowiec – siedziba Partii Dobrego Humoru

Wymyślony w Polsce Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper) od 2012 roku podróżuje po świecie i jest fotografowany w kolejnych miejscach. Przenośna siedziba Partii Dobrego Humoru i równocześnie symbol tej najbardziej wesołej organizacji świata, jest też obecny w SuperPolonia.info. W związku nie niedawnymi zmianami, wszystkie informacje umieszczone dotychczas oddzielnie, zgromadziliśmy na jednej – niniejszej podstronie (z kilkoma wyjątkami). Poznaj Wesołego Wieżowca i niektóre miejsca świata (z kilkuset miast i miejscowości), w których został sfotografowany

1. Happening pod Chrysler Building w Nowym Jorku

Październik 2012. Podczas pierwszej artystycznej podróży szefa Partii Dobrego Humoru Szczepana Sadurskiego, na nowojorskim Manhattanie miał miejsce happening. Sfotografowano tu najmniejszych wieżowiec Manhattanu, co było spełnieniem jednego z punktów programu PDH na Stany Zjednoczone. Wkrótce powstał szablon i każdy mógł z Internetu ściągnąć model „wieżowca”, a potem skleić go i sfotografować. Ruszyła zwariowana zabawa, w którą zaangażowało się trochę ludzi…

Manhattan Nowy Jork USA
Manhattan, Nowy Jork, USA

Dlaczego najmniejszy
Na Manhattanie w Nowym Jorku od dziesięcioleci co chwilę powstają kolejne wieżowce bijące rekord wysokości, więc te coraz wyższe budynki nie wzbudzają już wielkiego zainteresowania. Dlatego Partia Dobrego Humoru postanowiła zrobić coś oryginalnego: postawić NAJMNIEJSZY wieżowiec na Manhattanie. Budynek na miarę skromnej partii powstałej nad Wisłą, której składka członkowska wynosi 3 uśmiechy dziennie.

Technologia
Najmniejszy wieżowiec Manhattanu powstał na amerykańskiej ziemi, z materiałów polskich i amerykańskich, na wyspie Long Island, kilkadziesiąt kilometrów od Nowego Jorku. Szczepan Sadurski specjalnie przywiózł ze sobą z Polski pudełko po paście do zębów, które okleił żółtym papierem. Potem dorysował czerwonym flamastrem logo PDH, na każdej z bocznych ścian narysował symboliczne okna. Budynek był gotów jeszcze przed 75. Paradą Pułaskiego (7 października), w której uczestniczyli także sympatycy PDH ze swym biało-czerwonym transparentem.

Wydarzenie

Wieżowiec stanął przed Chrysler Building, wzbudzając lekkie zdziwienie przechodniów, co odnotowaliśmy kilkoma aparatami fotograficznymi, a potem udał się na „spacer” po Nowym Jorku”. Był też w telewizyjnym studio Nowego Dziennika w Garfield, New Jersey, gdzie Szczepan Sadurski miał tego dnia wywiad. (2012)

> Tu więcej

SuperPolonia.info Nowy Jork
Sadurski w Nowym Jorku i happening z pomalowanym pudełkiem po paście do zębów, którego wkrótce nazwano Wesołym Wieżowcem

2. Wesoły Wieżowiec w Newcastle upon Tyne, Anglia

Newcastle upon Tyne liczy 270-tysięcy mieszkańców, a kibice piłkarscy z wielu krajów kojarzą je z powodu drużyny Newcastle United F.C., grającej w Premier League. Miasto leży w północno-wschodniej Anglii, nad ujściem rzeki Tyne, blisko Morza Północnego.

16 grudnia 2012 r. stanęły tu dwa bliźniacze wieżowce Partii Dobrego Humoru. Ich ojcami chrzestnymi są: 10-letni Daniel Forrester i 7-letni Michał Forrester, którzy mieszkają w Newcastle upon Tyne. Wieżowce PDH stanęły obok słynnego Tyne Bridge czyli mostu na rzece Tyne (zbudowany w 1925 r., i ma 389 metrów długości). Ale nie tylko. Również na nabrzeżu Quayside, obok Queen Elizabeth II Metro Bridge (zbudowano go w 1976 r. i ma 360 metrów długości).

Zwariowany pomysł Szczepana Sadurskiego, szefa Partii Dobrego Humoru, który w październiku postawił „najmniejszy wieżowiec na Manhattanie” w Nowym Jorku, został podchwycony przez innych. Niedługo potem stanęły kolejne „najmniejsze wieżowce”: w Częstochowie i Niemodlinie (Polska), w Rzymie (Włochy) i Merida (Hiszpania). Zatem Newcastle w Anglii jest szóstym miastem świata, mające swój „najmniejszy wieżowiec”, w dodatku podwójny.

Uwaga. Niezależnie od tego, w którym miejscu świata mieszkasz – też możesz postawić najmniejszy „wieżowiec” i pochwalić się zdjęciami z tej uroczystości. Tym bardziej, że makieta wieżowca jest gotowa, można ją wyciąć i skleić. A ile przy tym radości i uśmiechu! A poza tym „wieżowiec” z Rzymu 13 stycznia 2013 r. będzie licytowany na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bolonii (Włochy). (2012)

Newcastle upon Tyne ciekawostki Anglia
Wesołe bliźniaki w Newcastle upon Tyne, foto: Kasia Bobrzak

3. Wesoły wieżowiec odwiedził Marblehead w Ohio (USA)

Podróżujący symbol uśmiechu stanął pod najstarszą latarnią spośród czynnych latarń na Wielkich Jeziorach w USA

Stojąca nad Jeziorem Erie Marblehead Lighthouse – latarnia w Marblehead (Ohio, USA) ma 15 metrów wysokości, została zbudowana w 1822 roku i wciąż działa. Jest najstarszą czynną latarnią na obszarze Wielkich Jezior. Jej światło jest widoczne z odległości 22 kilometrów. Latarnia, to także atrakcja turystyczna. Przez całe lato można wejść na jej szczyt, zwiedzić małe muzeum oraz podziwiać stąd widoki na Jezioro Erie i jego wyspy oraz na Zatokę Sandusky z parkiem rozrywki Cedar Point. Marblehead Lighthouse znajduje się na terenie 9-akrowego parku Lighthouse Marblehead State Park (marblehead = marmurowa głowa).

Wesoły wieżowiec przybył tu wraz z Marzenną Myszkowską z Ohio. (2013)

Marblehead Ohio USA ciekawostki
Marblehead, Ohio, USA

4. Wesoły Wieżowiec w szkockim mieście Dundee

Dundee, zwarte co do wielkości (150 tys. mieszkańców) miasto Szkocji leży nad Morzem Północnym, u ujścia rzeki Tay. Prawa miejskie otrzymało już w 1191 roku, a w XVI wieku miasto otoczono solidnym murem obronnym.

Jedną z najbardziej znanych szkół w Dundee jest Morgan Academy. Okazały budynek sfinansowany przez Johna Morgana zaprojektowano w 1862 roku, a w 1868 r. oddano do użytku. Początkowo był tu szpital, a po jego zamknięciu w 1888 roku powstałą tu szkoła. W 2001 roku budynek strawił pożar, a 2 lata później został odrestaurowany.

Wieżowiec Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) trafił pod Morgan Academy (zdjęcie powyżej) dzięki Gazecie Polonijnej. (2013)

Dundee Szkocja ciekawostki atrakcje zabytki
Najmniejszy podróżnik sfotografowany w Dundee, Szkocja

5. Wesoły Wieżowiec odwiedził Republikę Południowej Afryki

Victoria Alfred Waterfront czyli nowoczesne centrum w Kapsztadzie, z pięknym widokiem na Górę Stołową

Każdy, kto odwiedza Republikę Południowej Afryki to miejsce odwiedza, a w każdym razie powinien odwiedzić. Między wyspą Robbin Island i Górą Stołową znajduje się stary port przerobiony na centrum centrum rozrywkowo-handlowe nazwane Waterfront (pełna nazwa: Victoria & Alfred Waterfront). Są tu sklepy, butiki, restauracje, kawiarnie, salony samochodowe, a także luksusowe apartamenty i biura. Stąd można wybrać się na wycieczkę statkiem po oceanie, można tu uprawiać sporty wodne. W dodatku piękny widok na Górę Stołową.

Książę Alfred, drugi syn brytyjskiej królowej Wiktorii rozpoczynając tu w 1860 roku budowę portu na pewno nie podejrzewał, że kiedyś to miejsce będzie tak piękne i w przyszłości odwiedzi je wesoły wieżowiec Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) wraz z Adamem Ciesielskim, od niedawna ambasadorem PDH w RPA. (2013)

RPA ciekawostki Republika Południowej Afryki
Uśmiechnięty podróżnik w Kapsztadzie (Cape Town)

6. Wesoły Wieżowiec w austriackim Tyrolu

Mały podróżnik z Polski trafił pod alpejskie szczyty, do miejscowości Wildermieming w północnym Tyrolu

Austria jest kolejnym krajem, który odwiedził Wesoły Wieżowiec. Siedziba Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) z papieru, tym razem trafiła do regionu Tyrol w Alpach Wschodnich.

Dokładniej, do wioski Wildermieming. Jest tam piękny domek, w którym pod koniec lat 90. kręcono popularny (emitowany też w Polsce w TVP2) niemiecko-austriacki serial „Doktor z Alpejskiej wioski” („Der Bergdoktor”). Teraz trafia tu wielu turystów, aby budynek obejrzeć na własne oczy. Na zdjęciach powyżej widzimy też dolinę rzeki Inn, a w głębi szczyty alpejskich Sztubajów.

Uśmiechniętą siedzibę Partii Dobrego Humoru zaprosili do Tyrolu mieszkający tu Elżbieta Fazel i Wojciech (Adi) Gatz, od teraz członkowie najbardziej wesołej organizacji świata.

austriacki Tyrol Austria góry Wesoły Wieżowiec
Wieżowiec Partii Dobrego Humoru w austriackim Tyrolu

7. Wesoły wieżowiec przed wieżą Eiffla

Stolica Francji doczekała się Wesołego Wieżowca. A gdzie symbol uśmiechu miał stanąć, jeśli nie przed symbolem Paryża, wieżą Eiffla (la Tour Eiffel)? Ojcem chrzestnym najmniejszego wieżowca w Paryżu jest Gaetan GdBlog (www.gdblog.info), mieszkający w paryskiej metropolii. Od teraz członek najweselszej organizacji świata, Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party).

Przy okazji kilka ciekawostek o wieży Eiffla:
• Ma 324 metry wysokości, jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.
• Stoi nad rzeką Sekwaną, w zachodniej części Paryża.
• Jej konstruktorem jest Gustaw Eiffel.
• Konstrukcja składa się z 18038 części metalowych i około 2,5 miliona nitów. Wraz z betonowymi filarami waży blisko 10 tys. ton.
• Wybudowano ją w 1889 roku i po 20 latach miała być rozebrana.
• Była najwyższą budowlą świata do 1930 roku.  
• Wieżę odwiedziło 200 milionów ludzi.

Wieża Eiffla Paryż ciekawostki atrakcje Francja Wesoły Wieżowiec
Wieża Eiffla – Paryż, Francja

8. Wesoły Wieżowiec odwiedził Sydney

Wieżowiec PDH właśnie trafił na kolejny kontynent: do Australii. Pierwszym miastem, w którym stanęła siedziba Partii Dobrego Humoru jest Sydney, największe miasto Australii. Założone w 1788 r. Sydney liczy ponad 4,5 miliona mieszkańców. Jest stolicą stanu Nowa Południowa Walia. To wielki ośrodek miejski, centrum finansowe, handlowe i kulturalne.

„Wieżowiec” PDH trafił pod budynek opery (Sydney Opera House), który jest symbolem tego miasta. Gmach  został wybudowany w latach 1957-1973, a w 2007 r. został wpisany na listę UNESCO.

Niedaleko opery znajduje się most Sydney Harbour Bridge. Rozpościera się on nad zatoką Port Jackson, ma ponad kilometr długości i został oddany do użytku w 1932 roku. To największy łukowy most na świecie, a ponieważ przypomina wieszak (coathanger) – tak na niego niektórzy mówią. Ciekawostka: to właśnie tutaj co roku pierwszego stycznia odbywa się noworoczny pokaz sztucznych ogni.

Wesoły wieżowiec PDH odwiedził Sydney dzięki portalowi Bumerang Polski: www.bumerangmedia.com

Wesoły Wieżowiec Sydney Australia
Najmniejszy podróżnik tym razem odwiedził Sydney w Australii

9. Wesoły Wieżowiec w Birmingham i Notingham (Anglia)

Do międzynarodowej zabawę Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) polegającej na fotografowaniu Wesołego Wieżowca, włączyła się redakcja popularnego na wyspach brytyjskich magazynu Gazeta Polonijna. Aby nie było wątpliwości, że to  wspólne działanie – te wieżowce będą miały logo Partii Dobrego Humoru oraz Gazety Polonijnej.

Oto pierwsze efekty tej współpracy: w środkowej Anglii stanęły dwa wieżowce: w Birmingham i w Nottingham.

•  •  •
W Birmingham mieszka milion osób. To stolica regionu West Midlands oraz ważny ośrodek przemysłowy. Z miastem kojarzą się takie wspaniałe zespoły muzyczne, jak: Led Zeppelin, Black Sabbath, Judas Priest i Electric Light Orchestra. Kibicom piłki nożnej nie trzeba przedstawiać klubów z Birmingham: Aston Villa F.C. oraz Birmingham City F.C. Ciekawostka: Birmingham ma rozbudowany system kanałów, które są dłuższe od kanałów w Wenecji.

Wesoły wieżowiec stanął przed dwoma obiektami w Birmingham: przed wieżą BT należącą do firmy telekomunikacyjnej BT Group (dawniej: British Telecom) oraz przed wielkim centrum handlowym w środku miasta.

•  •  •
Nottingham położone nad rzeką Trent, jest stolicą regionu East Midlands i mieszka w nim 300 tysięcy osób. Z jaką postacią kojarzy się nam nazwa miasta? Oczywiście ze słynnym Robin Hoodem, który podobno mieszkał w okolicznych lasach. W mieście istnieje piłkarski klub Nottingham Forest, w którym obecnie gra Polak – Radosław Majewski.

Nie należy się więc dziwić, że Wesoły Wieżowiec stanął obok pomnika Robin Hooda, a także obok najstarszego pubu w Anglii. (2013)

Wesoły Wieżowiec Birmingham Nottingham Anglia
Uśmiechnięty globtroter w Birmingham i Nottingham, Anglia

10. Wesoły Wieżowiec w stolicy Indii

Wirus rozweselania świata, jaki rozsiewa od 2001 roku powstała w Polsce Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party), rozprzestrzenia się. Jednym z ostatnich pomysłów zwariowanej „partii” jest fotografowanie Wesołego Wieżowca. Pomysł stawiania „wieżowców” (a raczej parodii wieżowców) jaki zapoczątkował szef partii Szczepan Sadurski w Nowym Jorku w październiku 2012 roku, spodobał się. Po wieżowcach w kilku państwa świata, przyszła pora na New Delhi, stolicę Indii. Na początku stycznia 2013 r. stanął tu kolejny „wieżowiec”, który trafił w dwa charakterystyczne miejsca metropolii.

1) Qutub Minar, to 73-metrowej wysokości wieża z czerwonego piaskowca, wzniesiona w XIII wieku. Jest fragmentem pierwszego meczetu w Indiach. Wraz z sąsiednimi obiektami zabytkowymi kompleksu Qutub, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

2) Rajiv Gandhi Handicraft Bhavan – budynek na Placu Connaught w New Delhi (ten plac

jest jednym z największych centrów finansowych i handlowych Indii).

Ojcem chrzestnym tego „wieżowca” jest Santosh Paliwal – indyjski rysownik mieszkający w New Delhi, członek partii od 2011 roku, jeden z uczestników cyklu wystaw rysunku satyrycznego „10 lat Dobrego Humoru”. (2013)

New Delhi Indie ciekawostki podróże
New Delhi, Indie

11. Wesoły Wieżowiec w Dublin, OH, USA

Polacy z Columbus (stolica Ohio) postawili go 9 maja 2013 w Parku Kościuszki, w mieście Dublin

9 maja 2013 r. w pierwszą rocznicę otwarcia Parku Tadeusza Kościuszki w mieście Dublin (stan Ohio, USA) grupka Polaków zorganizowała bieg / spacer, nazwany „1K Run in Thaddeus”. Na zmęczonych „maratończyków” czekały napoje, przekąski i tort. Każdy uczestnik został uhonorowany pamiątkowym medalem, a na końcu uroczyście postawiono papierową mini-siedzibę Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) – międzynarodowej organizacji szerzącej uśmiech i radość.

•  •  •
W 1797 Polaka, generała Tadeusza Kościuszko, za udział w wojnie o niepodległość USA, nagrodzono 500. akrami ziemi nad rzeką Scioto River, niedaleko Columbus. Teren ten nazwano: The Kosciusko Lands. 12 maja 2012 roku, na terenie dawnej posiadłości Kościuszki, powstał Park Kościuszki, mający 40 akrów. Dla miejscowych władz, inspiracją takiego uhonorowania Kościuszki, była książka Alexa Stróżyńskiego (ur. 1961) o Tadeuszu Kościuszko.

W Parku Kościuszki jest miła dla oka roślinność, można tu spotkać kaczki, żółwie i sarny. Jest tu malownicze miejsce widokowe, a po spacerze można odpocząć w uroczej altance nad małym stawem. Wszystko to zachęca do ponownych odwiedzin w parku.

•  •  •
50-tysięczne miasto Dublin, to „sypialnia” miasta Columbus, stolicy stanu Ohio. Miasto jest znane z turnieju golfowego Memorial Tournament. (2013)

Dublin OH USA
Dublin, OH, USA. Uśmiechnięty podróżnik oraz uśmiechnięci Polacy z Columbus podczas 1K Run in Thaddeus

12. Wesoły Wieżowiec w Arequipa, Peru

Liczące blisko milion mieszkańców miasto Arequipa leży na południu Peru. Jest drugim po stolicy Limie, największym miastem tego kraju. Zostało założone w 1540 roku i jest tu kilka zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do bogatej historii miasta właśnie dodajemy kolejną fascynującą kartkę:  w styczniu 2013 w Arequipa stanął jedenasty wieżowiec Partii Dobrego Humoru Ojcem chrzestnym tego „wieżowca” w Arequipa jest peruwiański artysta Omar Zevallos, członek Partii Dobrego Humoru od 2009 roku, a od teraz także jej ambasador w Peru. (2013)

Wesoły Wieżowiec Arequipa Peru ciekawostki atrakcje
Omar Zevallos, ambasador Partii Dobrego Humoru w Peru

13. Stambuł i Wesołe Wieżowce

Aziz Yavuzdoğan – turecki karykaturzysta i szef e-czasopisma satyrycznego Fenamizah, jest członkiem Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) od kilku lat. Zna i popiera ideę stawiania wesołych wieżowców. Nie dziwimy się wiec, że to właśnie on został ojcem chrzestnym papierowej siedziby PDH w Stambule.

Okazją do postawienia „wieżowca” w Stambule był rejs wycieczkowym promem po Bosforze czyli cieśninie morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. To właśnie tutaj położony jest Stambuł (Istanbul) – miasto, którego jedna część znajduje się w Europie, a druga w Azji.

Wesoły wieżowiec pływając promem po Bosforze, zobaczył dzielnicę Eminönü (to tutaj przed wiekami powstało starożytne Biznacjum), XIV-wieczną wieżę Galata, XV-wieczny Topkapi Sarayi (pałac w centrum miasta, rezydencja sułtanów przez niemal 4 wieki) oraz meczety i słynną bizantyńską świątynię Hagia Sofia.

Wieżowce PDH stanęły też na nabrzeżu w dzielnicy Üsküdar, a także dzielnicy Eminönü, gdzie miały okazję kibicować wędkarzom łowiącym tu ryby. (2013)

Stambuł ciekawostki atrakcje Turcja
Najmniejsze wieżowce świata w Stambule, Turcja

14. Zamek w Sion, Szwajcaria

Po francusku: Sion, po niemiecku: Sitten. To 30-tysięczne miasto leży w górach Alpach i jest stolicą kantonu Valais. Jest tu szereg zabytków, wśród nich ruiny średniowiecznego zamku na wzgórzu Tourbillon. Zbudowano go na przełomie XIII i XIV wieku dla biskupa Bonifacego de Challant z Sabaudii. Zamek spłonął w 1788 roku podczas pożaru, który strawił Sion. Obecnie dosyć dobrze zachowane są dwie zamkowe kaplice: Saint-Georges i Saint-Grat.

23 czerwca 2013 r. pod ruinami zamku w Sion stanął papierowy „wieżowiec” Partii Dobrego Humoru, postawiony przez Józefa Czarnego, co widzimy na zdjęciu. (2013)

Zamek w Sion Szwajcaria ciekawostki atrakcje zamki
Zamek w Sion, Szwajcaria

15. Zamek Glamis w Szkocji

Malowniczy, a w dodatku najbardziej nawiedzony zamek w Szkocji oraz wesoły wieżowiec Partii Dobrego Humoru

Prawie w każdym zamku są duchy, prawda? No to w tym zamku jest ich najwięcej, przynajmniej jeśli chodzi o zamki w Szkocji. Malowniczy zamek Glamis znajduje się w hrabstwie Angus, a dokładniej w Forfar (13 tys. mieszkańców), a jego najstarsza część czyli wieża ma tysiąc lat czyli pamięta XI wiek. W XVII wieku został przebudowany. Wokół są piękne ogrody, a wnętrza zamku można zwiedzać od kwietnia do października.

W zamku mieszkała m.in. matka królowej Elżbiety II. A poza tym William Szekspir pisząc „Makbeta” w tym właśnie zamku umieścił scenę zabicia króla.

Pod tym właśnie zamkiem w kwietniu 2013 r. stanął kolejny Wesoły Wieżowiec. Niestety, nie było żadnych duchów. Chyba dobrze się schowały. Wieżowiec stanął pod zamkiem we współpracy z Gazetą Polonijną. (2013)

zamek Glamis w Szkocji Szkocja zamki zabytki
Zamek Glamis w Szkocji i najmniejszy wieżowiec świata

16. Zamek i katedra w Durham (Anglia)

Liczące kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasto Durham leży w północno-wschodniej Anglii, nad rzekami Wear i Browney. To równocześnie stolica hrabstwa Durham w regionie North East England. Najsłynniejszymi zabytkami tego miasta jest zamek i katedra.

Katedrę wybudowano w XI wieku, więc ma jakieś tysiąc lat. Co ciekawe, przetrwała do dziś w prawie niezmienionej formie, jako katedra romańska. Wybudowany na pobliskim wzgórzu, nad rzeką Wear w XI wieku zamek, był rezydencją biskupa.

Zamek oraz katedra są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie należy się więc dziwić, że to właśnie obok nich stanął wesoły wieżowiec, symboliczna siedziba Partii Dobrego Humoru – co uwieczniła na zdjęciach Kasia Bobrzak, od teraz „matka chrzestna” wieżowca PDH w Durham. (2013)

Zamek katedra Durham Anglia atrakcje zabytki
Fragment zamku i widok na fragment katedry w Durham, Szkocja

17. South Shields w Wielkiej Brytanii

South Shields, to miasto w hrabstwie Tyne and Wear (północno-wschodnia Anglia), leżące w ujściu rzeki Tyne, nad Morzem Północnym. Mieszka tu ponad 80 tysięcy osób

Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec stanął przed Town Hall czyli urzędem miasta (który niedawno o obchodził swoje 100-lecie). Także na nabrzeżu oraz przed liczącym ponad 100 lat budynkiem policji morsko-lądowej, która niegdyś prowadziła ewidencję wpływających i wypływających statków na rzekę Tyne. Obecnie jest tu teatr The Customs House.

Matką chrzestną Wesołego Wieżowca w South Shields jest Kasia Bobrzak. (2013)

miasto South Shields Wielka Brytania
Happy Skyscraper w South Shields
miasto South Shields Wielka Brytania
Miasto South Shields, Wielka Brytania

18. Podróżujący symbol PDH odwiedził Florencję

Prawie 400-tysieczna Florencja (Firenze) leży we włoskiej Toskanii, nad rzeką Arno. Jest stolicą Toskanii i prowincji Florencja. Miasto zostało założone przez Etrusków, potem zburzone i odbudowane przez Juliusza Cezara w roku 59 przed naszą erą, a później przechodziło wiele burzliwych dziejów. Kibice piłkarscy świetnie znają klub ACF Fiorentina, z siedzibą we Florencji. Polaków zainteresuje fakt, że w kościele San Marco jest pochowany Stanisław Poniatowski (1755-1833), bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

26 października 2013 r. do Florencji zawitał wesoły wieżowiec Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party). Stanął przed słynnymi zabytkami: gotycko-renesansową katedrą Santa Maria del Fiore (ma charakterystyczną, czerwoną kopułę) i stojącą obok smukłą, 75-metrową dzwonnicę (kampanilę) Giotta oraz przed dominikański kościół Santa Maria Novella, wybudowany w XIV wieku, którego wnętrze zdobione jest freskami, m.in. Domenico Ghirlandaio. Wesoły wieżowiec odwiedził Florencję, dzięki Massimo Presciutti, mieszkającemu tu karykaturzyście i muzykowi – zobacz: www.massimopresciutti.com. (2013)

Wesoły Wieżowiec Florencja Włochy
Wesoły Wieżowiec w Florencji oraz Massimo Presciutti przed katedrą Santa Maria del Fiore i kościołem Santa Maria Novella

19. Wesoły Wieżowiec na polonijnym kongresie

W Düsseldorfie (Niemcy) zakończył się Kongres Organizacji Polonijnych, na który przybył niezapowiedziany gość

Jurek Uske, członek najbardziej wesołej organizacji na świecie – Partii Dobrego Humoru, był jedną z osób zaproszonych do uczestnictwa w Kongresie Organizacji Polonijnych, jaki 17 i 18 października 2014 r. odbywał się w sali Landtagu (parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii) w Düsseldorfie. Jurek nie omieszkał zabrać ze sobą dodatkowego gościa – zrobionego z papieru Wesołego Wieżowca (ang. Happy Skyscraper, niem. Lustiger Wolkenkratzer).

Papierowy globtroter, który dotychczas odwiedził ponad 320 punktów na mapie świata (w tym także Düsseldorf) coraz śmielej poczyna sobie w realnym, poważnym świecie. Zachowywał się dostojnie, jak na powagę miejsca przystało – nie przeszkadzał w obradach i nie śmiał się głośno. Można powiedzieć, że jest nad wyraz dobrze wychowany, a przy tym uśmiech nigdy go nie opuszcza.

Nowi członkowie Partii Dobrego Humoru, którzy otrzymali od Jurka Uske legitymacje, to: Krystyna i Andrzej Kurkowscy, Dorota i Marek Lesiow, Roman Kontny i Henrieta Ivezic. (2014)

polonijny kongres Niemcy Polacy Polonia
Wesoły Wieżowiec podczas polonijnego kongresu w Düsseldorfie. W niebieskiej koszuli Jurek Uske

20. Wesoły Wieżowiec odwiedził już 52 kraje

Ponad 250 miejsc na świecie w 52 krajach – to dotychczasowy wynik satyrycznego projektu z Polski, niosącemu światu uśmiech i radość

Satyryk Szczepan Sadurski, szef Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) fotografując najmniejszego wieżowca na Manhattanie w Nowym Jorku (czyli pomalowane pudełko po paście do zębów) w październiku 2012 roku nie spodziewał się, że ten jednorazowy happening będzie początkiem projektu, w który spotka się z tak dużym oddźwiękiem na świecie. Przez minione półtora roku (dzięki szablonowi który każdy może ściągnąć z internetu, skleić i sfotografować) uśmiechnięty „wieżowiec” wymyślony w Polsce, odwiedził dotychczas 52 kraje świata i ponad 250 miejsc na sześciu kontynentach (wciąż brakuje siódmego, Antarktydy).

Coś, co dla niektórych jest nic nie znaczącym pudełkiem, a dla wtajemniczonych malutką siedzibą najzabawniejszej międzynarodowej organizacji świata, aspirującą do zostania międzynarodowym symbolem uśmiechu, z każdym dniem zdobywa serca kolejnych osób, którzy chcą aby świat stał się barwniejszy i bardziej przyjazny. Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper) to przykład na to, że śmiech to zdrowie i winniśmy o tym pamiętać jak najczęściej.

Zapraszamy kolejne osoby do udziału w naszej zabawie – wystarczy skleić „wieżowca” i sfotografować go w kolejnym miejscu świata (w zamian, oprócz satysfakcji: legitymacja Partii Dobrego Humoru oraz specjalny Certyfikat. (2014)

Wesoły Wieżowiec konkurs na limeryk wystawa Happy Skyscraper
Plansze wystawowe z wybranymi zdjęciami „wieżowców”, które wkrótce rozpoczęły podróżowanie po różnych miejscach Polski

21. Wodospady Huka, Nowa Zelandia

Wodospady Huka. Podróżujący po świecie papierowy Wesoły Wieżowiec przybył nad Huka Falls na rzece Waikato

Jesteśmy na Wyspie Północnej, wchodzącej w skład Nowej Zelandii. Na rzece Waikato (najdłuższa rzeka Nowej Zelandii), 425 kilometrów długości) która wpada do jeziora Taupo (Lake Taupo, 616 kilometrów kwadratowych – największe jezioro tego kraju) znajdują się wodospady Huka. Rzeka zwęża się do zaledwie 15 metrów średnicy, aby po chwili w dół wypluć nawet 220 tys. litrów na sekundę. W dół, to znaczy do szeregu następujących po sobie kilku-kilkunastometrowych wodospadów. Jest to malownicze miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów. Spadki wody można oglądać stojąc na punktach obserwacyjnych, dla bezpieczeństwa odgrodzonych barierkami. Miejsce to wraz z Olą i Leo Kupis odwiedził wymyślony w Polsce Wesoły Wieżowiec czyli Happy Skyscraper. (2015)

Ciekawostka: Waikato w języku Maorysów oznacza „Płynąca woda”.

Wodospady Huka Nowa Zelandia ciekawostki atrakcje Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec nad Huka Falls i nad rzeką Waikato

22. Uśmiechnięty Podróżnik odwiedził Saloniki w Grecji

Wesoły Wieżowiec rozsiewający uśmiech wszędzie tam gdzie dotrze, przybył do starożytnego imperium i postanowił stanąć okno w okno ze stojącą tu Białą Wieżą czyli Lefkos Pirgos. Jest to najsłynniejsza budowla greckiego miasta Saloniki i jego symbol. Została wybudowana w XVI wieku za czasów sułtana Sulejmana Wspaniałego. Początkowo wieża była częścią fortyfikacji miasta, które w większości zburzono pod koniec XIX wieku.

Wieżę odbudowano w 1985 roku, z okazji 2300-lecia Salonik. Obecnie w Białej Wieży mieści się Muzeum Kultury Bizantyńskiej, a ze szczytu można oglądać piękna widoki.

Saloniki Grecja ciekawostki atrakcje Happy Skyscraper Wesoły Wieżowiec
Saloniki Grecja i Wesoły Wieżowiec

Greckie miasto Saloniki

360-tysięczne Saloniki leżą w północnej Grecji, nad Morzem Egejskim. Są drugim co do wielkości (po Atenach) miastem tego kraju. Saloniki są ośrodkiem administracyjnym największego greckiego regionu, o nazwie Macedonia.

Zostało założone w 315 roku przed naszą erą przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony Thessalonike. Potem było ważnym miastem Cesarstwa Rzymskiego. Po zdobyciu przez wojska tureckie w 1430 roku, na 5 wieków Saloniki były w granicach Imperium Osmańskiego.

Wesoły Wieżowiec  odwiedził Saloniki wraz z Jackiem Gallantem, ambasadorem Partii Dobrego Humoru na Bałkanach. (2015)

Saloniki Grecja ciekawostki atrakcje Happy Skyscraper Wesoły Wieżowiec
Na zdjęciach: Wesoły Wieżowiec w Salonikach. Przed Białą Wieżą (zdjęcie na górze) oraz przed figurą Arystotelesa, słynnego filozofa starożytnej Grecji.

23. Bonn (Niemcy) przywitało uśmiechniętego wieżowca

Wymyślony w Polsce Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) z papieru odwiedził dotychczas kilkaset miejsc na świecie. Część z nich znajduje się na terytorium Niemiec. Wybrał się także do Bonn. Oto kilka ciekawostek o tym niemieckim mieście: Ponad 300-tysięczne miasto Bonn leży w Nadrenii Północnej-Westfalii, po obu stronach rzeki Ren. Po II wojnie światowej Bonn zostało stolicą RFN i było nią do lat 90. XX wieku. Do dziś mieści się tu sześć ministerstw. Są u siedziby m.in. takich firm, jak Deutsche Post, Deutsche Telekom i Deutsche Postbank oraz Uniwersytet Fryderyka Wilhelma, jedna z najlepszych uczelni niemieckich.

* Fort o nazwie Bonna założyli tu legioniści rzymscy 2 tysiące lat temu.
* W 1770 roku w Bonna urodził się Ludwig van Beethoven. (2016)

Bonn Niemcy atrakcje zabytki Happy Skyscraper
Happy Skyscraper w Bonn, Niemcy

24. Newry, Irlandia Północna

Uczniowie polskiej szkoły w Newry z uśmiechem na twarzach włączyli się w zabawę najbardziej wesołej organizacji świata

W sobotę, 23 stycznia 2013 r., w mieście Newry (Irlandia Północna), stanął las wieżowców, jakiego jeszcze nie było! W wesołą zabawę stawiania najmniejszych wieżowców świata, włączyła się polska szkoła uzupełniająca w Newry. A dokładniej: uczniowie I klasy wraz z wychowawczynią, panią Marta Szwenik oraz uczniowie zerówki z wychowawcą, panem Łukaszem Wachowiakiem. Dzieci (przy wsparciu nauczycieli) skorzystały z gotowego szablonu, którego po ściągnięciu z internetu należy wyciąć i skleić. Gdy wszystko było gotowe, dzieci obu wspomnianych klas, wyszły przed budynek szkoły i tu powstały zdjęcia, które widać powyżej.

Miasto Newry leżące nad rzeką Clanrye, jest oddalone o 60 kilometrów od Belfastu i 108 kilometrów od Dublina. Mieszka tu około 30 tysięcy osób. Jest to jedno z najstarszych miast Irlandii.

Obecny rok, to Międzynarodowy Rok Wieżowców Partii Dobrego Humoru. Najbardziej wesoła partia świata mająca ponad 3 tysiące członków, której składka członkowska wynosi 3 uśmiechy dziennie, zamierza postawić w 2013 roku 50 swoich malutkich wieżowców na wszystkich kontynentach. (2013)

Newry Irlandia Północna ciekawostki
Polska szkoła w Newry, Irlandia Północna

25. Wesoły Wieżowiec – wystawa na Greenpoincie w Nowym Jorku

20 września 2014 r.  w godzinach: 11.00-17.00 w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint (Norman St, obok Greenpoint Library) odbył się polski festiwal uliczny „Greenpoint. Przemiany„. Jest to część działań kulturalno-społecznych, realizowanych przez fundację Culture Shock, realizowany jest we współpracy z Biblioteką Brooklyńską na Greenpoincie, organizacją Opportunity Music Project, Videology oraz Pracownią Focusingu, a partnerami medialnymi są: Kurier Plus, Radio Rampa oraz Dobra Polska Szkoła.

Greenpoint wesoły Wieżowiec Nowy Jork
Wesoły Wieżowiec na Greenpoincie

Jednym z uczestników festiwalu był portal Dobra Polska Szkoła. Wśród atrakcji tego stoiska były m.in.: czytanie na głos fragmentów książek po polsku (czyli ciąg dalszy proczytelniczej akcji „Cała Polonia Czyta Dzieciom!” prowadzonej od ponad roku na wschodnim wybrzeżu USA), konkurs Dyktando dla Dorosłych oraz plansza z kilkunastoma zdjęciami podróżującego po świecie Wesołego Wieżowca z papieru (czyli mini-wystawa prezentującego projekt kierowany przez polskiego Satyryka Szczepana Sadurskiego, zapoczątkowany przez niego w Nowym Jorku w 2012 roku).

Zobacz też:
> Happy Skyscraper na Cyprze
> Uśmiechnięty podróżnik w Walii

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Charlotte Karolina Północna ciekawostki

Przewodnik po Karolinie Północnej. Atrakcje, miasta i historia

bonusy bukmacherskie sportowe 

Bonusy bukmacherskie sportowe i ich rodzaje