pałac wieś Kozy ciekawostki zabytki
pałac wieś Kozy ciekawostki zabytki
w ,

Kozy – najliczniejsza polska wieś. Ciekawostki

Wieś Kozy ciekawostki i najważniejsze informacje o największej polskiej wsi

Kozy – informacje

1) Kozy, to wieś w województwie śląskim, położona 7 km od miasta Bielsko-Biała, na drodze między Bielsko-Białą w Krakowem. Jest tu siedziba gminy wiejskiej Kozy (13 tys. mieszkańców).

2) W Kozach mieszka 13 tys. ludzi. Jest to największa pod względem liczby mieszkańców wieś w Polsce.

3) W skład wsi wchodzą: Bagrówka, Centrum, Dolna Wieś, Folwark, Gaje, Górna Wieś. Kamienna Łąka, Krzemionki, Mała Kępa, Małe Kozy, Osiedle Północ, Pasieki, Pod Kamieniołomem, Stary Dwór, Wróblowice i Zagroda.

4) Na herbie wsi znajdują się dwie kozy. Dlaczego dwie? W przeszłości były dwie wsie: Kozy Górne i Kozy Dolne. Pojem je połączono, a wieś otrzymała nazwę Dwie Kozy. Potem nazwę skrócono do obecnej: Kozy.

Wieś Kozy ciekawostki z historii

5) Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu miejscowości pochodzi z 1326 roku, z dokumentu pisanego po łacinie. Wymieniono tam Duabuscapris seu, a potem łacińską nazwę zamieniono na polską: Dwie Kozy (dokument z roku 1457).

6) W XVII wieku Kozy były własnością rodziny Rejów (tej samej od Mikołaja Reja).

7) W połowie XVIII wieku Kozy stały się lokalnym centrum kalwinizmu, a miejscowy kościół katolicki na blisko 10 lat stał się świątynią kalwińską. Sto lat później w skutek prześladowań, ok. 300. ewangelików z Kóz musiało opuścić wieś. Osiedlili się w Prusach, zakładając miejscowość Hołdunów. Tak zakończyła się historia ewangelików w tej miejscowości. Gdy w 1900 r. przeprowadzono spis ludności, w Kozach było 3853 mieszkańców, w tym 98,7% katolików.

8) W XIV wieku w Kozach stał zamek, będący siedzibą rycerzy księcia oświęcimskiego. Potem był siedzibą zbójów napadających osoby podróżujące szlakiem Wiedeń – Lwów. Resztki zamku rozebrano w 1935 roku. Obecnie jest tu stanowisko archeologiczne.

kościół wieś Kozy ciekawostki zabytki
Kościół. Wieś Kozy ciekawostki

Wieś Kozy zabytki

9) W centrum wsi stoi XVIII-wieczny, klasycystyczny pałac Czeczów, otoczony zabudowaniami dworskimi. W ostatnich latach został odrestaurowany.

10) W parku otaczającym pałac rośnie ponad 200-letnie drzewo platan, jeden z najstarszych okazów w Polsce. Przed nim stoi tzw. ławeczka marzycieli.

11) W Kozach jest też kapliczka św. Jana Nepomucena z końca XVIII wieku, neoromańsko-neogotycki kościół z początku XX wieku oraz neobarokowa willa Grabowskich z końca XIX wieku, w której obecnie jest laboratorium PAN w Krakowie.

Kolejne ciekawostki o Kozach

12) W Kozach w 1945 r. urodził się aktor Henryk Talar, którego znamy z wielu polskich filmów.

13) Funkcje kulturalne pełni w Kozach dom kultury, znajdujący się we wspomnianym już pałacu Czaczów. Jest tu sala widowiskowa, biblioteka galeria sztuki, obywają się zajęcia w kołach zainteresowań, działają lokalne organizacje, np. Zespołu Pieśni i Tańca „Kozianie”. Od 1998 r. w Kozach jest też Centrum Sportowo-Widowiskowe.

14) We wsi Kozy odbywają się cykliczne imprezy: Święto Wiatru Halnego i Festiwal Duszonek (rodzaj lokalnego dania).

15) Kozy, inna wieś o tej samej nazwie, znajduje się na Kaszubach, w województwie pomorskim. Mieszka tu ok. 400 osób.

Wieś Kozy ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjeciu: pałac w Kozach

Zobacz też:
> Dębno Podhalańskie
> Bodzanów

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

sny ciekawostki spanie marzenia senne sen

Niezwykłe ciekawostki o snach

Brodnica pałac Anny Wazówny pomnik Anna Wazówna ciekawostki atrakcje

Pałac Anny Wazówny w Brodnicy