Wyjątkowe wyspy, na których kręcono filmy

Wyjątkowe wyspy, na których kręcono filmy

Wyjątkowe wyspy, na których kręcono filmy

W kinematografii wybór dobrej lokalizacji jest na wagę złota. Nic nie zagwarantuje filmowego realizmu i artystycznego piękna lepiej, niż dobrze dobrana sceneria, dzięki której opowiedziana na ekranie historia nabierze właściwego kolorytu

Martha’s Vineyard

Szczęki z 1975 roku, to jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Akcja filmu toczy się na fikcyjnej wyspie Amity Island. Turyści korzystają z wypoczynku, tymczasem ich udany urlop staje pod znakiem zapytania z powodu gigantycznego rekina ludożercy siejącego terror w pobliskich wodach. Do walki z morskim potworem staje miejscowy szeryf Martin Brody (w tej roli Roy Scheider).

Ekipa Stevena Spielberga długo szukała miejsca, które sportretuje filmowe miasteczko, przystań i plażę oraz umożliwi kręcenie scen na otwartym oceanie. Wybór padł na położoną u wybrzeży stanu Massachusetts (USA) wyspę Martha’s Vineyard, będącą popularną destynacją urlopową dla przedstawicieli klasy średniej z Nowej Anglii. Choć na wyspie nie natrafimy na sklepy z filmowymi gadżetami ani na oferty wycieczek tematycznych, to Szczęki po dziś dzień stanowią ważny element tożsamości mieszkańców miasta. A poza tym Martha’s Vineyard to urocze miejsce i nie zdarzają się tu przypadki ataków rekinów na ludzi.

Nowa Zelandia

Wiele napięknych zakątków Nowej Zelandii posłużyło za plany zdjęciowe dla superprodukcji Władca pierścieni i Hobbit w reżyserii Petera Jacksona, a jedną z przyczyn wielkiego sukcesu filmowej epopei były zapierające dech w piersiach ujęcia plenerowe. Obecnie trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do sportretowania świata wykreowanego w powieściach Tolkiena niż Nowa Zelandia. Od zielonego Shire po mroczny Mordor – dzięki nowozelandzkim pejzażom wszystkie krainy Śródziemia stanęły jak żywe przed oczami widzów.

Monuriki

Monuriki to maleńka bezludna wysepka wulkaniczna położona w odległym regionie Oceanu Spokojnego. Wyspę otacza łańcuch raf koralowych, a jej wynoszącą niespełna pół kilometra kwadratowego skalistą powierzchnię porasta tropikalna roślinność. Krajobraz dopełniają pióropusze palm oraz kilka piaszczystych plaż. Wyspę zamieszkuje rzadki i piękny gatunek jaszczurek – legwan wityjski. Zwierzę to występuje jedynie na 3 wyspach w archipelagu Fidżi, do którego należy Monuriki. Co ciekawe, jaszczurka została zidentyfikowana jako odrębny gatunek legwana dzięki filmowi Błękitna laguna z 1980 roku. Nieznanego wcześniej zoologom legwana wypatrzył na jednym z filmowych ujęć biolog morski John Gibbons, który następnie udał się na Monuriki, by potwierdzić swoje odkrycie.

Monuriki była również planem filmowym dla filmu Roberta Zemeckisa Cast Away (2000), w którym Tom Hanks zagrał rolę rozbitka uwięzionego na bezludnej wyspie. Na czas produkcji zamieszkała tu ekipa filmowa złożona z ponad 100 osób.

Hashima

Żaden z adwersarzy Jamesa Bonda nie może się obejść bez tajnej kryjówki. W Skyfall z 2012 roku agent 007 musiał stawić czoła Raoulowi Silvie, cyberterroryście sportretowanemu przez Javiera Bardema. Złoczyńca prowadził swe niecne operacje z bazy ulokowanej na złowieszczej wyspie. Rzucone pośrodku oceanu zrujnowane betonowe miasto wyglądało tak niezwykle, że oglądając film, miało się wrażenie, że musi być ono dziełem speców od komputerowych efektów specjalnych. W istocie scenografia została wygenerowana komputerowo, ale za wzór posłużyło miejsce, które istnieje naprawdę.

Hashima, to opuszczona japońska wyspa znajdująca się 15 km od Nagasaki. Do końca XIX wieku była jedynie kawałkiem skały. Po odkryciu na dnie morza pokładów węgla, wybudowano tu kopalnię oraz osiedle górnicze. W latach II wojny światowej Hashima stała się obozem pracy przymusowej dla sprowadzonych tu przez japońskie władze Chińczyków i Koreańczyków, z których wielu zmarło z powodu ciężkich warunków pracy. Po wojnie wyspa osiągnęła szczyt swojego rozwoju, stając się domem dla blisko 6 tysięcy osób. Znajdowało się na niej kilkadziesiąt budynków i sklepów, szpitale, szkoła, baseny pływackie i cmentarz. W latach 70. XX wieku kopalnia została zamknięta. Mieszkańcom zaoferowano pracę na stałym lądzie, ale warunek był jeden: „kto pierwszy ten lepszy”. Wyspa opustoszała z dnia na dzień. W 2015 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do niedawna wstęp na wyspę był zakazany, obecnie jej część została udostępniona zwiedzającym. W przyszłości władze planują stworzyć tu muzeum kultury i życia górników z Hashimy.

Skellig Michael

Gwiezdne wojny, to świat pełen niezwykłych światów rozsianych po galaktyce. W trylogii George’a Lucasa większość planów była generowana komputerowo. Nadużywanie komputerowych efektów specjalnych spotkało się z dość powszechną krytyką fanów i przyczyniło się do tego, że w najnowszej odsłonie kosmicznej epopei wyreżyserowanej przez J.J. Abramsa pracę grafików komputerowych znacznie częściej uzupełniały tradycyjne rekwizyty, a wiele scen kręcono w naturalnych plenerach. Jedną z nich była zapierająca dech w piersiach finałowa scena VII epizodu. Choć wielu widzów w pierwszym odruchu było przekonanych, że zjawiskowa górzysta wysepka rzucona w bezkres ocean jest zbyt bajkowa by mogła istnieć naprawdę, jest to jak najbardziej realne miejsce.

Scenę nakręcono na Skellig Michael, wyspie położonej u południowozachodnich wybrzeży Irlandii, która, począwszy od VII wieku, przez 800 lat służyła za dom wspólnocie iryjskich mnichów.

– Wyspa stanowi wielką atrakcję turystyczną, choć wstęp został ograniczony w celu ochrony cennych zabytków i siedlisk ptaków gniazdujących w załomach skalnych. Jednocześnie może tu przebywać do 180 osób, a w ciągu roku Skellig Michael odwiedza średnio 11 tys. turystów – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

Dostarczył infoWire.pl
Na zdjęciu: japońska wyspa Hashima

podobne wpisy

Miasto Örebro, Szwecja

Możliwość komentowania Miasto Örebro, Szwecja została wyłączona

Ciekawostki ze świata, które zdziwią i zaskoczą

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata, które zdziwią i zaskoczą została wyłączona

10 ciekawostek o Wybrzeżu Kości Słoniowej

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Wybrzeżu Kości Słoniowej została wyłączona

Kolejka linowa w Chamonix-Mont-Blanc

Możliwość komentowania Kolejka linowa w Chamonix-Mont-Blanc została wyłączona

Matenadaran i Pomnik Matki Armenii w Erywaniu

Możliwość komentowania Matenadaran i Pomnik Matki Armenii w Erywaniu została wyłączona

Park Narodowy Yellowstone – niezwykłe ciekawostki

Możliwość komentowania Park Narodowy Yellowstone – niezwykłe ciekawostki została wyłączona

Kryty Bazar w Stambule

Możliwość komentowania Kryty Bazar w Stambule została wyłączona

Dlaczego wybrać się do Etiopii?

Możliwość komentowania Dlaczego wybrać się do Etiopii? została wyłączona

Iwano-Frankiwsk, miasto w Ukrainie

Możliwość komentowania Iwano-Frankiwsk, miasto w Ukrainie została wyłączona

Najpiękniejsze zamki Europy

Możliwość komentowania Najpiękniejsze zamki Europy została wyłączona

Ar-Rab al-Chali – największa pustynia na świecie

Możliwość komentowania Ar-Rab al-Chali – największa pustynia na świecie została wyłączona

Stara Mennica w San Francisco i srebrne monety

Możliwość komentowania Stara Mennica w San Francisco i srebrne monety została wyłączona

Create AccountLog In Your Account