Olandia – szwedzki raj na Bałtyku

Wyspa Olandia. Dlaczego warto tu dotrzeć? Atrakcje, ciekawostki o Olandii

Tam, gdzie trolle zimują

Dawno, dawno temu istniał ogromny motyl, który postanowił przefrunąć Bałtyk. Niestety w trakcie lotu stracił swoje skrzydła i runął do morza. Jego ciało osiadło na wodzie i na przestrzeni wieków skamieniało. Tak powstała niewielka wyspa, którą ludzie mogą podziwiać do dziś.

Tą wyspą jest Olandia, która przynależy do pięknego, choć dość zimnego kraju, Szwecji. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 1347 km kwadratowych i zamieszkuje ją blisko 25 tys. osób. Magia, którą roztacza wokół siebie, przyciąga ludzi nie tylko z kraju, ale również z całego świata.

Zimno, ale bosko

Olandia uznawana jest za młodszą siostrę Gotlandii, do której można dostać się bezpłatnym mostem zwanym Ölandsbron. Tak jak w przypadku stałego lądu, tak i na wyspie zimy są ostre i śnieżne, na szczęście lato jest na tyle przyjemne, że skłania turystów do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca.

Ukształtowanie terenu jest nizinne, a najwyższym punktem jest góra Rösslösa, sięgająca 58 m n.p.m. Struktura wyspy to głównie skały wapienne, margle i pastwiska, na których mieszkańcy hodują bydło. Czar Olandii opiera się w dużej mierze na malowniczym krajobrazie, który zwłaszcza zimą zdaje się baśniowy. Wrażenie to dopełnia ogromna ilość atrakcji, które znajduję się na tak małym obszarze.

Borgholm zamek Olandia wyspa ciekawostki atrakcje Szwecja
Malownicze ruiny zamku Borgholm na Olandii

Mało miejsca, wiele treści

Wielu ludziom wydaje się, że na tereny wielkości Olandii wystarczy kilka godzin, aby zobaczyć wszystko. Jeśli człowiek chce się tylko rozejrzeć, to rzeczywiście nie potrzeba wiele czasu, jednak prawdziwie doceni się tę wyspę, gdy zostanie się na niej na dłużej.

Olandia wita swoich turystów pierwszą atrakcją, jaką jest Most Olandzki, który łączy wyspę ze stałym lądem. Zbudowany został w 1972 roku i uznawany jest za najdłuższą tego typu konstrukcję w Szwecji. Ölandsbron przebiega przez Cieśninę Kalmarską, dlatego zaprojektowano go tak, by umożliwiał ludziom żeglugę.

Wybierając się na Olandię, warto przygotować sobie listę miejsc wartych obejrzenia. Wśród nich na pewno powinno się znaleźć:

Lerkaka väderkvarnar – są to wyjątkowe wiatraki mieszczące się w mieście Farjestaden. Odwiedzający wyspę mają możliwość zajrzeć do środka jednego z młynów, by zobaczyć, jak wygląda ich mechanizm.

Stora Alvaret – słynne olandzkie stepy zajmujące ok. 260 km kwadratowych powierzchni wyspy. Obszar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki swojej bioróżnorodności.

Zamek Borgholm – ruiny średniowiecznego zamku, wzniesionego w XII wieku. Jego zadaniem była kontrola statków przemieszczających się po Cieśninie Kalmarskiej. Obecnie na jego terenach poza zwiedzaniem, można zobaczyć, jak mieszkańcy świętują Noc Walpurgii.

Olandia wyspa ciekawostki atrakcje Szwecja
Wyspa Olandia i Bałtyk

Ismantorp – są to pozostałości po starożytnej fortecy, zbudowanej między 300 a 500 rokiem. Ma kształt koła i w jego wnętrzu znajdują się fundamenty po dawnych domostwach.

Fyren Långe Jan – jest najwyższą latarnią morską w Szwecji. Mierzy ponad 40 m wysokości i pierwszy raz zapalono ją w 1785 roku. Latarnię można zwiedzać o każdej porze roku, z wyjątkiem zimy.

Oczywiście na wyspie znajduje się o wiele więcej atrakcji. Dlatego przy wjeździe na turystów czeka punkt informacyjny, który udostępnia materiały w postaci ulotek oraz map w języku angielskim. Dzięki czemu nawet bez wstępnego planu można zorganizować sobie czas w tym niezwykłym miejscu.

Magia Wikingów trwa

Olandia poza atrakcjami może pochwalić się ciekawą ofertą gastronomiczną dla swoich gości. Jedną z restauracji, które powinno się odwiedzić, jest Trädgårdsgatan 26. Mieści się w jednym z najstarszych zachowanych domów w Borgholmie i należy do najlepszych nordyckich restauracji według Białego Przewodnika. W 2019 roku restauracja została nominowana do Årets Hjärtekrog (Serce Roku), co jest ogromnym osiągnięciem w Szwecji. Turystów od wyjątkowej kuchni lokalnej, stworzonej z najlepszych produktów, dzielą jedynie piękne, czerwone drzwi.

Innym, równie ważnym przystankiem jest restauracja Lammet&Grisen, którą od ponad 50 lat prowadzą bracia Richert. Goście w tym miejscu mogą spróbować dań z jagnięciny i wieprzowiny. Właściciele restauracji zadbali również o to, by w ofercie znalazły się dania wegetariańskie oraz wegańskie, dzięki czemu każdy gość lokalu, będzie zadowolony.

Warto też wspomnieć o tym, że wyspa jest pełna uroczych wsi, takich jak Vickleby, w której mieści się słynna szkoła artystyczna założona przez nie mniej słynnego Calma Malmstena. Ponadto Olandia zdaje się znajdować pod stałą pieczą Wikingów, których grobowce strzegą swoich terenów praktycznie na każdym kroku. Przy takiej opiece trudno się dziwić, że każdy chce poczuć tę wyjątkową atmosferę. W końcu nawet rodzina królewska postawiła na tę wyspę, nabywając swoją letnią rezydencję Solliden, której fantastyczne ogrody może zobaczyć każdy.

Materiał eksperta portalu GetHome

podobne wpisy

Most Brookliński (Brooklyn Bridge) w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Most Brookliński (Brooklyn Bridge) w Nowym Jorku została wyłączona

10 niezwykłych ciekawostek o Wiedniu

Możliwość komentowania 10 niezwykłych ciekawostek o Wiedniu została wyłączona

Graz. Szwajcarskie miasto inne, niż wszystkie

Możliwość komentowania Graz. Szwajcarskie miasto inne, niż wszystkie została wyłączona

Montserrat w Katalonii – klasztor i La Moreneta

Możliwość komentowania Montserrat w Katalonii – klasztor i La Moreneta została wyłączona

Turystyka religijna w Polsce – to warto wiedzieć

Możliwość komentowania Turystyka religijna w Polsce – to warto wiedzieć została wyłączona

Tijuana, Meksyk

Możliwość komentowania Tijuana, Meksyk została wyłączona

Conde Nast Building czyli Four Times Square

Możliwość komentowania Conde Nast Building czyli Four Times Square została wyłączona

Najczęściej odwiedzane czeskie zamki i pałace

Możliwość komentowania Najczęściej odwiedzane czeskie zamki i pałace została wyłączona

Kenia w Afryce – co warto wiedzieć

Możliwość komentowania Kenia w Afryce – co warto wiedzieć została wyłączona

Atrakcje Sri Lanki: Sigirija

Możliwość komentowania Atrakcje Sri Lanki: Sigirija została wyłączona

Greenpoint na Brooklynie, Nowy Jork

Możliwość komentowania Greenpoint na Brooklynie, Nowy Jork została wyłączona

Słoweńskie miasto Maribor

Możliwość komentowania Słoweńskie miasto Maribor została wyłączona

Create AccountLog In Your Account