Okolice Torunia. Zamek Bierzgłowski ciekawostki i informacje w skrócie. Także wieś Bierzgłowo
Wieś Zamek Bierzgłowski
1) Zamek Bierzgłowski, to licząca kilkaset mieszkańców wieś w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łubianka. Stąd do Torunia jest ponad 10 kilometrów.
2) W wielu miejscach sieci niesłusznie podawana jest informacja, że zamek (o którym piszemy niżej) leży w Bierzgłowie. Wyjaśniamy: Bierzgłowo i Zamek Bierzgłowski, to dwie sąsiadujące ze sobą wsie, oddalone od siebie o ok. 3 kilometry. Zamek znajduje się na terenie wsi Zamek Bierzgłowski, a nie we wsi Bierzgłowo. Podawanie, że znajduje się na terenie Bierzgłowa, jest błędem.
3) We wsi Zamek Bierzgłowski łączą się dwa piesze szlaki turystyczne: niebieski (20 km, do Unisławia) i Szlak Martyrologii Narodu Polskiego (38 km, zaczynający się i kończący w Toruniu). Wieś jest też położona na dwóch szlakach rowerowych.
Zamek krzyżacki i jego dzieje
4) Wieś słynie (jak się domyślamy) z tego, że stoi tu średniowieczny, zabytkowy zamek. Ten jeden z najstarszych zamków krzyżackich, wzniesiono z kamienia i cegły, w latach 1270-1305. Wcześniej w tym miejscu stał gród, zniszczony przez Litwinów. Zamek był w rękach zakonu krzyżackiego do 1454 roku, potem został częściowo zniszczony.
5) Zamek ma bogatą historię. Wielokrotnie był niszczony i odbudowywany oraz remontowany. Ostatnio w 1860 r. (wtedy stał się budowlą neogotycką), na początku XX wieku i w okresie międzywojennym.
6) Po II wojnie światowej w zamku był Zakład Opieki Społecznej. Od 1922 r. właścicielem jest Diecezja Toruńska. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury Diecezji Toruńskiej.
7) Mimo wielu zmian architektonicznych (szczególnie w XIX wieku), główne elementy pierwotnego zamku zbudowanego przez Krzyżaków, zostały zachowane do dziś.
8) Zamek składa się z zamku głównego (wysokiego), w którym była siedziba komtura oraz z wieży bramnej.
9) W południowym murze zamku jest portal z ceramicznym tympanonem z ok. 1300 roku, przedstawiający jeźdźca na koniu. To cenny zabytek średniowiecznej ceramiki. Warto zwrócić uwagę na ten szczegół, odwiedzając zamek.
Bierzgłowo – co zobaczyć
10) Skoro już piszemy o wsi Zamek Bierzgłowski, napiszemy przy okazji o sąsiedniej wsi Bierzgłowo (kiedyś po niemiecku: Birgelau). Od 1953 r. działa tu Ochotnicza Straż Pożarna, stoi tu wiatrak – koźlak z 1867 roku (odrestaurowany w 2011 r.). Ciekawym zabytkiem jest gotycki kościół z przełomu XIII/XIV wieku (odnowiony w 1882 r.). Na przykościelnym cmentarzu stoi drewniana dzwonnica z roku 1769.
Odwiedzając zamek, przy okazji z pewnością warto odwiedzić też kościół w Bierzgłowie.
Zamek Bierzgłowski ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: dawny zamek krzyżacki. Foto: Aneta Pawska / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Ciekawostki o Toruniu