Zamek krzyżacki w Ostródzie. Dzieje zamku w województwie warmińsko-mazurskim
Zamek krzyżacki w Ostródzie
Pierwsza warownia w widłach rzeki Drwęcy, obok jeziora Drwęckiego powstała pod koniec XIII wieku. Potem obok niej stanął murowany zamek krzyżacki, wzniesiony w latach 1349-1370, gdy komturem ostródzkim był Günter von Hohenstein. Zamek nie miał wież (w końcu XIV wieku były one rzadkością, jeśli chodzi o budowane wówczas zamki krzyżackie). Stara warownia została zniszczona, a murowany zamek uszkodzony przez wojska księcia litewskiego Kiejstuta, w roku 1381.
W latach 1407-1410 Krzyżacy zbudowali tu drugi zamek. Był lepiej ufortyfikowany niż poprzedni i otoczony głęboką fosą wypełnioną wodą. Do zamku mającego zwodzony most, można było dotrzeć przez podzamcze, na którym były zakłady rzemieślnicze, browar, młyn i kuźnia. Po bitwie pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło oddał zamek księciu Januszowi Mazowieckiemu, ale już we września 1410 zamek znów trafił we władanie Krzyżaków.
Później zamek się zmieniał; dobudowano okrągłą wieżę. Została ona zniszczona wraz z południowym skrzydłem zamku podczas wielkiego pożaru Ostródy w roku 1788, gdy wybuchły beczki z prochem znajdujące się w piwnicach zamku. Potem zamek podupadł, były tu mieszkania prywatne, urząd powiatu oraz sąd.
W 1945 roku zamek i stare miasto zostały spalone. Odbudowę zamku rozpoczęto w 1974 roku. Obecnie jest tu dom kultury, galeria, muzeum i biblioteka.
Zamek znajduje się w centrum Ostródy, przy ul. Mickiewicza 22.
Ciekawostki o zamku w Ostródzie
• Pod koniec XIV wieku Ostróda była jednym z pierwszych zamków, które Krzyżacy wyposażyli w armaty. Działa te, po przetransportowaniu na pole bitwy, wspomagały wojska krzyżackie w bitwie pod Grunwaldem (rok 1410).
• W 1629 roku w ostródzkim zamku kwaterował król szwedzki Gustaw Adolf, a w dniach 21 lutego do 1 kwietnia 1807 r. mieszkał Napoleon Bonaparte (o czym informuje tablica znajdująca się obecnie na dziedzińcu zamku), a wokół miasta rozlokowana była armia francuska.
Zamek krzyżacki w Ostródzie – tekst i (2) zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciach:
– obecny front zamku, z wejściem
– fragment dziedzińca
Zobacz też:
> Ciekawostki o Ostródzie