Mały Wawel czyli Zamek Suski i jego ciekawe dzieje. Zamek Sucha Seskidzka
Historia zamku
Niecałe tysiąc mieszkańców liczy miasteczko Sucha Beskidzka, położone w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie suskim. Blisko góry Jasień i niedaleko ujścia rzeki Stryszawki do Skawy, stoi Zamek Suski. To renesansowy zamek, który w przeszłości był rezydencją kolejnych właścicieli ziem suskich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich.
Zamek wybudowano w XVI wieku, a później był rozbudowywany. Do 1843 r. otoczony był murem sięgającym pierwszego piętra. W 1905 r. został częściowo zniszczony przez pożar. W czasie obu wojen światowych mieścił się tu szpital dla żołnierzy. Po II wojnie światowej były tu gimnazjum, szkolny internat, a nawet fabryka mebli. W latach 1975-1991 zamek przeszedł gruntowną renowację, a w 1996 r. został przekazany miastu Sucha Beskidzka. Obecnie jest tu muzeum oraz hotel i restauracja.
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek ma trzyskrzydłową konstrukcję, otwarty dziedziniec oraz cztery wysunięte na zewnątrz wieże. Główna salą zamku jest Sala Marszałkowska (Rycerska). W wieży zegarowej znajduje się kaplica, zdobiona polichromiami.
Na parterze południowego skrzydła zamku niegdyś mieściły się zbiory biblioteczno-muzealne Branickich, a później Tarnowskich. W 1932 r. liczyły 55 tysięcy woluminów. Niestety podczas II wojny światowej ten cenny zbiór w większości został zniszczony, a pozostałości trafiły m.in. na Wawel i do Biblioteki Narodowej w Warszawie.
W sąsiedztwie zamku jest XIX-wieczny park, w którym przeważają typowe polskie drzewa: jesiony, dęby, lipy i graby.
Ciekawostka
• Zamek w Suchej Beskidzkiej nazywany był Małym Wawelem. Szczególnie jego dziedziniec przypominał zamek królewski na Wawelu w Krakowie. Trzeba jednak dodać, że określeniem „Mały Wawel” nazywano też inne polskie zamki.
Zamek Sucha Beskidzka – tekst i foto: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: fragment zamku i dziedzińca
Zobacz też:
>
>