Zamek w Olsztynie – jego ruiny są jedną z atrakcji Szlaku Orlich Gniazd
Olsztyn, woj. śląskie
Olsztyn, to nie tylko największe miasto na Pojezierzu Warmińsko-Mazurskim, którego jest stolicą. To także nazwa miejscowości w województwie śląskim. Jego największą atrakcją jest XIV-wieczny zamek, którego ruiny górują nad okolicą.
Pierwsza wzmianka o zamku olsztyńskim, wtedy nazywanym zamkiem w Przemiłowicach, pochodzi z roku 1306. Istniejącą od drugiej połowy XIII wieku strażnicę rozbudował w XIV wieku Kazimierz Wielki. Zamek stał się wówczas jednym z najbardziej warownych zamków na pograniczu śląsko-małopolskim i wszedł w skład zespołu fortyfikacji – Orlich Gniazd.
Zamek w Olsztynie
W zamku więziony był wojewoda poznański Maćko Borkowic, organizator spisku przeciwko królowi. Został skazany na śmierć głodową i tutaj zmarł. Podobno jego duch do dziś straszy w okolicach zamku.
W 1656 r., w czasie potopu, Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto. Był to kres świetności zamku, a niedługo potem odebrano Olsztynowi prawa miejskie.
Do dziś z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy, a także ślady dymarek.
Ruiny zamku udostępnione są do zwiedzania. Warto je zobaczyć, będąc w tej części Polski.
Zamek w Olsztynie – tekst i zdjęcie: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>