Zupy ciekawostki o zupach
Rosół, pomidorowa, barszcz biały, czerwony, ukraiński… Nazw i smaków zup jest wiele i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. A czy zastanawiałeś się, skąd wzięły się zupy? Oto garść informacji na temat historii zup
Pierwsza zupa świata?
Nasi praprzodkowie żywili się mięsem. Początkowo surowym, a potem odkryto, że mięso upieczone na ogniu smakuje lepiej. W którymś momencie ktoś wrzucił mięso do wody i ugotował. Okazało się, że wywar też jest smaczny. Czy tak powstała pierwsza zupa?
Początkowo zupę gotowano w skórzanych „garnkach”. Formowano skórę upolowanego zwierzęcia na kształt worka, wylewano do wnętrza wodę, wkładano do środka mięso, później też inne składniki i ustawiano nad ogniskiem.
Zupy ciekawostki z historii
Inni opracowali odmienną technikę gotowania zup. Kopano dół, w który wykładano skórę zwierząt. Wlewano do środka wodę, wkładano mięso i inne składniki. Równocześnie obok, w ognisku podgrzewano duży kamień. Gdy był wystarczająco gorący, przekładano go do dołu i szczelnie przykrywano skórami. Ta technika była bardziej pracochłonna, bo podgrzewanie kamienia należało kilkukrotnie powtórzyć. I uważać, aby się przy tym nie poparzyć. Do dziś tej techniki gotowania używają niektóre ludy w Afryce.
Gotowanie i spożywanie potraw uległo ułatwieniu, gdy powstały pierwsze garnki i naczynia. A zupy z pewnością polubili ci, którzy z wiekiem tracili zęby i nie mogli gryźć twardych potraw.
Od tego czasu minęły tysiące lat, abyśmy teraz delektowali się rosołem, pomidorową czy krupnikiem. Polacy kochają zupy i wielu z nich nie wyobraża sobie bez nich obiadu. Zupa i drugie danie – to jest obiad, zgadza się?
Zupy ciekawostki w Super Polonia.info
Zobacz też:
> Najlepsze polskie zupy
> Barszcz czerwony
> Kotlet schabowy