Dąb korkowy ciekawostki. Drzewo korkowe to drzewo, z którego powstaje korek, m.in. do korków do butelek wina. Ciekawostki o dębie korkowym
Dąb korkowy ciekawostki
1) Korki (np. do butelek) wyrabia się z kory dębu korkowego. Jest to drzewo wiecznie zielone, osiągające nawet 150 lat.
2) Korkami były zatykane amfory z płynami już 2 tys. lat temu.
3) Gdzie rośnie dąb korkowy? Drzewa korkowe uprawiane są na 2,2 mln hektarów ziemi, z czego 660 tys. ha znajduje się w Portugalii. Kolejnymi krajami w tym zestawieniu są: Algieria, Hiszpania, Maroko, Francja (głównie uprawy na Korsyce), Włochy i Tunezja.
4) Z 1 hektara osiąga się 150 kg korka. Ale czasem wydajność z 1 hektara dochodzi nawet do 5 ton.
5) Dorosłe, rozrośnięte dęby korkowe mają 9-12 metrów wysokości oraz 0,9-1,2 metra średnicy. Starsze drzewa mają jeszcze większe osiągi.
Ciekawostki o dębie korkowym
6) Liderem w produkcji korka od dawna jest Portugalia. Tam powstaje duża część produkcji światowej.
7) Większość światowej produkcji firm sprzedającej korek, trafia do firm butelkujących wino. Ale korek wykorzystywany jest też w innych branżach.
8) Jak powstaje korek? Po odkorkowaniu drzewa, kora składana jest na powietrzu przez wiele dni. Potem jej płaty gotuje się nad parą lub w wodzie przez co najmniej godzinę. Dzięki temu staje się bardziej giętka i miękka więc można ją wyprostować.
9) Korę zrywa się z dębu korkowego co 9 lat, bez szkody dla drzewa.
10) Z każdym kolejnym korowaniem psuje jakość i grubość kory, a okorowanie dębu korkowego można przeprowadzać nawet do 150 lat jego życia.
Dąb korkowy ciekawostki: (c) Sadurski.com + Super Polonia
Zobacz też:
> Ciekawostki o korku i drzewie korkowym
> Historia korkociągu