Czego nie wypada w różnych krajach?

Czego nie wypada w różnych krajach?

Czego nie wypada w różnych krajach?

Możliwość komentowania Czego nie wypada w różnych krajach? została wyłączona

Jak zachować się na miejscu, po przybyciu do nowego kraju? Jakie są tutejsze zwyczaje? Gdy wyjeżdżasz na urlop zorganizowany, pierwszego dnia na spotkaniu informacyjnym rezydent mówi co wypada, a co nie. A jeśli to wyjazd zorganizowany samemu i po prostu nic nie wiesz?

– Ponieważ nie jesteśmy u siebie, należy przestrzegać choćby najbardziej podstawowych zasad grzecznościowych – mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl. – Dlatego przygotowując się do podróży, poza informacjami o zabytkach i kuchni, należy poznać też informacje poświęcone zwyczajom i tradycjom. Taka wiedza uchroni przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami.

W najbliższych nam kulturowo krajach starego kontynentu zwyczaje są często zbliżone do tych, które panują w Polsce.  Ale nawet na tu pomyłki się zdarzają, nawet po sąsiedzku. Język polski i słowacki są do siebie tak podobne, więc bez problemu możemy się porozumieć z tamtejszą ludnością. Jednak pewne słowa, które u nas mają wydźwięk zupełnie neutralny (np. wyraz szukać), za granicą są traktowane jako wulgaryzm.

Południe i Północ Europy

Południowcy Włosi, Grecy i Hiszpanie będą mówić do nas głośno, mocno gestykulując i nie zważając na to, że łamią naszą barierę ochronną, zbliżają się do nas blisko, poklepując nas z zadowoleniem. Gdy zostaniesz zaproszony do kogoś do domu, najlepiej spóźnić się kilkanaście minut. Spóźnienie nie tylko nie zostanie to odebrane jako niegrzeczne, ale także pozwoli gospodarzom na… lepsze przygotowanie się do twojej wizyty. Przyjście na czas może oznaczać, że zobaczysz panią domu biegającą w szlafroku i starającą się dokończyć makijaż.

Dodatkowo w Grecji, ale także w Bułgarii, odwrotnie niż w Polsce, skinienie głową oznaczające NIE – jest pionowe, natomiast TAK – poziome. Czyli odwrotnie jak w Polsce. Należy o tym pamiętać, żeby przypadkiem nie zgodzić się na coś, czego nie chcesz.

Zupełnie inaczej niż hałaśliwi mieszkańcy południa, zachowują się zdystansowani Anglicy czy Skandynawowie. Zachowanie rezerwy w ich obecności jest przez nich dobrze odbierane. W całej Wielkiej Brytanii dużą wagę przywiązuje się do pokazywania liczby dwa poprzez podniesienie dwóch palców z grzbietem dłoni zwróconej ku rozmówcy, ten znak odbierany jest jako bardzo niegrzeczny, więc lepiej nie pokazuj w ten sposób barmanowi w pubie ile piw chcesz zamówić!

Zwyczaje w Azji

Skoro już w Europie pojawiają się problemy, to jak zachować się w Azji, która nie tylko jest bardzo odmienna od naszej kultury? Zacznijmy od państw muzułmańskich, do których tak chętnie odwiedzamy na wakacje. Przede wszystkim wybierając się tam trzeba pamiętać, że islam to nie tylko religia, ale również cały system norm, na punkcie których jego wyznawcy są bardzo przeczuleni. W dużych ośrodkach turystycznych przybyszom z obcych krajów pozwala się na wiele, ale gdy tylko opuścisz kurort, bardzo łatwo możesz wywołać zgorszenie lokalnej ludności.

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim stroju. Nie odkrywaj ramion i kolan – ta zasada jest szczególnie ostro przestrzegana w miejscach kultu religijnego. Trzeba koniecznie pamiętać, że wchodząc do meczetu należy zdjąć obuwie. Bardzo źle są odbierane osoby, które znajdują się pod wpływem alkoholu, dlatego należy pamiętać, by nie przesadzić z napojami wysokoprocentowymi. A w okresie ramadanu najlepiej w ogóle powstrzymać się od picia w miejscach publicznych i od palenia papierosów również.

Niedopuszczalne jest także fotografowanie kogokolwiek. Zwłaszcza kobiet, bez wcześniejszego zapytania o pozwolenie. Warto też pamiętać, żeby jeść wyłącznie prawą ręką. Jeśli chcesz coś komuś podać, to również prawą dłonią, ponieważ lewa jest używana do celów higienicznych i uważa się ją za nieczystą. Lepiej też nie pokazywać nikogo palcem; może to być traktowane jako wyzwanie do walki.

Daleki Wschód

A jak zachować się na Dalekim Wschodzie? Podobnie jak na Bliskim, trzeba dbać o odpowiedni strój, unikać spożywania alkoholu czy palenia papierosów w miejscach publicznych, nie okazywać sobie czułości na ulicy. Jest tu jednak również wiele lokalnych przesądów, które warto poznać i mieć na uwadze. W Wietnamie, nie wolno chwalić urody dzieci, bo to może ściągnąć na nie uwagę złych duchów. W Kambodży warto uważać na kolor biały, który jest zarezerwowany na pogrzeby, dlatego jeżeli chcemy być uprzejmi nie obdarowujmy nikogo białymi kwiatami czy prezentem zapakowanym w biały papier.

Zawsze zdejmujmy buty wchodząc do azjatyckich domów! Ten zwyczaj jest szczególnie mocno przestrzegany w Japonii. Jej mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że ich etykieta może być skomplikowana dla przybysza z Europy, jednak o tej zasadzie warto pamiętać, podobnie jak o kłanianiu się na przywitanie. Ważne jest również to, że w Japonii nie zostawia się napiwków. Jest to odbierane jako nieeleganckie. W Indiach i Indonezji mocno przestrzegana jest zasada, by wszystko robić prawą dłonią, lewa jest traktowana jako nieczysta. Warto też pamiętać, żeby nie siadać tak, by podeszwy naszych butów były widoczne. Pokazywanie ich jest traktowane przez mieszkańców tych państw jako wyjątkowo duża obraza.

Ameryka i tutejsze zwyczaje

A jak zachowują się ludzie w liberalnych Stanach Zjednoczonych i dużo bardziej od nich tradycyjnej Ameryce Południowej? Mieszkańcy USA są uśmiechnięci i otwarci, dlatego nie do pomyślenia jest poruszanie z nimi poważnych tematów czy narzekanie na dzień dobry. Amerykanie to mistrzowie tzw. small talk czyli rozmów o niczym. W Meksyku natomiast lepiej unikać tematów politycznych. Mieszkańcy tego kraju są bardzo grzeczni i nigdy nie zaprzeczają swoim gościom. Pamiętaj, żeby tego nie wykorzystywać.

W krajach Ameryki Południowej nie licz na to, że zostaniesz zaproszony przez kogoś do domu. Tutejsze życie toczy się głównie w barach i na ulicach. Trzeba też pamiętać, żeby tutejszych mieszkańców nie pytać o pochodzenie. Może to być bardzo źle odebrane.

Na zdjęciu: gdzieś w kraju muzułmańskim

Zwyczaje w SuperPolonia.info

Przeczytaj też:
> Czego nie wolno w różnych krajach

podobne wpisy

Wyprawa na Trolltungę – opis wycieczki

Możliwość komentowania Wyprawa na Trolltungę – opis wycieczki została wyłączona

Ulica Johna Lennona w Merida, Hiszpania

Możliwość komentowania Ulica Johna Lennona w Merida, Hiszpania została wyłączona

Podróże piłkarskiego fana – Japonia (film)

Możliwość komentowania Podróże piłkarskiego fana – Japonia (film) została wyłączona

Wyjazd do Turcji? Radzimy jak się przygotować

Możliwość komentowania Wyjazd do Turcji? Radzimy jak się przygotować została wyłączona

Przewodnik po Karolinie Północnej. Atrakcje, miasta i historia

Możliwość komentowania Przewodnik po Karolinie Północnej. Atrakcje, miasta i historia została wyłączona

Maine USS National Monument, Nowy Jork

Możliwość komentowania Maine USS National Monument, Nowy Jork została wyłączona

Park Narodowy Yosemite – Kalifornia, USA

Możliwość komentowania Park Narodowy Yosemite – Kalifornia, USA została wyłączona

Wilno. Turyści zapłacą 1 euro za dobę

Możliwość komentowania Wilno. Turyści zapłacą 1 euro za dobę została wyłączona

Odwiedzamy wyspę Bali, Indonezja

Możliwość komentowania Odwiedzamy wyspę Bali, Indonezja została wyłączona

Czy Polacy chętnie korzystają z WiFi na lotniskach?

Możliwość komentowania Czy Polacy chętnie korzystają z WiFi na lotniskach? została wyłączona

A może do Marrakeszu?

Możliwość komentowania A może do Marrakeszu? została wyłączona

Nowy Jork – ciekawostki o NYC

Możliwość komentowania Nowy Jork – ciekawostki o NYC została wyłączona

Create AccountLog In Your Account