Czego nie wypada w różnych krajach?

Czego nie wypada w różnych krajach?

Czego nie wypada w różnych krajach?

Możliwość komentowania Czego nie wypada w różnych krajach? została wyłączona

Jak zachować się na miejscu, po przybyciu do nowego kraju? Jakie są tutejsze zwyczaje? Gdy wyjeżdżasz na urlop zorganizowany, pierwszego dnia na spotkaniu informacyjnym rezydent mówi co wypada, a co nie. A jeśli to wyjazd zorganizowany samemu i po prostu nic nie wiesz?

– Ponieważ nie jesteśmy u siebie, należy przestrzegać choćby najbardziej podstawowych zasad grzecznościowych – mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl. – Dlatego przygotowując się do podróży, poza informacjami o zabytkach i kuchni, należy poznać też informacje poświęcone zwyczajom i tradycjom. Taka wiedza uchroni przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami.

W najbliższych nam kulturowo krajach starego kontynentu zwyczaje są często zbliżone do tych, które panują w Polsce.  Ale nawet na tu pomyłki się zdarzają, nawet po sąsiedzku. Język polski i słowacki są do siebie tak podobne, więc bez problemu możemy się porozumieć z tamtejszą ludnością. Jednak pewne słowa, które u nas mają wydźwięk zupełnie neutralny (np. wyraz szukać), za granicą są traktowane jako wulgaryzm.

Południe i Północ Europy

Południowcy Włosi, Grecy i Hiszpanie będą mówić do nas głośno, mocno gestykulując i nie zważając na to, że łamią naszą barierę ochronną, zbliżają się do nas blisko, poklepując nas z zadowoleniem. Gdy zostaniesz zaproszony do kogoś do domu, najlepiej spóźnić się kilkanaście minut. Spóźnienie nie tylko nie zostanie to odebrane jako niegrzeczne, ale także pozwoli gospodarzom na… lepsze przygotowanie się do twojej wizyty. Przyjście na czas może oznaczać, że zobaczysz panią domu biegającą w szlafroku i starającą się dokończyć makijaż.

Dodatkowo w Grecji, ale także w Bułgarii, odwrotnie niż w Polsce, skinienie głową oznaczające NIE – jest pionowe, natomiast TAK – poziome. Czyli odwrotnie jak w Polsce. Należy o tym pamiętać, żeby przypadkiem nie zgodzić się na coś, czego nie chcesz.

Zupełnie inaczej niż hałaśliwi mieszkańcy południa, zachowują się zdystansowani Anglicy czy Skandynawowie. Zachowanie rezerwy w ich obecności jest przez nich dobrze odbierane. W całej Wielkiej Brytanii dużą wagę przywiązuje się do pokazywania liczby dwa poprzez podniesienie dwóch palców z grzbietem dłoni zwróconej ku rozmówcy, ten znak odbierany jest jako bardzo niegrzeczny, więc lepiej nie pokazuj w ten sposób barmanowi w pubie ile piw chcesz zamówić!

Zwyczaje w Azji

Skoro już w Europie pojawiają się problemy, to jak zachować się w Azji, która nie tylko jest bardzo odmienna od naszej kultury? Zacznijmy od państw muzułmańskich, do których tak chętnie odwiedzamy na wakacje. Przede wszystkim wybierając się tam trzeba pamiętać, że islam to nie tylko religia, ale również cały system norm, na punkcie których jego wyznawcy są bardzo przeczuleni. W dużych ośrodkach turystycznych przybyszom z obcych krajów pozwala się na wiele, ale gdy tylko opuścisz kurort, bardzo łatwo możesz wywołać zgorszenie lokalnej ludności.

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim stroju. Nie odkrywaj ramion i kolan – ta zasada jest szczególnie ostro przestrzegana w miejscach kultu religijnego. Trzeba koniecznie pamiętać, że wchodząc do meczetu należy zdjąć obuwie. Bardzo źle są odbierane osoby, które znajdują się pod wpływem alkoholu, dlatego należy pamiętać, by nie przesadzić z napojami wysokoprocentowymi. A w okresie ramadanu najlepiej w ogóle powstrzymać się od picia w miejscach publicznych i od palenia papierosów również.

Niedopuszczalne jest także fotografowanie kogokolwiek. Zwłaszcza kobiet, bez wcześniejszego zapytania o pozwolenie. Warto też pamiętać, żeby jeść wyłącznie prawą ręką. Jeśli chcesz coś komuś podać, to również prawą dłonią, ponieważ lewa jest używana do celów higienicznych i uważa się ją za nieczystą. Lepiej też nie pokazywać nikogo palcem; może to być traktowane jako wyzwanie do walki.

Daleki Wschód

A jak zachować się na Dalekim Wschodzie? Podobnie jak na Bliskim, trzeba dbać o odpowiedni strój, unikać spożywania alkoholu czy palenia papierosów w miejscach publicznych, nie okazywać sobie czułości na ulicy. Jest tu jednak również wiele lokalnych przesądów, które warto poznać i mieć na uwadze. W Wietnamie, nie wolno chwalić urody dzieci, bo to może ściągnąć na nie uwagę złych duchów. W Kambodży warto uważać na kolor biały, który jest zarezerwowany na pogrzeby, dlatego jeżeli chcemy być uprzejmi nie obdarowujmy nikogo białymi kwiatami czy prezentem zapakowanym w biały papier.

Zawsze zdejmujmy buty wchodząc do azjatyckich domów! Ten zwyczaj jest szczególnie mocno przestrzegany w Japonii. Jej mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że ich etykieta może być skomplikowana dla przybysza z Europy, jednak o tej zasadzie warto pamiętać, podobnie jak o kłanianiu się na przywitanie. Ważne jest również to, że w Japonii nie zostawia się napiwków. Jest to odbierane jako nieeleganckie. W Indiach i Indonezji mocno przestrzegana jest zasada, by wszystko robić prawą dłonią, lewa jest traktowana jako nieczysta. Warto też pamiętać, żeby nie siadać tak, by podeszwy naszych butów były widoczne. Pokazywanie ich jest traktowane przez mieszkańców tych państw jako wyjątkowo duża obraza.

Ameryka

A jak zachowują się ludzie w liberalnych Stanach Zjednoczonych i dużo bardziej od nich tradycyjnej Ameryce Południowej? Mieszkańcy USA są uśmiechnięci i otwarci, dlatego nie do pomyślenia jest poruszanie z nimi poważnych tematów czy narzekanie na dzień dobry. Amerykanie to mistrzowie tzw. small talk czyli rozmów o niczym. W Meksyku natomiast lepiej unikać tematów politycznych. Mieszkańcy tego kraju są bardzo grzeczni i nigdy nie zaprzeczają swoim gościom. Pamiętaj, żeby tego nie wykorzystywać.

W krajach Ameryki Południowej nie licz na to, że zostaniesz zaproszony przez kogoś do domu. Tutejsze życie toczy się głównie w barach i na ulicach. Trzeba też pamiętać, żeby tutejszych mieszkańców nie pytać o pochodzenie. Może to być bardzo źle odebrane.

Na zdjęciu: gdzieś w kraju muzułmańskim

Przeczytaj też:
> Czego nie wolno w różnych krajach

podobne wpisy

Yellowstone National Park, USA

Możliwość komentowania Yellowstone National Park, USA została wyłączona

Co warto zobaczyć w Albanii?

Możliwość komentowania Co warto zobaczyć w Albanii? została wyłączona

Chicago – czas na relaks

Możliwość komentowania Chicago – czas na relaks została wyłączona

Syberia – dziki wschód Rosji

Możliwość komentowania Syberia – dziki wschód Rosji została wyłączona

Akashi Kaikyo w Kobe. Najdłuższy wiszący most świata

Możliwość komentowania Akashi Kaikyo w Kobe. Najdłuższy wiszący most świata została wyłączona

MetLife Building

Możliwość komentowania MetLife Building została wyłączona

Montevideo, Urugwaj

Możliwość komentowania Montevideo, Urugwaj została wyłączona

Więzienie Alcatraz atrakcją turystyczną

Możliwość komentowania Więzienie Alcatraz atrakcją turystyczną została wyłączona

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Możliwość komentowania Pałac Schönbrunn w Wiedniu została wyłączona

Dubaj. Kwiaty na środku pustyni

Możliwość komentowania Dubaj. Kwiaty na środku pustyni została wyłączona

Meksyk. El Tajín – dawna stolica Totonaków

Możliwość komentowania Meksyk. El Tajín – dawna stolica Totonaków została wyłączona

Ciekawostki o Indiach

Możliwość komentowania Ciekawostki o Indiach została wyłączona

Create AccountLog In Your Account