5 atrakcji turystycznych, których już nie zobaczysz

5 atrakcji turystycznych, których już nie zobaczysz

5 atrakcji turystycznych, których już nie zobaczysz

Zwiedzając niezwykłe miejsca, warto pamiętać, że jesteśmy im winni należytą troskę. Również od nas zależy to, czy będą cieszyć swym widokiem kolejne pokolenia. Wzniosłe pomniki przyrody, monumentalne zabytki, czy pomniejsze ciekawostki turystyczne – wszystkie one są bardziej kruche niż nam się wydaje. Oto pięć atrakcji turystycznych, które już nie istnieją

Wodospady Guairá

Jeszcze na początku lat 80. XX wieku potężny huk kaskad wodospadu Guairá niósł się w promieniu ponad 30 kilometrów od miejsca, gdzie rzeka Parana przecinała piaskowcowe góry Sierra de Maracayú. Położony na granicy między Paragwajem i Brazylią wodospad należał do najpotężniejszych tego typu formacji geologicznych na świecie, słynął nie tylko ze swej potęgi, ale również ze zjawiskowego piękna, które każdego roku przyciągało tłumy turystów.

W 1982 roku wodospad umilkł na zawsze. Padł ofiarą zakrojonego na gigantyczną skalę przedsięwzięcia inżynieryjnego. W miejscu, gdzie niegdyś ryczało siedem kaskad, dziś rozciąga się tafla zbiornika retencyjnego powstałego w efekcie budowy tamy i hydroelektrowni Itaipu, największej, obok chińskiej Tamy Trzech Przełomów, tego typu konstrukcji na świecie. Zatopiona fasada skalna została wysadzona w powietrze w celu ułatwienia nawigacji statkom, ostatecznie eliminując możliwość odtworzenia wodospadów w przyszłości. Tak oto potęga przyrody ustąpiła przed potęgą człowieka. Choć trudno się pogodzić ze zniszczeniem wspaniałego pomnika przyrody, trzeba pamiętać, że hydroelektrownia dostarcza rozwijającej się Brazylii olbrzymich ilości energii elektrycznej pozyskiwanej w przyjazny naturze sposób.

Posągi Buddy w Bamianie

Znajdujące się w środkowym Afganistanie w prowincji Bamian monumentalne posągi Buddy nie miały łatwego życia. Największe z figur zostały wydrążone w skale przez buddyjskich mnichów w VI wieku naszej ery i mierzyły odpowiednio: 53 oraz 36 metrów wysokości. Posągi przez stulecia brali na cel kolejni muzułmańscy władcy rządzący terenami dzisiejszego Afganistanu, którzy chcieli uczynić zadość religijnemu zakazowi czczenia fałszywych idoli i tworzenia figuralnych przedstawień. Co nie udało się Wielkim Mogołom i Szachom Persji, tego dokonali Talibowie, którzy w marcu 2001 roku skierowali na posągi ogień artyleryjski. Dzieła zniszczenia dopełniły materiały wybuchowe. Dwa największe posągi zostały całkowicie zniszczone. W 2015 roku los afgańskich posągów Buddy podzieliły ruiny starożytnego miasta Palmyra położonego w targanej wojną domową Syrii.

Lodowiec Chacaltaya

Położony w Andach lodowiec Chacaltaya należał niegdyś do największych atrakcji turystycznych w Boliwii – mieścił się tutaj jeden z najwyżej położonych ośrodków narciarskich na świecie każdego roku przyciągający wielu narciarzy spragnionych ekstremalnych wrażeń. Dziś z potężnego niegdyś lodowca, liczącego sobie 180 tysięcy lat, nie pozostało praktycznie nic. Działająca od 1939 roku stacja narciarska właściwie przestała funkcjonować w 2009 roku. Wszystko za sprawą zmian klimatycznych, których ofiarą padło również wiele innych lodowców, zwłaszcza andyjskich, położonych na południe od równika.

Kłódki na Ponts des Arts

W porównaniu z wcześniejszymi przykładami zniknięcie kłódek z paryskiego mostu wydaje się być nikłą stratą wobec zniszczenia pomników przyrody czy starożytnych zabytków. Bardziej niż o same kłódki, chodzi tu jednak o pewne szersze zjawisko. W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku na położonym w Paryżu moście Ponts des Arts zaczęły pojawiać się kłódki symbolizujące dozgonną miłość. Pary zakochanych przyczepiały je do stalowej konstrukcji mostu, kluczyk zaś wyrzucały do Sekwany. Zwyczaj ten szybko znalazł naśladowców i zagościł również w Polsce, gdzie kłódki zakochanych zawisły między innymi na moście Tumskim we Wrocławiu i kładce Ojca Bernatka w Krakowie. Popularność zwyczaju przybrała trudną do przewidzenia skalę i obwieszony setkami tysięcy kłódek Ponts des Arts przybrał na wadze około 45 ton, co zagroziło stabilności jego konstrukcji. Kłódki musiały zostać usunięte, a metalowe kratownice mostu zastąpiono plastikowymi panelami. Los kłódek na Ponts de Arts to dobry przykład tego, jak popularność danej atrakcji turystycznej z czasem może zagrozić jej istnieniu.

Wedding Cake Rock

Położona w Australii Wedding Cake Rock padła ofiarą własnej fotogeniczności. Skała zawdzięcza swą nazwę białej barwie i kształtowi przywodzącemu na myśl kawałek weselnego tortu. Jej surrealistyczny wygląd kontrastuje z otaczającym krajobrazem, w którym dominują błękit morza i szara barwa okolicznych klifów. W 2015 roku Wedding Cake Rock zyskała olbrzymią popularność dzięki zdjęciom publikowanym na Instagramie, co pociągnęło za sobą wzrost liczby odwiedzających. Turyści szukający nietypowych ujęć zachowywali się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu. Zdarzały się również przypadki wandalizmu. W obawie o bezpieczeństwo ludzi i samej skały, władze miejscowego parku narodowego zdecydowały o zamknięciu Wedding Cake Rock dla odwiedzających. Decyzja okazała się trafiona. Przeprowadzone później badania geologiczne wykazały, że skała jest bardzo niestabilna i w każdej chwili grozi jej oderwanie się od klifu i runięcie do morza.

– Zadeptywanie atrakcji przez odwiedzających stanowi poważny problem współczesnej turystyki. Z tego powodu coraz częściej spotykamy się z polityką ograniczonego dostępu. Gdy odwiedzamy piękne i niezwykłe miejsca, powinniśmy zachowywać jak najmniej inwazyjnie, pamiętając o tym, że nawet najwspanialsze zabytki i pomniki przyrody nie są niezniszczalne. Przyczyniamy się w ten sposób do zachowania tych miejsc dla przyszłych pokoleń – mówi Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net

5 atrakcji turystycznych w SuperPolonia.info – dostarczył infoWire.pl

Na zdjęciu: lodowiec Perito Moreno w Argentynie. Na szczęście nie zanosi się na razie, aby i on zniknął

podobne wpisy

Torrone – włoski nugat i jego historia

Możliwość komentowania Torrone – włoski nugat i jego historia została wyłączona

Rovaniemi, Finlandia. Miasto św. Mikołaja

Możliwość komentowania Rovaniemi, Finlandia. Miasto św. Mikołaja została wyłączona

Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim

Możliwość komentowania Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim została wyłączona

Bukareszt. Cerkiew Kretzulescu (Crețulescu)

Możliwość komentowania Bukareszt. Cerkiew Kretzulescu (Crețulescu) została wyłączona

Lizbona – Perła Portugalii. Ciekawostki, atrakcje, zabytki

Możliwość komentowania Lizbona – Perła Portugalii. Ciekawostki, atrakcje, zabytki została wyłączona

Za granicę z psem czy zostawić go w hoteliku?

Możliwość komentowania Za granicę z psem czy zostawić go w hoteliku? została wyłączona

Słynny napis Hollywood i jego historia

Możliwość komentowania Słynny napis Hollywood i jego historia została wyłączona

Afrykańskie baobaby usychają

Możliwość komentowania Afrykańskie baobaby usychają została wyłączona

Fort Al Jalali, Oman

Możliwość komentowania Fort Al Jalali, Oman została wyłączona

Sucre – stolica Boliwii

Możliwość komentowania Sucre – stolica Boliwii została wyłączona

Jeziora Plitwickie, Chorwacja

Możliwość komentowania Jeziora Plitwickie, Chorwacja została wyłączona

Cysterna Bazyliki w Stambule, Turcja

Możliwość komentowania Cysterna Bazyliki w Stambule, Turcja została wyłączona

Create Account



Log In Your Account