Cysterna Bazyliki. Yerebatan Saray, VI-wieczny podziemny sztuczny zbiornik na wodę
Cysterna Bazyliki (inne nazwy, to: Podziemna Cysterna, Pałac Jerebatan) znajduje się w Stambule. Jest największą z kilkuset starożytnych cystern czyli sztucznych zbiorników na wodę.
Zbiornik znajduję się w centrum obecnego Stambułu, pod ziemią. Jest to podziemna komnata o rozmiarach 143×65 metrów, mogąca pomieścić nawet 100 tys. metrów sześciennych wody. Sklepienie podparte jest 336 marmurowymi kolumnami, ustawionymi w 12 rzędach po 28 kolumn. Zbiornik jest otoczony ceglanym murem o grubości 4,8 metra.
Woda do cysterny była dostarczana akweduktami Bozdogan i Malovaz z odległego 19 km od miasta Lasu Belgradzkiego. Została wybudowana w VI wieku n.e. na rozkaz cesarza bizantyjskiego Justyniana I. Jej zadaniem było zaopatrywanie w wodę pałacu cesarskiego w wypadku wojny, kiedy to woda z akweduktów mogła zostać odcięta lub zatruta.
Po zdobyciu miasta przez Turków w 1453 roku, cysterna jeszcze przez jakiś czas pełniła swoją funkcję. Jednak ponieważ najeźdźcy preferowali świeżą wodę bezpośrednio z akweduktów i nie obawiali się oblężenia miasta, wkrótce o niej zapomniano. Aż do połowy XVI w., kiedy zainteresował się nią holenderski podróżnik i uczony Gylles.
W 1987 roku cysternę udostępniono zwiedzającym. Obecnie jest jedną z atrakcji turystycznych Stambułu. Uwaga, wewnątrz jest zimno!
Cysterna Bazyliki – tekst i foto: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>