Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Żywiec ciekawostki i informacje na temat Żywca, który słynie nie tylko z piwa.
1) 32-tysięczny Żywiec znajduje się w województwie śląskim. Położony jest w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim. Miasto powstało na przełomie XIII i XIV wieku, a prawa miejskie otrzymało w 1327 roku.
2) Miasto Żywiec słynie z produkcji piwa, które produkowano tu już w średniowieczu. Marka Żywiec jest znana nie tylko w Polsce.
3) Żywiec jest popularnym ośrodkiem turystycznym. W pobliżu znajduje się Jezioro Żywieckie oraz ośrodki sportów zimowych w Korbielowie, Zwardoniu i Szczyrku.
4) Na przełomie lipca i sierpnia w okolicach Żywca (obok Wisły i Makowa Podhalańskiego) odbywa się największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny o nazwie: Tydzień Kultury Beskidzkiej. W jego ramach odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Występują wtedy folklorystyczne zespoły z Polski oraz wielu krajów świata.
5) Żywiec jest ośrodkiem gry w pétanque. Od 2003 roku na przełomie lipca i sierpnia organizowany jest tu Międzynarodowy Festiwal Pétanque oraz finał Mistrzostw Polski Pétanque Polskiej Federacji Pétanque.
Żywiec ciekawostki i foto: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
Tuchów ciekawostki
Wewnątrz bazyliki jest XVI-wieczny obraz Matki Boskiej Tucholskiej o rozmiarach 58,2 x 44 cm. Przez katolików jest uznawany za cudowny.
> Tu więcej
Tarnów ciekawostki
Niektórzy turyści chętnie robią zdjęcia obok figury kataryniarza. Ta rzeźba z brązu stoi na placu targowym Burek od 1914 roku i dzięki specjalnemu mechanizmowi gra melodyjkę.
> Tu więcej
Głogów ciekawostki
W 1109 roku (za czasów króla Bolesława III Krzywoustego) miała miejsce słynna obrona Głogowa przez wojska cesarstwa rzymskiego, dowodzone przez niemieckiego króla Henryka V.
> Tu więcej
Karpacz ciekawostki
Na ulicy Strażackiej w Karpaczu podobno występują tu anomalie grawitacji, a podobnych miejsc na świecie jest tylko kilka.
> Tu więcej