W ostatnich latach Szczecin wypiękniał, także za sprawą Bulwarów Nadodrzańskich. W latach 2007-2013 za blisko 40 mln złotych zrealizowano projekt „Promenada z widokiem na Odrę – przebudowa szczecińskich bulwarów”. Bulwary Nadodrzańskie w Szczecinie – to warto wiedzieć
Na powierzchni 7800 m² i w bliskim sąsiedztwie (głównie na wyspie Łasztownia) jest szereg miejsc, które warto zobaczyć. Najwięcej osób jest tu w wakacje, głównie w weekendy. Spragnieni rozrywki młodzi ludzie siedzą, spacerują, jest tu gwar, a lokale serwujące piwo nie narzekają na brak klientów. Wiele osób korzysta z efektownie podświetlonego parku rozrywki (czynne w ciągu dnia), a szukający oryginalnego miejsca odwiedzają m.in. pomnik Paprykarza Szczecińskiego i Krzysztofa Jarzyny. Nad ranem prawie nikogo już tu nie ma, a pracownicy służb miejskich porządkują teren, aby koło południa bulwary znów zachwycały odwiedzających.
Co sprawia, że będąc w Szczecinie warto tu zajrzeć? Jakie miejsca warto tu zobaczyć? Oto podpowiedzi SuperPolonia.info.
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha
Przy ul. Nad Duńczycą 1 stoi efektowny, nowoczesny budynek. To Morskie Centrum Nauki – multimedialna placówka naukowo–edukacyjna, która Warszawiakom może się kojarzyć z Centrum Nauki Kopernik. W ciągu dnia można to miejsce odwiedzić (to świetna atrakcja dla dzieci i całych rodzin), a o zmroku budynek jest efektownie podświetlony i co chwilę zmienia barwy.
Dźwigozaury – zabytkowe żurawie portowe
Pomalowane na żywe kolory i widoczne z daleka dawne trzy dźwigi portowe, nazwano dźwigozaurami. Zostały zbudowane w latach 30. XX wieku i pełniły swą funkcję jeszcze do początku XXI wieku. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przekazał je miastu. Dziś są jedną z atrakcji Bulwarów Nadodrzańskich w Szczecinie.
Holiday Park Szczecin
Park rozrywki zlokalizowany jest przy ul. Tadeusza Wendy, a jego największą atrakcją jest diabelski młyn Wheel of Szczecin. Są też karuzele, autodrom, kolejka górska dla dzieci i szereg innych. Można tu się bawić w godz. 11-23, a w soboty do godz. 24. Holiday Park Szczecin, to szczecińska trakcja dla rodzin z dziećmi tętni życiem nie tylko w wakacje.
Pomnik Paprykarza Szczecińskiego
Instalacja z metalu stoi obok Starej rzeźni (ul. T. Wendy 14) i wielu mówi, że to pomnik. Upamiętnia słynny w całej Polsce smakołyk – Paprykarz Szczeciński, produkowany od czasów PRL-u w Szczecinie (potem też nie tylko tutaj). Produkt jest wpisany na listę produktów tradycyjnych i 40% składa się z ryby, to tego ryż i inne dodatki.
Stara Rzeźna i Szczecińska syrenka szczęścia
Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia mieści się w budynku starej rzeźni, wzniesionym w latach 1888–1898. Odbywają się tu imprezy o charakterze kulturalnym, a budynek można bezpłatnie zwiedzać w godz. 8-20. Wewnątrz jest m.in. rzeźba kobiety, zwana Szczecińską syrenką szczęścia, która nawiązuje do legendy.
Krzysztof Jerzyna
Blisko krańca Łasztowni, na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, stoi metalowa postać. Nieopodal za nią jest wielki napisz SZCZECIN, przy którym wiele osób robi sobie pamiątkowe zdjęcia. Krzysztof Jerzyna ze Szczecina, to postać fikcyjna, znana z filmu fabularnego Poranek kojota jako „szef wszystkich szefów”. Grał ją Edward Linde-Lubaszenko.
Wyspa Grodzka
Z bulwarów na wyspie Łasztownia nowoczesną kładką można przejść lub przejechać rowerem na niedużą (ok. 15 ha)wyspę na Odrze, wyspę Grodzką. Obecnie jest tu marina dla łodzi oraz Miejska Strefa Letnia w Szczecinie – plaża. Strefa powstałą po tym, jak w 2016 r. na wyspie wysypano 1500 ton piachu, po wcześniejszym wywiezieniu 80 ton odpadów.
Skupiliśmy się na bulwarach z jednej strony Odry, na Łasztowni, ale są one również na drugim brzegu. O 2016 r. stoi tu np. na granitowym cokole pomnik kapitana Kazimierza Haski z brązu. Od 2018 r. można też zrobić zdjęcie i pomnik kota Umbriagi, a w chodnik wmontowane są metalowe tablice o treści marynistycznej.
Bulwary Nadodrzańskie w Szczecinie: tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>