Giżycko na Mazurach. Poznaj atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca oraz interesujące ciekawostki o Giżycku które sprawią, że będziesz chciał zobaczyć to miasto
Z czego słynie Giżycko, legenda o Galindzie
1) Giżycko słynie przede wszystkim z bardzo bogatej infrastruktury żeglarskiej i sportowo-rekreacyjnej. Położone jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin i nazywane jest polską stolicą żeglarstwa. Można tu również wziąć udział w spływach kajakowych, uprawiać windsurfing i nurkowanie.
2) Znajdująca się na Jeziorze Niegocin Grajewska Kępa to wyspa, która powszechnie nazywana jest Wyspą Miłości. Według legendy na wyspie tej mieszkała piękna Galinda wraz ze swoją rodziną i to właśnie ona miała odziedziczyć wszelkie dobra. Dziewczyna zakochała się jednak w chłopaku z lądu, a jej ojciec postanowił poprosić o pomoc czarownicę. Wskutek podstępu chłopak został zamieniony w żabę, a odkrywszy to Galinda zastygła w bezruchu, trzymając na rękach przemienionego w żabę ukochanego.
Giżycko ciekawostka z historii
3) Podczas drugiej wojny światowej miasto było siedzibą Osttruppen. W 1944 roku Niemcy zostali kompletnie zaskoczeni przez atak Związku Radzieckiego, ponieważ Armia Czerwona weszła do miasta po lodzie przez jezioro. Atak te zmusił Niemców do poddania się, a przez kolejne miesiące miasto było plądrowane przez Rosjan.
Ciekawostki o Giżycku i atrakcje Giżycka
4) Patronem Giżycka jest święty Brunon, a wzgórze nazwane jego imieniem było rzekomo miejscem jego męczeńskiej śmierci. Już w 1910 roku nad jeziorem Niegocin postawiono krzyż na cześć misjonarza.
5) Wieża ciśnień znajduje się przy ulicy Warszawskiej 37. Została wybudowana w 1900 roku i przez ponad dziewięćdziesiąt lat zapewniała wodę mieszkańcom miasta. Dziś znajduje się tu prywatne muzeum gromadzące eksponaty związane z dawnymi mieszkańcami Giżycka, kawiarnia oraz punkt widokowy.
Zamek krzyżacki w Giżycku
6) Zamek w Giżycku został wybudowany w XIV wieku między jeziorami Niegocin i Kisajno, przy obecnej ulicy Stanisława Moniuszki. Był zamkiem krzyżackim wybudowanym na miejscu dawnej, drewnianej warowni. Na przestrzeni lat wielokrotnie go modyfikowano, a dziś w okazałej budowli znajduje się hotel.
Atrakcje Giżycka, które trzeba zobaczyć
7) Jedną z największych atrakcji Giżycka jest zabytkowy most obrotowy z XIX wieku, który znajduje się nad Kanałem Łuczańskim. Obsługa mostu odbywa się ręcznie, zgodnie z założeniami pierwotnymi konstruktorów, i zajmuje się tym jedna osoba. Należy do zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego.
8) Wybudowana w XIX wieku twierdza Boyen jest najważniejszym zabytkiem Giżycka i jednym z najważniejszych na Mazurach. Twierdza w kształcie gwiazdy miała ważne znaczenie strategiczne jako obiekt militarny, a dziś znajduje się tutaj Muzeum Twierdzy Boyen. Na miejscu regularnie odbywają się również rekonstrukcje historyczne, które przyciągają miłośników historii.
Giżycko – wakacyjne atrakcje dla dzieci i dorosłych
9) Park linowy Wiewióra znajduje się nieopodal Twierdzy Boyen i jest propozycją dla rodzin podróżujących na Mazury z dziećmi. Na terenie parku znajduje się kilka tras z przeszkodami, które cechują się różną długością oraz poziomem trudności. Tyrolka pozwala na przejazd nad taflą jeziora oraz zjazdy innymi trasami.
10) Plaża miejska w Giżycku przypomina nadmorskie plaże. W sezonie letnim stanowi epicentrum miejskiego życia, a wokół niej dostępne są różne atrakcje dla dzieci i dorosłych, zaplecze gastronomiczne oraz piaszczyste boiska do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki. To miejsce dla osób, które chcą odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody albo aktywnie spędzić czas.
Ciekawostki o Giżycku i atrakcje: (c) SuperPolonia.info / GT
Na górnym zdjęciu: fragment twierdzy Boyen. Foto: Aniceta / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
>
>