Ciekawostki Lublin – zaskakujące fakty o Lublinie
Fascynujące ciekawostki o Lublinie dla dzieci i dorosłych. Czy wiesz z czego słynie Lublin? Krótkie fakty z historii, niezwykłe zabytki Lublina. Najciekawsze atrakcje turystyczne, co zobaczyć, co zjeść w Lublinie
Miasto Lublin – to warto wiedzieć
1) Lublin liczy ok. 340 tys. mieszkańców. To oznacza, że jest największym polskim miastem położonym po prawej stronie Wisły. A co z Warszawą i Krakowem? One rozłożyły się po obu stronach tej rzeki, więc nie pasują do tej klasyfikacji. Dodajmy, że Lublin leży nad rzeką Bystrzycą.
2) Kraków ma smoka wawelskiego, Warszawa syrenkę, za to Lublin ma legendę o Czarciej Łapie. Kogo ona ciekawi, na pewno znajdzie w sieci informacje na jej temat.
3) Z Lublina pochodzą znane w całej Polsce zespoły muzyczne: Budka Suflera oraz Bajm. W ostatnich latach do artystycznych wizytówek miasta dołączyły dwa kabarety: Ani Mru Mru, a potem też Smile.
Znane miejsca w Lublinie
4) Architektonicznym symbolem Lublina jest Brama Krakowska, jedna bram będących częścią średniowiecznych, miejskich fortyfikacji. W XVII w. zasypano fosę i wieża straciła znaczenie militarne. Obecnie wewnątrz działa Muzeum Historii Miasta Lublina.
5) Na wzgórzu w Lublinie jest zamek, który zaczęto budować w XII wieku. Obecnie wygląda inaczej jak kiedyś, a jego częścią jest wieża zamkowa z XIII wieku. Aby ją zobaczyć, należy przejść przez (jedyną) zamkową bramę. Dodajmy, że na zamku jest muzeum, a w nim m.in. obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”.
6) Plac Litewski, to znane i szczególne miejsce Lublina. Były tu parady wojskowe i miały miejsce wydarzenia historyczne. Stojący na placu Litewskim Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w latach 90. zamieniono na pomnik Józefa Piłsudskiego na kasztance.
Lublin ciekawe fakty z historii
7) W 1569 roku w Lublinie podpisano Unię lubelską czyli porozumienie pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim. Lublin był wtedy u szczytu swej świetności. Od 1826 r. na Placu Litewskim stoi Pomnik Unii Lubelskiej, upamiętniający to wydarzenie.
8) W 1918 r. Lublin był stolicą Polski. Wprawdzie tylko przez kilka dni, ale zawsze coś. Dodajmy, że miedzy lipcem 1944 a styczniem 1945 r., gdy trwały działania wojenne, Lublin siedzibą władz centralnych. Tych przybyłych z Moskwy.
9) Lublin słynie też z niezbyt przyjemnej pamiątki z przeszłości. Podczas II wojny światowej Niemcy stworzyli tu obóz koncentracyjny. Zginęło w nim milion ludzi. Tereny byłego obozu zakłady znajdują się obecnie na terenie Lublina, w dzielnicy Majdanek. Jest tu muzeum upamiętniające zbrodnie, jakich tu dokonano. Muzeum na Majdanku odwiedza dużo wycieczek.
Co zjeść w Lublinie
10) Jaka jest gastronomiczna atrakcja kojarząca się z Lublinem? Cebularz! Ten placek z kawałkami cebuli wypiekali przed wojną lubelscy Żydzi. Dziś jest popularnym wypiekiem dostępnym w części lubelskich sklepów z pieczywem. O ile w innych częściach kraju można spotkać podobne placki, cebularze z Lublina i Lubelszczyzny smakują o wiele lepiej.
Ciekawostki Lublin + zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Maszt Niepodległości w Lublinie
> Lubelska Szkoła Mędrców