Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Marszałek Józef Piłsudski na swej Kasztance, dumnie spogląda na miasto Lublin. Informacje i ciekawostki o Placu Litewskim
Plac Litewski powstał w latach 20. XIX wieku i odbywały się na nim parady wojskowe. Był świadkiem wydarzeń historycznych. W tym miejscu w 1918 roku rozegrały się wydarzenia związane z przejmowaniem władzy od Austriaków i tworzeniem się Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. W stanie wojennym (lata 80. XX wieku) odbywały się tu demonstracje patriotyczne zwolenników Solidarności.
W czasach okupacji hitlerowskiej nazwę placu zmieniono na Adolf Hitler-Platz, a po II wojnie światowej powrócono do dawnej nazwy Plac Litewski. Po śmierci Józefa Stalina, w latach 50-ych XX wieku, na krótko nazwę placu zmieniono na: Plac Józefa Stalina.
W czasach Polski socjalistycznej, przez pół wieku, na najsłynniejszym lubelskim placu, stał Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Ten socrealistyczny monument przedstawiał żołnierza dzierżącego w dłoniach chorągiew. W latach 90. XX wieku jego miejsce zajął pomnik Józefa Piłsudskiego.
Na Placu Litewskim znajdują się także inne pomniki. Są to: pomnik Unii Lubelskiej, pomnik Konstytucji 3 maja (wzniesiony w 1971 r., w 180. rocznicę tego wydarzenia) oraz płyta Nieznanego Żołnierza.
Plac Litewski znajduje się w rejestrze zabytków Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.
Na zdjęciu: fragment Placu Litewskiego zimą
Foto: SuperPolonia.info