Polonia na Litwie

Polonia na Litwie

Polonia na Litwie

Możliwość komentowania Polonia na Litwie została wyłączona

Polacy na Litwie. Informacje o Polakach na Litwie. Rozmieszczenie geograficzne, media polskie.

Polacy na Litwie to społeczność ok. 235-300 tysięcy osób. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, gdzie stanowią ok. 6,7% ludności tego kraju. Mieszkają głównie w Wilnie i w zwartym osadnictwie w gminach wileńskiej, solecznickiej, święciańskiej i trockiej (w rejonach solecznickim i wileńskim stanowią większość lokalną). Zamieszkują też w rozproszeniu resztę kraju, w przeszłości na Kowieńszczyźnie stanowili większość lokalną.

Głównym skupiskiem Polaków na Litwie jest okręg wileński, gdzie Polacy stanowią 26,11%. W samym Wilnie mieszka 101.526 osób (ok. 20%) narodowości polskiej. Najwięcej procentowo Polaków mieszka w gminie gminie rejonowej Soleczniki (80% ludności), w tym najwięcej w starostwach Ejszyszki i Miedniki (odpowiednio 93,5% i 93,2% ludności), gminie rejonowej Wilno (63,5% ludności), w gminie Troki (33,2% ludności) i gminie Święciany (28%). Polacy zamieszkują także gminę rejonową Elektreny (ok. 7,5%), a także w rozproszeniu w okręgu kowieńskim. Zamieszkują ściśle, choć w niewielkiej ilości też okręg olicki (2,2%) oraz okręg uciański (ok. 5%).

Polskie szkoły istnieją w rejonach solecznickim, wileńskim, święciańskim, trockim i orańskim. W 2007 roku uruchomiono polskojęzyczną filię Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie.

W okręgu wileńskim msze św. i nabożeństwa są odprawiane w języku polskim w większości kościołów wileńskich, rejonu solecznickiego, trockiego oraz po części święciańskiego i szyrwinckiego. Msze polskie są odprawiane w okręgu kowieńskim w Wędziagole oraz Kownie w kościele pw. Krzyża Świętego, a w okręgu uciańskim m.in. w Turmoncie i Wisagini. W okręgu olickim tylko w Druskiennikach.

Polonijne media na Litwie
W okresie międzywojennym Polacy wydawali na Litwie Chatę Rodzinną i Dzień Kowieński. Obecnie w Wilnie znajdują się redakcje takich gazet jak: Nasz Czas, Kurier Wileński, Tygodnik Wileńszczyzny czy Magazyn Wileński oraz katolickie „Spotkania”, które wydawane są w języku polskim. Swoją siedzibę w Wilnie ma również Radio Znad Wilii, które swoje codzienne audycje nadaje w języku polskim.

Od 2007 roku w Wilnie działa Polskie Centrum Prasowe i Konferencyjne – wydawca jedynego na Litwie niezależnego serwisu informacyjnego w języku polskim INFOPOL.LT, na którym działa forum polskojęzyczne. Od 2002 roku działa witryna internetowa polskiego dziennika „Kurier Wileński”, na której od 2005 roku działa forum Czytelników pod publikowanymi tekstami.

Swoją stronę internetową ma także Radio Znad Wilii oraz Nasz Czas, Tygodnik Wileńszczyzny i Magazyn Wileński. Polskie serwisy informacyjne w Internecie mają też Dom Kultury Polskiej w Wilnie oraz Instytut Polski w Wilnie.

W każdą sobotę w Telewizji Litewskiej na kanale LTV 2 nadawany jest piętnastominutowy program dla Mniejszości Polskiej: Albumy Wileńskie (lit. Vilniaus albumas). Codziennie w Litewskim Radiu jest nadawana 30-minutowa audycja w języku polskim.
Źródło: Wikipedia

Na zdjęciu: Przemarsz Polonii w Wilnie 2 maja 2008, fot. Wikipedia

podobne wpisy

Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Padwie, Włochy

Możliwość komentowania Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Padwie, Włochy została wyłączona

Bumerang Polski ma 5 lat

Możliwość komentowania Bumerang Polski ma 5 lat została wyłączona

Partia Dobrego Humoru w Pensylwanii

Możliwość komentowania Partia Dobrego Humoru w Pensylwanii została wyłączona

FC Polonia Wuppertal, Niemcy

Możliwość komentowania FC Polonia Wuppertal, Niemcy została wyłączona

Nasz Świat ma 8 lat

Możliwość komentowania Nasz Świat ma 8 lat została wyłączona

Polonia w Turcji

Możliwość komentowania Polonia w Turcji została wyłączona

Gazeta Polonijna – polski miesięcznik w Wielkiej Brytanii

Możliwość komentowania Gazeta Polonijna – polski miesięcznik w Wielkiej Brytanii została wyłączona

MyPolacy.de – portal Polonii niemieckiej

Możliwość komentowania MyPolacy.de – portal Polonii niemieckiej została wyłączona

Polska Macierz Szkolna (PMS) – Londyn

Możliwość komentowania Polska Macierz Szkolna (PMS) – Londyn została wyłączona

Ratujmy Muzeum Polskie w Rapperswilu

Możliwość komentowania Ratujmy Muzeum Polskie w Rapperswilu została wyłączona

Radonski prezydentem Wenezueli?

Możliwość komentowania Radonski prezydentem Wenezueli? została wyłączona

Stowarzyszenie Polaków na Majorce, Hiszpania

Możliwość komentowania Stowarzyszenie Polaków na Majorce, Hiszpania została wyłączona

Create AccountLog In Your Account