Ciekawostki o duchach. Historia wywoływania duchów

Ciekawostki o duchach. Historia wywoływania duchów

Ciekawostki o duchach. Historia wywoływania duchów

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o duchach. Czy duchy istnieją, czym jest spirytyzm, na czym polega wywoływanie duchów. Niesamowite ciekawostki o duchach

Spirytyzm

Spirytyzm, to doktryna, która została stworzona przez francuskiego uczonego Hipolita Rivaila. Głosiła ona istnienie w człowieku „czynnika myślącego”. Czynnik ten po śmierci człowieka odłącza się od niego i wciela się w inne istoty żywe. Według Rivaila, zmarli zatem mogą się porozumiewać z żywymi tymi, w których „czynnik myślący” zaistniał, ale do tego potrzebne jest medium, czyli osoba wywołująca duchy.

Demony i spirytyzm w Biblii

Spirytyzm z biegiem czasu upodobnił się do niektórych zasad, które odnajdujemy w Biblii. Opisany jest tam przykład, gdy pewna szamanka wywołała ducha Samuela. Jednak czy to był naprawdę jego duch, czy raczej demon który przyjął jego postać?

Chrześcijanie wierzący w zasady i naukę Jezusa mówią, że był to na sto procent demon, który jedynie przybrał postać wywoływanego Samuela, dla utwierdzenia ludzi w oszustwo stosowania tego rodzaju spirytyzmu. Spirytyzm we współczesnym świecie, jest uznawany za szczególnie nie chrześcijański nurt, w którym znajdują upodobanie tylko niezbawieni ludzie.

duchy ciekawostki o duchach wywoływanie duchów zjawy
Niesamowite ciekawostki o duchach budzą grozę

Czy duchy istnieją?

Wiara w istnienie duchów które straszą osoby żyjące, spotykana była już w najstarszych wierzeniach ludzkości. Najdawniejsze formy tego kultu, do dnia dzisiejszego mają swoje oparcie na nawiązywaniu kontaktu z duchami zmarłych, poprzez spirytystę.

Przekonanie, że duchy zmarłych są obecne wśród nas, szczególnie było rozpowszechnione w średniowieczu. W kościele prawosławnym zachowały do dziś obowiązujące przedchrześcijańskie zwyczaje, związane z kultem zmarłych. Kult ten polega na sukcesywnym dokarmianiu ludzi zmarłych, poprzez zostawianie im na grobie tłustego żuru cmentarnego na kiełbasie. Najedzony duch nie straszy, a gdy potrzeba podczas seansu spirytystycznego, udzieli mu dobrych rad.

Duchy wojny

Po zakończeniu obu wojen światowych, na świecie zauważalnie wzrosło zainteresowanie wywoływaniem duchów, gdyż osoby żyjące chciały za wszelką cenę dowiedzieć się co się stało z ich bliskimi podczas wojennej zawieruchy. Działo się tam mimo faktu, że Biblia zakazuje nam kontaktów ze zmarłymi, mówiąc że jest to nieposłuszeństwo wobec bożego prawa.

duchy ciekawostki o duchach wywoływanie duchów zjawy
Straszne ciekawostki o duchach i wywoływaniu duchów

Duch Heleny Burchardowej

W Gdańsku tuż przed wybuchem II wojny światowej, znane było medium, które nawiązywało kontakty ze zmarłymi. Medium tym była pani Helena Burchardowa, mieszkająca przy ulicy Grunwaldzkiej. Pewnego razu gdy piła poranną kawę, w sposób dziwny i charakterystyczny ułożyły jej się fusy w filiżance. Nie mogąc dokładnie zinterpretować tego faktu, pani Helena rozłożyła karty tarota. Karty pokazały jej, że niedługo dojdzie do wybuchu wojny, w której wiele ludzi poniesie śmierć.

Helena Burchardowa prowadziła regularnie seanse spirytystyczne, w których nawiązywała kontakt ze zmarłymi osobami, pytając je o to, co chciała usłyszeć rodzina zmarłego. Po śmierci Burchadowej, krążył w Gdańsku jej duch, który pokazywał się ludziom przed większymi zamieszkami w mieście. Na przykład tymi, które miały miejsce za czasów komuny.

Seanse spirytystyczne i duchy partyzantów

W Lubieni, świętokrzyskiej wiosce, na strychu państwa Długoszowskich, regularnie odbywały się seanse spirytystyczne. Wywoływano wtedy duchy partyzantów, którzy polegli w różnych bitwach z niemieckim najeźdźcą. To oni podczas wojny podpowiadali swym żyjącym kolegom, gdzie stacjonują odziały wroga i jak rozmieścić polskich żołnierzy, aby okrążyć i zniszczyć wojska Wehrmachtu.

Ciekawostki o duchach: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Zatrważające fakty o wampirach

podobne wpisy

Malta ciekawostki, które warto znać

Możliwość komentowania Malta ciekawostki, które warto znać została wyłączona

Dzień świętego Patryka i kuchnia Irlandii

Możliwość komentowania Dzień świętego Patryka i kuchnia Irlandii została wyłączona

Miasto Królów – Lima. Ciekawostki o stolicy Peru

Możliwość komentowania Miasto Królów – Lima. Ciekawostki o stolicy Peru została wyłączona

10 ciekawostek o Tczewie

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Tczewie została wyłączona

Fascynująca historia porcelany

Możliwość komentowania Fascynująca historia porcelany została wyłączona

Wyspa Hamiltona, Australia

Możliwość komentowania Wyspa Hamiltona, Australia została wyłączona

Najdziwniejsze hotele świata

Możliwość komentowania Najdziwniejsze hotele świata została wyłączona

14 ciekawostek o Szamocinie

Możliwość komentowania 14 ciekawostek o Szamocinie została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o szachach

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o szachach została wyłączona

10 ciekawostek o Nagrodzie Nobla

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Nagrodzie Nobla została wyłączona

Niezwykłe fakty o Grenlandii

Możliwość komentowania Niezwykłe fakty o Grenlandii została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o Gdyni

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o Gdyni została wyłączona

Create AccountLog In Your Account