3 wskazówki jak przygotować przestrzeń do nauki, aby efektywnie się uczyć
Nowy rok szkolny jak i akademicki nadchodzą wielkimi krokami, więc warto byłoby zainteresować się tematem nauki i przygotowania przestrzeni do niej. Każdy uczy się w innych warunkach no i oczywiście w inny sposób. Jeden lubi głośną muzykę, drugi całkowitą ciszę. Istnieje jednak kilka wskazówek, które sprawdzą się dla każdej grupy uczniów i to bez względu na to jaki typ nauki lubią. Postanowiliśmy spisać je w zgrabnym poradniku o tym jak przygotować przestrzeń do nauki i dać Wam dodatkowego kopa w nadchodzących wyzwaniach związanych z nauką.
Zbieranie i organizacja materiałów
Przygotuj wszystkie materiały potrzebne do nauki z wyprzedzeniem! Posiadanie wszystkich podręczników, notatek, długopisów, notatników i całej masy innych narzędzi nie tylko zaoszczędzi Twój czas, ale i ułatwi organizację pracy. Wykorzystuj segregatory lub foldery na komputerze, dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz przygotowany na każdą ewentualność, a przed sprawdzianem nie będziesz musiał spędzać kilku godzin na szukaniu notatek. Warto też w tym momencie pamiętać, że to co wyniesiesz z czasów szkolnych odbije trwałe piętno na Twoim życiu dorosłym. W pracy nie będzie czasu na zastanawianie się gdzie coś leży, gdy np. klient będzie chciał jakąś ważną dokumentację od ręki. Ucząc się organizacji już teraz, inwestujesz swój czas w przyszłościowe rozwiązania, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie.
Zapewnienie wygody i czystość umysłu
Komfort jest kluczowy dla efektywnego uczenia się. Upewnij się, że masz wygodne krzesło i dobrze ustawiony stół. Możesz również zastosować kilka technik, które pobudzą zmysły i poprawią koncentrację, takie jak:
- Zielona roślinność: Rośliny w pomieszczeniu mogą poprawić jakość powietrza i stworzyć przyjemną atmosferę. Roślinki dają nam też trochę takiego poczucia wciąż aktualnych wakacji i pozwolą lepiej przywrócić myślenie na właściwe tory.
- Muzyka: Dla niektórych osób lekka instrumentalna muzyka może pomóc w skupieniu, choć nie każdemu taka muzyka odpowiada, więc warto to dostosować do swoich preferencji. Jak wspominaliśmy na początku, każdy lubi swój wybrany typ muzyki do nauki albo nie słucha jej wcale, ale z badań wynika, że o wiele efektywniej uczymy się po cichu lub z muzyką relaksacyjną.
- Zapachy: Niektóre zapachy, takie jak olejki eteryczne czy zapachy kojarzone z relaksem, mogą pomóc w tworzeniu spokojnej atmosfery. Świece, kadzidełka albo nawet dobry perfum, to o wiele lepsze rozwiązania niż np. zapach spalenizny, prawda?
Odpowiednie miejsce do nauki
Tworzenie stabilnego i spokojnego środowiska jest kluczowe dla skupienia i efektywnej nauki. Wybierz ciche miejsce, w którym będziesz mógł się skoncentrować. Upewnij się, że jest dobrze oświetlone, aby uniknąć nadmiernego zmęczenia oczu. Wyeliminuj rozpraszacze, takie jak telewizor, telefony komórkowe czy inne urządzenia elektroniczne, które mogą przeszkadzać w nauce. W tym wypadku chodzi głównie o social media i inne. Nie da się pracować w warunkach, które stale ściągają naszą uwagę gdzie indziej niż na właśnie książki czy zadania na komputerze.
A jeśli w Krakowie poszukujesz akademika, to LivinnX, prywatny akademik w Krakowie, przygotował już tą przestrzeń dla ciebie i nie musisz zastanawiać się nad tym podpunktem. Gwarancja spokojnego miejsca do nauki, to coś, co warto mieć.