Wieś Pęzino ciekawostki i informacje. Zamek w Pęzinie
Pęzino ciekawostki
1) Licząca ok. 2 tys. mieszkańców wieś Pęzino znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard. Leży nad rzeczkami nad Krąpielą i Pęzinką. Stąd do Stargardu jest 13 kilometrów.
2) Nazwa Pęzino nawiązuje do nazwiska pierwszego właściciela, Henryka de Pansin. Zmarł w połowie XIV wieku.
3 Późnogotycki kościół Wniebowzięcia NMP w Pęzinie zbudowano w XV-XVI wieku.
4) W X-XI w. stał tu słowiański gród obronny, zbudowany z drewna. Potem rodzina Pansin zbudowała tu warowny gród. W 1382 r. książę Barnim I podarował wieś templariuszom, którzy na sztucznym wzniesieniu wybudowali tu swój klasztor. Była to budowla o charakterze mieszkalno-obronnym (zamek).
Zamek w Pęzinie
5) Historia zamku w Pęzinie zaczęła się w końcu XIV wieku. Po wspomnianych już templariuszach, zamek przejęli joannici, następnie rodziny Borków (w 1492 r.), a od 1680 r. do rodziny Puttkamertów.
6) Z dokumentów wiemy, że w 1657 r. na zamku w Pęzinie zatrzymał się hetman Stefan Czarniecki (ok. 1599-1665).
6) Na początku XVII w. dobudowano skrzydło zachodnie, w stylu renesansowym (przylega do 10-metrowej wieży obronnej, tzw. stołpu). W XIX wieku dodano jeszcze jedno skrzydło zamku, neogotyckie. Wybudowano wtedy murowane budynki folwarczne.
7) Po II wojnie światowej zamek przez jakiś czas stał opuszczony, później należał do miejscowego PGR-u (Państwowego gospodarstwa rolnego). Od 1996 r. budowla jest w rękach prywatnych. Jest udostępniana na wesela i firmowe eventy. Są też pokoje gościnne.
8) Zamek położony jest w centrum wsi Pęzino, a wokół niego jest XIX-wieczny park. W zamku urządzono dla odwiedzających Salę tortur oraz Izbę Regionalną. Co jakiś czas jest udostępniany dla zwiedzających.
9) Wieża zamku jest wieżą widokową, z której można oglądać okolice. Wchodząc schodami przez kilka pięter, dzięki umieszczonym tu tablicom, można postać ciekawą historię tego zabytkowego obiektu.
Pęzino ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Białogard