Ślęża – polska góra mnichów i tajemnic

Ślęża – polska góra mnichów i tajemnic

Ślęża – polska góra mnichów i tajemnic

Ślęża ciekawostki

Niesamowita historia, pozostałości prasłowiańskiego kultu oraz wspaniałe widoki sprawiają, że góra Ślęża należy do jednego z najciekawszych szczytów Przedgórza Sudeckiego. Atmosfera tajemnicy oraz zapierający w dech piersiach krajobraz przyciągają turystów z całej Polski.

Góra Ślęża, to najwyższy szczyt całego Podgórza Sudeckiego. Wznoszący się na wysokość 715,5 m n.p.pm. wierzchołek należy do Korony Gór Polskich oraz Korony Sudetów. Różnica między podstawą masywu a szczytem góry wynosi aż 500 metrów, dzięki czemu masyw Ślęży jest widoczny z daleka. Jej charakterystyczny kształt wznosi się nad równiną rozciągającą się między Wrocławiem a Świdnicą.

Ślęża – góra Bogów

Samotny szczyt od dawna owiany jest aurą tajemnicy. Pierwsze ślady obecności człowieka w masywie Ślęży pochodzą jeszcze z epoki kamienia. To wtedy na skutek wędrówki ludów zaczęły pojawiać się tu różne grupy etniczne, a następnie osiedlać Słowianie. W tym okresie góra stała się miejscem pogańskiego kultu słońca. Wierzono także, że zamieszkiwana jest przez władających światem bogów.

Pozostałości prasłowiańskiego kultu widoczne są do dziś. Spacerując szlakami, można natknąć się na liczne kamienne kręgi, wyobrażające zwierzęta i ludzi posągi oraz święte źródełka Słowian. Otoczone gęstym liściastym lasem relikty kultu pozwalają poczuć aurę prasłowiańskich dziejów Ślęży. Z tego okresu pochodzi również kultowa rzeźna kamienna „Mnich”, którą można zobaczyć w okolicy Ślężańskiej Sobótki.

góra Ślęża ciekawostki Sudety
Kościółek na górze Ślęży w zimie. Ślęża ciekawostki

Ślęża – historia i legendy

Wierzchołek góry to rozległa polana, na której znajduje się kamienny kościółek. Został on wybudowany na miejscu dawnego zamku książęcego wzniesionego w XIV wieku przed księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II oraz późniejszej augustiańskiej świątyni.

W XVIII wieku Ślęża stała się popularnym celem komersów organizowanych przez wrocławskich studentów. Być może to zadecydowało o budowie pierwszego schroniska.

Powstanie góry Ślęży jest przedmiotem wielu lokalnych legend. Wedle jednej z nich masyw powstał w trakcie wojny rozpętanej między aniołami i diabłami. W trakcie walk obie strony rzucały w siebie głazami i w ten sposób uformowały górę, która zamknęła wrota do piekła. Inna późniejsza legenda mówi o tym, że Ślęża jest zastygłym wulkanem, o czym ma świadczyć jej stożkowaty kształt. Nie brakuje również teorii głoszących, że w podziemnych korytarzach Ślęży Niemcy ukryli zrabowane skarby i złoto.

Ślęża i turystyczne szlaki

Ze względu na stosunkowo łatwą dostępność góry, Ślęża stanowi popularny cel pieszych wycieczek turystycznych. Przewyższenie 500 metrów oraz stosunkowo krótkie podejścia, pozwalają na około 3-godzinną wycieczkę. Turyści mogą wybierać między sześcioma wariantami wejść, które oferują trzy dwukierunkowe szlaki: czerwony, żółty oraz zielony. Najpopularniejsze są te, które prowadzą ze znajdującej się u podnóża góry Sobótki.

Szczyt Ślęży jest ważnym miejscem na mapie polskich gór. Jego zdobycie jest koniecznym warunkiem do skompletowania Korony Gór Polskich oraz Korony Sudetów. Spacer Ślężańskim Parkiem Krajobrazowym jest świetną okazją do zapoznania się z wieloma rzadkimi okazami fauny i flory.

Ślęża ciekawostki – tekst we współpracy z RynekPierwotny.pl
Foto na górze: Slawek Ilski / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
>

podobne wpisy

Cytadela Twierdzy Modlin

Możliwość komentowania Cytadela Twierdzy Modlin została wyłączona

Geopark Świętokrzyski z certyfikatem UNESCO

Możliwość komentowania Geopark Świętokrzyski z certyfikatem UNESCO została wyłączona

Ulica Wiejska w Helu

Możliwość komentowania Ulica Wiejska w Helu została wyłączona

Kościół farny w Olsztynku

Możliwość komentowania Kościół farny w Olsztynku została wyłączona

Kościół św. Marcina w Poznaniu

Możliwość komentowania Kościół św. Marcina w Poznaniu została wyłączona

Straż Pożarna w Poznaniu

Możliwość komentowania Straż Pożarna w Poznaniu została wyłączona

Biskupin – starożytna osada w Polsce

Możliwość komentowania Biskupin – starożytna osada w Polsce została wyłączona

Zamek królewski w Szydłowie

Możliwość komentowania Zamek królewski w Szydłowie została wyłączona

Radzionków, woj. śląskie

Możliwość komentowania Radzionków, woj. śląskie została wyłączona

Ciekawostki o Giżycku

Możliwość komentowania Ciekawostki o Giżycku została wyłączona

Szczebrzeszyn. Największy cmentarz żydowski w Polsce

Możliwość komentowania Szczebrzeszyn. Największy cmentarz żydowski w Polsce została wyłączona

Nidzica

Możliwość komentowania Nidzica została wyłączona

Create AccountLog In Your Account