Ślęża – polska góra mnichów i tajemnic

Ślęża – polska góra mnichów i tajemnic

Ślęża – polska góra mnichów i tajemnic

Ślęża ciekawostki

Niesamowita historia, pozostałości prasłowiańskiego kultu oraz wspaniałe widoki sprawiają, że góra Ślęża należy do jednego z najciekawszych szczytów Przedgórza Sudeckiego. Atmosfera tajemnicy oraz zapierający w dech piersiach krajobraz przyciągają turystów z całej Polski.

Góra Ślęża, to najwyższy szczyt całego Podgórza Sudeckiego. Wznoszący się na wysokość 715,5 m n.p.pm. wierzchołek należy do Korony Gór Polskich oraz Korony Sudetów. Różnica między podstawą masywu a szczytem góry wynosi aż 500 metrów, dzięki czemu masyw Ślęży jest widoczny z daleka. Jej charakterystyczny kształt wznosi się nad równiną rozciągającą się między Wrocławiem a Świdnicą.

Ślęża – góra Bogów

Samotny szczyt od dawna owiany jest aurą tajemnicy. Pierwsze ślady obecności człowieka w masywie Ślęży pochodzą jeszcze z epoki kamienia. To wtedy na skutek wędrówki ludów zaczęły pojawiać się tu różne grupy etniczne, a następnie osiedlać Słowianie. W tym okresie góra stała się miejscem pogańskiego kultu słońca. Wierzono także, że zamieszkiwana jest przez władających światem bogów.

Pozostałości prasłowiańskiego kultu widoczne są do dziś. Spacerując szlakami, można natknąć się na liczne kamienne kręgi, wyobrażające zwierzęta i ludzi posągi oraz święte źródełka Słowian. Otoczone gęstym liściastym lasem relikty kultu pozwalają poczuć aurę prasłowiańskich dziejów Ślęży. Z tego okresu pochodzi również kultowa rzeźna kamienna „Mnich”, którą można zobaczyć w okolicy Ślężańskiej Sobótki.

góra Ślęża ciekawostki Sudety
Kościółek na górze Ślęży w zimie. Ślęża ciekawostki

Ślęża – historia i legendy

Wierzchołek góry to rozległa polana, na której znajduje się kamienny kościółek. Został on wybudowany na miejscu dawnego zamku książęcego wzniesionego w XIV wieku przed księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II oraz późniejszej augustiańskiej świątyni.

W XVIII wieku Ślęża stała się popularnym celem komersów organizowanych przez wrocławskich studentów. Być może to zadecydowało o budowie pierwszego schroniska.

Powstanie góry Ślęży jest przedmiotem wielu lokalnych legend. Wedle jednej z nich masyw powstał w trakcie wojny rozpętanej między aniołami i diabłami. W trakcie walk obie strony rzucały w siebie głazami i w ten sposób uformowały górę, która zamknęła wrota do piekła. Inna późniejsza legenda mówi o tym, że Ślęża jest zastygłym wulkanem, o czym ma świadczyć jej stożkowaty kształt. Nie brakuje również teorii głoszących, że w podziemnych korytarzach Ślęży Niemcy ukryli zrabowane skarby i złoto.

Ślęża i turystyczne szlaki

Ze względu na stosunkowo łatwą dostępność góry, Ślęża stanowi popularny cel pieszych wycieczek turystycznych. Przewyższenie 500 metrów oraz stosunkowo krótkie podejścia, pozwalają na około 3-godzinną wycieczkę. Turyści mogą wybierać między sześcioma wariantami wejść, które oferują trzy dwukierunkowe szlaki: czerwony, żółty oraz zielony. Najpopularniejsze są te, które prowadzą ze znajdującej się u podnóża góry Sobótki.

Szczyt Ślęży jest ważnym miejscem na mapie polskich gór. Jego zdobycie jest koniecznym warunkiem do skompletowania Korony Gór Polskich oraz Korony Sudetów. Spacer Ślężańskim Parkiem Krajobrazowym jest świetną okazją do zapoznania się z wieloma rzadkimi okazami fauny i flory.

Ślęża ciekawostki – tekst we współpracy z RynekPierwotny.pl
Foto na górze: Slawek Ilski / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
>

podobne wpisy

Krzywa Wieża – Ząbkowice Śląskie

Możliwość komentowania Krzywa Wieża – Ząbkowice Śląskie została wyłączona

Szopki krakowskie od teraz na liście UNESCO

Możliwość komentowania Szopki krakowskie od teraz na liście UNESCO została wyłączona

II wojna światowa. Polacy, którzy ratowali Żydów

Możliwość komentowania II wojna światowa. Polacy, którzy ratowali Żydów została wyłączona

Polska w czołówce producentów kurzych jaj

Możliwość komentowania Polska w czołówce producentów kurzych jaj została wyłączona

Odrzutowiec z Polski zdobędzie sławę?

Możliwość komentowania Odrzutowiec z Polski zdobędzie sławę? została wyłączona

Kozy – najliczniejsza polska wieś. Ciekawostki

Możliwość komentowania Kozy – najliczniejsza polska wieś. Ciekawostki została wyłączona

Polska wśród najbardziej okrągłych krajów świata

Możliwość komentowania Polska wśród najbardziej okrągłych krajów świata została wyłączona

Warszawski Służewiec. Wyścigi konne przyciągają kibiców

Możliwość komentowania Warszawski Służewiec. Wyścigi konne przyciągają kibiców została wyłączona

Filip de Girard (1775-1845)

Możliwość komentowania Filip de Girard (1775-1845) została wyłączona

Zgorzelec, Polska

Możliwość komentowania Zgorzelec, Polska została wyłączona

Zamek Czocha

Możliwość komentowania Zamek Czocha została wyłączona

Kościół Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu

Możliwość komentowania Kościół Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu została wyłączona

Create AccountLog In Your Account