Miasto Wisła ciekawostki
Miasto Wisła – informacje
1) Wisła, to 11-tysięczne miasto w województwie śląskim. Zostało założone w XVII wieku, a prawa miejskie uzyskało w 1962 r. Pierwsi osadnicy przybyli tu na przełomie XVI i XVII wieku.
2) Centrum Wisły znajduje się na wysokości 430 metrów n.p.m.. Najwyższe wzniesienia, to: Barania Góra (1220 m n.p.m.) i Stożek Wielki (978 m n.p.m.).
3) W Wiśle ma swoje źródła największa polska rzeka, Wisła. Powstaje z połączenia potoków: Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka.
4) Wisłę kochają miłośnicy narciarstwa. Jest tu ok. 20 stacji narciarskich i trasy do narciarstwa śladowego na Kubalonce.
5) Wśród najważniejszych imprez odbywających się w Wiśle, są m.in. Puchar Świata w skokach narciarskich, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Wiślaczek Country.
Z historii uzdrowiska Wisła
6) Pierwsza willa wypoczynkowa Warszawa została wybudowana w Wiśle w 1885 roku. Potem powstawały tu kolejne pensjonaty i zaczęło przyjeżdżać coraz więcej letników. W połowie 1900 r. Wisłę odwiedził Bolesław Prus, rok później Władysław Reymont. W 1900 r. w 555. budynkach mieszkało 4685 osób, z czego prawie 95% było ewangelikami. W 1929 r. do Wisły można już było dojechać koleją. Wkrótce Wisła stała się jedną z najpopularniejszych miejscowości letniskowych w Polsce.
Atrakcje miasta Wisła
7) Wśród atrakcji, jakie można zobaczyć w Wiśle, są:
– Rezydencja Prezydenta RP (można ją zwiedzać),
– Skocznia narciarska im. Adama Małysza,
– Zameczek Myśliwski Habsburgów (1897-1898),
– Aleja Gwiazd Sportu tuż przy rynku.
8) W 1838 r. wybudowano w centrum Wisły (ul. 1 Maja 49) klasycystyczny Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła.
9) W karczmie z 1794 r. przy ul. Stellera znajduje się Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
10) Fani skoczka narciarskiego Adama Małysza mogą w Wiśle odwiedzić muzeum jemu poświęcone. Są w nim liczne trofea i narty, na których skakał.
Miasto Wisła ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Więcej ciekawostek o Wiśle
> Ustroń
> Zakopane