Koronawrius. Kiedy znów do Peru?

Koronawrius. Kiedy znów do Peru?

Koronawrius. Kiedy znów do Peru?

Możliwość komentowania Koronawrius. Kiedy znów do Peru? została wyłączona

Od wielu miesięcy świat zmaga się z pandemią Covid-19. W zasadzie zamarł ruch turystyczny. Odpowiadamy na pytanie: kiedy Peru otworzy się na turystów?

Peru i turyści

Zacznijmy od tego, że aktualnie Peru jest otwarte na turystów. Co prawda nie wszystkich, bo na turystów z szesnastu państw Ameryki i Karaibów. Są to: Argentyna, Boliwia, Chile, Dominikana, Ekwador, Jamajka, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Panama, Paragwaj, Salwador, Stany Zjednoczone i Urugwaj. Tyle dobrych wiadomości. Dalej jest tylko gorzej.

Każda osoba przybywająca z wyżej wymienionych kierunków musi posiadać negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego wykonanego przed wylotem. Trzeba jednak pamiętać, że po przylocie do Peru miejscowe władze tracą zaufanie do tych narzędzi diagnostycznych i wszystkich podróżnych kierują na obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę. Z biegiem czasu ufność rządzących do testów powraca, dlatego izolację społeczną można skrócić po sześciu dniach, jeśli wynik kolejnego badania również okaże się negatywny.

Zwiedzanie Peru

Przy sprzyjających wiatrach po tygodniu od przylotu można więc zacząć zwiedzanie. Problem w tym, że nie ma za bardzo czego. Z nielicznymi wyjątkami największe atrakcje, łącznie z Machu Picchu, pozostają zamknięte. Inne są lub powinny być otwarte, ale często nie ma możliwości skorzystania z mich.

Dojazd do wielu miejsc jest utrudniony z powodu obostrzeń w przemieszczaniu się. Na obszarach z najwyższym alarmem zagrożenia nie działa dalekobieżna komunikacja autobusowa i nie wolno używać samochodów, a przelot samolotem wiąże się z kolejną procedurą testową. Część atrakcji bywa też zamknięta na podstawie decyzji władz lokalnych lub samych mieszkańców.

Machu Picchu miasto Inków Peru koronawirus
Machu Picchu w Peru też zamarło z powodu koronawirusa

Kiedy znów do Peru?

Kiedy to się zmieni i Peru będzie można zwiedzać na starych zasadach? Żadnej konkretnej daty nie ma i w najbliższej przyszłości nie będzie podana. Analiza sytuacji pozwala jednak przypuszczać, że nie nastąpi to w tym roku – czyli w 2021-ym.

Wszystko skupia się wokół szczepionek. Już na początku pandemii rządzący zdecydowali, że to jedyny sposób jej pokonania i konsekwentnie idą tym śladem. Według aktualnej narracji warunkiem sukcesu jest zaszczepienie 70-75% populacji. Logistyczne szanse na to do grudnia są znikome. Dodatkowo w społeczeństwie nie ma aż tak wysokiej chęci przyjęcia tego eksperymentalnego produktu medycznego. Będzie więc cudem, jeśli koronawirus zostanie przezwyciężony do końca tego roku.

Peru i szczepionka na Covid-19

Kłopoty może sprawić też sama szczepionka. Oficjalny przekaz Ministerstwa Zdrowia Peru jasno wskazuje, że osoba zaszczepiona nadal będzie mogła zapaść na Covid-19 i transmitować chorobę na innych, dlatego nawet po szczepieniu obostrzenia nie znikną. Tym bardziej, że zagadką pozostaną osoby niepełnoletnie. Ta grupa społeczna została wyłączona z kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi, więc nadal będzie mogła przekazywać go pozostałym.

Poza tym nie wiadomo, czy szczepionka będzie pasować na wszystkie mutacje. Rząd Peru reaguje na nie domykając granice powietrzne i utrzymując blokady na przejściach lądowych. Do tej pory zrobił tak w przypadku nagłośnionych odmian z Brazylii, Republiki Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii. Mutacji z pewnością będzie więcej, bo taka jest natura wirusów. Jeśli się pojawią, kraj na pewno nie otworzy się szybko na gości z zagranicy.

W ten sposób uderzająca zwłaszcza w turystykę walka z pandemią może trwać w nieskończoność. Chyba, że nastąpi kolejny cud i to błędne koło zostanie w jakiś sposób zatrzymane.

Tekst i górne foto: (c) Kochamy Peru
Na zdjęciu: Pustki przed halą przylotów Międzynarodowego Portu Lotniczego Jorge Chávez w Limie-Callao

podobne wpisy

Mauzoleum Abrahama Lincolna

Możliwość komentowania Mauzoleum Abrahama Lincolna została wyłączona

Robert Moses State Park, NY, USA

Możliwość komentowania Robert Moses State Park, NY, USA została wyłączona

Tijuana, Meksyk

Możliwość komentowania Tijuana, Meksyk została wyłączona

Miasto Albany w USA

Możliwość komentowania Miasto Albany w USA została wyłączona

Ratusz w Brukseli, stolicy Belgii

Możliwość komentowania Ratusz w Brukseli, stolicy Belgii została wyłączona

Włoska kuchnia i jej przysmaki

Możliwość komentowania Włoska kuchnia i jej przysmaki została wyłączona

Miasto Merida w Hiszpanii

Możliwość komentowania Miasto Merida w Hiszpanii została wyłączona

Nowy Jork walczy z otyłością

Możliwość komentowania Nowy Jork walczy z otyłością została wyłączona

Norwegia. Sognefjord, drugi największy fiord na świecie

Możliwość komentowania Norwegia. Sognefjord, drugi największy fiord na świecie została wyłączona

Pływające hotele: 5 statków, którymi popłyniesz w daleki rejs

Możliwość komentowania Pływające hotele: 5 statków, którymi popłyniesz w daleki rejs została wyłączona

Tureckie bazary – jak się targować?

Możliwość komentowania Tureckie bazary – jak się targować? została wyłączona

Neuschwanstein, najsłynniejszy zamek Niemiec

Możliwość komentowania Neuschwanstein, najsłynniejszy zamek Niemiec została wyłączona

Create AccountLog In Your Account