Polonia kanadyjska. Informacje o Polonii kanadyjskiej i Kanadyjczykach polskiego pochodzenia
Polonia kanadyjska – rys historyczny, informacje
W Kanadzie mieszka obecnie około miliona Polaków. Jednak osób mających polskie pochodzenie jest znacznie więcej, bo około 1,5 miliona. W tej liczbie mieści się kilkadziesiąt tysięcy Kaszubów, którzy w II połowie XIX wieku osiedlili się w okolicach Barry’s Bay i dzisiejszego Wilna. Okolica ta przypominała im krajobraz Kaszub w Polsce. Właśnie w Barry’s Bay powstała pierwsza szkoła polska i harcerstwo, a w Wilnie pierwsza parafia polska. W 1972 roku odsłonięto w Wilnie tablicę upamiętniającą osiedlenie się w tej okolicy pierwszych emigrantów polskich. Dzisiejsze Kaszuby są centrum kultury polskiej, gdzie oprócz kościołów, kaplicy, szkoły, stanic harcerskich są dwa pomniki „1000-lecia” i „Szarych Szeregów”, organizowane też są polskie imprezy kulturalne.
W przeszłości największym skupiskiem polonijnym był Winnipeg w prowincji Manitoba, a później Montreal i Ottawa. Po ostatniej wojnie na czoło wysunęło się Toronto. Tu w 1944 roku powstał Kongres Polonii Kanadyjskiej (Canadian Polish Congress). Przystąpiły do niego 152 organizacje z całej Kanady. Wiele z nich dołączyło później.
Ponieważ Toronto jest aktualnie największym skupiskiem Polonii w Kanadzie zostało ono automatycznie siedzibą Zarządu Głównego Kongresu. Jest tu najwięcej organizacji polskich, szkół, sześć parafii katolickich i trzy innych wyznań. Są tu biblioteki i księgarnie polskie, zespoły folklorystyczne, teatr, orkiestra symfoniczna, sklepy i restauracje oraz tysiące biznesów których właścicielami są polonusi. W Toronto i w przylegającej Mississauga organizuje się najwięcej polonijnych imprez kulturalnych.
Ciekawostka
• Pierwszym polskim emigrantem do Kanady był Andrzej Wilk, syn gdańskiego kupca, który przypłynął do Québecu w 1686 roku, na pokładzie statku „La Minerve”.
Na górnym zdjęciu: Siedziba parlamentu Kanady w Ottawie, foto: Wikipedia
Kongres Polonii Kanadyjskiej
Kongres jest organizacją non-profit, powstałą w 1933 r. w Winnipeg, Manitoba jako federacja polskich związków działających w Kanadzie. Ówczesna nazwa, to: Zjednoczenie Zrzeszeń Polskich w Kanadzie. W 1944 r. organizacja zmieniła nazwę na obecną: Kongres Polonii Kanadyjskiej (Canadian Polish Congress).
www.kpk.org
Polonia kanadyjska – organizacje polonijne, media, szkoły
Klub Polskich Seniorów (Polish Canadian Senior Club), Calgary
Istnieje od roku 1974. Do klubu należeć mogą osoby, które ukończyły 55 lat. Siedzibą Klubu jest Dom Polski w Calgary. Od 2006 r. Klub ma własne biuro w Domu Polskim. Spotkania odbywają się co miesiąc (każda druga środa miesiąca), organizowane są wycieczki, wspólne wypady na koncerty i przedstawienia. Klub liczy ponad 150 członków.
Adres pocztowy:
Polish Canadian Cultural Centre
3015 15 Street NE
Calgary, Alberta T2E 7L8
Polish Museum Society Ogniwo, Winnipeg
Misją Muzeum jest rozwijanie świadomości i zrozumienia polskich doświadczeń w Kanadzie, głównie w prowincji Manitoba. Gromadzenie polskich pamiątek, kultywowanie polskiej tradycji i folkloru. Stowarzyszenie Ogniwo jest organizacją non-profit i funkcjonuje dzięki wysiłkom i poświęceniu wolontariuszy. Muzeum organizuje wystawy, spotkania.
Adres pocztowy:
1417 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3V3
Adres internetowy: www.polishmuseum.com
Sokol Polish Folk Ensemble, Winnipeg
Od 1914 roku ten zespół folklorystyczny koncertuje w całej Kanadzie oraz w innych krajach. Grupa składa się z około 40-osobowego chóru oraz 20 tancerzy. Jest to jedna z najstarszych tego typu grup w Ameryce Północnej i Południowej. Członkowie zespołu są dumni z wielkiej kultury i tradycji swoich przodków i kultywują je poprzez śpiew i taniec. Zespół ma w repertuarze kilkanaście polskich tańców ludowych, występuje w strojach regionalnych.
Adres pocztowy:
Sokol Polish Folk Ensemble
717 Manitoba Avenue
Winnipeg, Manitoba
Canada, R2W 2H6
Adres internetowy: www.sokolensemble.ca
Polska Szkoła w London, Ontario (Kanada)
Polska Szkoła im. Stanisława Staszica w London (prowincja Ontario, Kanada) ma blisko 200 uczniów – od wieku przedszkolnego, po osoby dorosłe (kursy kredytowe z języka polskiego). Jest to prawdopodobnie największa placówka tego typu poza Polską. Powstała w 1927 roku i jest jedną z najstarszych szkół etnicznych w London. Podstawowym celem szkoły jest uczenie języka polskiego i poznanie dziedzictwa kulturowego przodków. Kursy odbywają się w soboty i trwają przez dwie i pół godziny. Dzieci są na różnym poziomie znajomości języka polskiego. Ciekawostka: jest coraz większe zainteresowanie nauką języka polskiego wśród Kanadyjczyków.
Adres pocztowy:
Polish Heritage School (at St. John School)
c/o Jaroslaw Moczarski
449 Hill Street
London, Ontario N6H 1E5
Canada
Adres internetowy: www.polishschoollondon.com
Radio Polonia Toronto
W internetowym serwisie radia czytamy: „Radio Polonia Toronto jest polską audycją radiową, nadawaną z wielokulturowej radiostacji CHIN, której celem jest propagowanie kultury polskiej, historii, języka polskiego oraz popieranie interesów polskich biznesów w Kanadzie. Jesteśmy już drugą dekadę na antenie w służbie dla Polonii. W programach nadajemy: felietony, reportaże, wywiady z ciekawymi ludźmi, wiadomości gospodarcze i polityczne z Polski i świata, kąciki porad z różnych dziedzin, konkursy z nagrodami, koncerty życzeń, listę polskich przebojów. Nasz program nadawany jest codziennie na fali FM 100.7 w godzinach od 11:00 do 12:00, od poniedziałku do piątku oraz w godzinach od 17:00 do 20:00 w każdą niedzielę”.
Dla tych, którzy nie mogą słuchać audycji w eterze, mogą to robić dzięki internetowi, wchodząc na stronę: https://twojeradiopolonia.com
Z życia Polonii kanadyjskiej
10 lat Krakowiaków z Denver
Z okazji 10-lecia Polish Folk Dancers Krakowiacy, 30 września 2012 r. w Broomfield (Kolorado) odbędzie się koncert galowy
Wkrótce 10 lat, jak istnieje zespół Polish Folk Dancers Krakowiacy z Denver w stanie Kolorado, USA. Z tej okazji 29 września w Polskim Klubie w Denver odbędzie się zabawa taneczna z udziałem Krakowiaków, ale i nie tylko ich. W zabawie wezmą też udział inne zaproszone zespoły z USA, Kanady oraz goście z Polski. Nazajutrz, 30 września w Broomfield Auditorium (adres: 3 Community Park Road, Broomfield, CO 80020) Krakowiacy wystąpią z koncertem galowym. Oprócz nich wystąpią też zespoły:
– Tatry z Windsor, ON, Kanada
– Wesoły Lud z Chicago, IL
– Wawel z Detroit, MI
– Dolina z Twin Cites, MN.
Koncert rozpocznie się o godzinie 14.30, bilety: $15 dorośli, $10 seniorzy i dzieci.
Play Poland w Ottawie
Największy na świecie polski festiwal filmowy 6 i 8 listopada 2013 w Ottawie
6 listopada, w prestiżowych murach budynku National Archives w Ottawie, wystartuje kolejna edycja festiwalu Play Poland, największej na świecie mobilnej imprezy promującej polskie kino. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Młodych Polsko-Kanadyjskich Profesjonalistów (YPCPA), przy współpracy z Polish Art Europe (PAE), a honorowy patronat nad imprezą objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie.
– Naszym celem jest promowanie współczesnej polskiej kultury w środowisku kanadyjskim, w tym Polonii. Jednym ze sposobów jest kino, które pozwala spojrzeć na polskie społeczeństwo okiem wyjątkowo utalentowanych artystów – reżyserów i aktorów – mówi Kasia Rydel, współorganizatorka festiwalu i Wiceprezes Stowarzyszenia Młodych Polsko-Kanadyjskich Profesjonalistów (YPCPA) w Ottawie.
Widzowie będą mieli także okazję do wzięcia udziału w przeglądzie najlepszych polskich form krótkometrażowych. Docenione w Polsce i za granicą obrazy, które zostaną zaprezentowane w National Archives, to zarówno komedie, jak i etiudy studenckie, animacje czy eksperymentalny dokument.
Festiwal odbędzie się w gmachu National Archives of Canada, przy 395 Wellington Street w Ottawie.
Program:
– 6 listopada: filmy krótkometrażowe, film Wenecja w reżyserii Jakuba Kolskiego (angielskie napisy).
– 8 listopada: noc filmów dokumentalnych: Maria w reżyserii Alicji Albrecht oraz Deklaracja nieśmiertelności Marcina Koszałki (angielskie napisy)
– Wystawa oryginalnych polskich plakatów filmowych
– Poczęstunek (polskie potrawy).
Śmigus Dyngus w Buffalo
Śmigus Dyngus czyli Lany Poniedziałek w USA i Kanadzie staje się nie tylko polskim świętem
Od ponad 120 lat obchody Lanego Poniedziałku w Stanach Zjednoczonych rozwijały się z ludowej polskiej tradycji, aż stały się niepowtarzalnym Polsko-Amerykańskim świętem. Serwis internetowy opisuje coroczne obchody Lanego Poniedziałku czyli Śmigusa Dyngusa w Buffalo.
Region Buffalo Niagara składa się z ośmiu mniejszych regionów, zlokalizowanych w zachodniej części stanu Nowy Jork i Niagara Peninsula w Ontario, Kanada. W jego środku znajduje się Buffalo Niagara, położone w odległości 500 mil od innych centrów etnicznych i kulturowych, takich jak Nowy Jork, Cleveland i Filadelfia. Dlatego potencjalni uczestnicy święta Lanego Poniedziałku w USA i Kanadzie, to 7,4 miliona osób. 55% ludności Stanów Zjednoczonych mieszka w obrębie 500 mil od centrum obchodów Śmigusa Dyngusa.
www.dyngusdaybuffalo.com
Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie
Association of Polish Engineers in Canada / Association des Ingénieurs Polonais au Canada
Stowarzyszenie powstało w 1944 r. i zostało zarejestrowane w 1944 r. Jego cele:
– Stworzenie platformy do współpracy, wymiany wiadomości i poglądów w dziedzinach zawodowych, kulturalnych i społecznych uwzględniając współpracę z innymi polsko-kanadyjskimi organizacjami.
– Udzielanie pomocy członkom w poszukiwaniu pracy i adaptacji zawodowej w środowisku kanadyjskim.
– Poszerzanie wiedzy technicznej i przynależności kulturowej w polsko-kanadyjskim środowisku technicznym.
– Utrzymywanie i rozwój tradycji polsko-kanadyjskich inżynierów.
– Popieranie działalności zmierzającej do technicznego postępu.
– Zachęcanie i popieranie udziału członków w działalności ekonomicznej, zawodowej i społecznej.
www.polisheng.ca
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie
Polish Combatants’ Association in Canada, Head Executive Board
Informacje o stowarzyszeniu, wyłącznie w języku angielskim, na stronie: www.spkzg.tripod.com
Związek Narodowy Polski w Kanadzie
Związek Narodowy Polski w Kanadzie jest organizacją pracującą dla dobra Kanady i narodu polskiego. Jego hasłem naczelnym jest: Bóg, Honor, Ojczyzna”. „Każdy obywatel kanadyjski lub osoba mająca pobyt stały w Kanadzie, pochodzenia polskiego, posiada przywilej należenia do Związku Narodowego Polskiego, którego etyka i zasady światopoglądowe oparte są na nauce Kościoła Rzymskokatolickiego.” (z preambuły Konstytucji ZNPwK).
W Związku działają liczne kluby: Polek, Filmowy, Biznesowy, Piłkarski, Żeglarski, Płetwonurkowy, Seniora, Turystyczny, Kultury Polskiej, Miłośników Krakowa i inne.
www.polishnationalunion.ca
Polonia kanadyjska – powyższe informacje są na SuperPolonia.info od 2011
Zobacz też:
> Największe miasta Kanady
> Z wizytą w Missisauga, Kanada
> Toronto ciekawostki
> Vancouver ciekawostki
> Polonia amerykańska