Polonia brazylijska

Polonia brazylijska. Informacje o Brazylijczykach polskiego pochodzenia

Polonia brazylijska

Według różnych źródeł, szacunkowa liczba Brazylijczyków polskiego pochodzenia wynosi od 800.000 do 3.000.000.

Pierwsze zorganizowane grupy Polaków pojawiły się w Brazylii w roku 1869. W stanach Santa Catarina i Parana, a od roku 1875 zaś zaczęli przybywać do stanu Rio Grande do Sul.

Jednak największa fala emigrantów miała dopiero nadejść. Między rokiem 1890 a 1914 do Brazylii przybyło 104.196 osób pochodzących z podzielonej Polski. Uważa się ich za wychodźców, ponieważ emigrowali do Brazylii bez polskich dokumentów.

Polacy zakładają osady

Od samego początku polscy emigranci zakładali polskie osady, jak Nova Dantzig (dzisiejsze Cambé), organizowali się w lokalne społeczności, gdzie tworzyli szkoły, budowali kościoły. Z czasem zakładano grupy muzyczne, taneczne i teatralne. Społeczność żyła po polsku, powoli adaptując się do brazylijskości. Do roku 1938 emigranci zawierali małżeństwa głównie pomiędzy sobą. Podstawowym językiem był język polski, a polskie tradycje i styl bycia kultywowany.

W 1929 r. mieszkało w Brazylii ok. 230 tys. Polaków. Osiedlili się oni głównie w stanie Parana (120 tys.), w stanie Rio Grande do Sul (80 tys.), w stanie Santa Catarina (20 tys.) i w stanie Sao Paulo (5 tys.). Ok. 95% ogółu emigracji polskiej osiadło na roli, a pozostali reprezentowali ludność rzemieślniczo-robotniczą. Inteligencja stanowiła znikomy procent.

W 1920 r. powstał związek polskich towarzystw Kultura, a rok później utworzono związek polskich szkół katolickich Oświata. Stowarzyszenia te zorganizowały szkolnictwo polskie, liczące 113 szkół, do których uczęszczało ok. 6 tys. dzieci. Ponadto działały związki nauczycielskie, zrzeszenia rolnicze i liczne organizacje sportowe, zgrupowane w Związku Towarzystw Sportowych. Powstał bezpłatny tygodnik „Gazeta Polska„, a w okresie międzywojennym zaczęło wychodzić jeszcze kilka pism polonijnych, poświęconych głównie szerzeniu oświaty.

W 1938 roku prezydent Getúlio Vargas rozpoczął proces nacjonalizacji. Zamykane były szkoły, w których językiem wykładowym był język inny niż portugalski, zakazywano używać języków emigrantów. Spowodowało to wielkie szkody, kolejne pokolenia polskich emigrantów utraciły kontakt z Polską.

Polonia po II wojnie światowej

Po II wojnie światowej w Polsce spadło zainteresowanie sprawami Polonii, także brazylijskiej. W Brazylii Polska była postrzegana jako kraj zniszczony wojną, nie interesujący się diasporą. Przedstawiciele Polonii dalej tracili kontakt z Polską, zanikł zwyczaj czytania po polsku i zainteresowania biegiem wydarzeń w Polsce.

Rok 1978 przyniósł zmiany, gdyż wybór polskiego papieża odrodził w Brazylijczykach polskiego pochodzenia zainteresowanie krajem. W tym okresie powstał w Polsce związek zawodowy Solidarność, a Polska pojawiła się w mediach.

W roku 1990 powołany został Braspol – Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej w Brazylii, który ma za zadanie odrodzenie poczucia polskości w potomkach polskich emigrantów. Polskie społeczności zaczęły się organizować. Rozpoczęto promowanie odtwarzania polskich tradycji, obecnie odprawia się msze po polsku, powstają grupy taneczne i muzyczne, organizuje się spotkania pomiędzy Polakami z różnych regionów, połączone z degustacją polskich potraw.

Polonia brazylijska w SuperPolonia.info
Na zdjęciu:
Plaża Copacabana w Rio de Janeiro

podobne wpisy

Polski humor w Barcelonie

Możliwość komentowania Polski humor w Barcelonie została wyłączona

Tygodnik Plus, USA

Możliwość komentowania Tygodnik Plus, USA została wyłączona

Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe Odrodzenie, Ukraina

Możliwość komentowania Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe Odrodzenie, Ukraina została wyłączona

Greenpoint. Przemiany – polski festiwal w NYC

Możliwość komentowania Greenpoint. Przemiany – polski festiwal w NYC została wyłączona

Polonia w Nowym Jorku, USA

Możliwość komentowania Polonia w Nowym Jorku, USA została wyłączona

Polacy w Wallington, New Jersey, USA

Możliwość komentowania Polacy w Wallington, New Jersey, USA została wyłączona

Chorwacja. Śladami Polaków na Šolcie

Możliwość komentowania Chorwacja. Śladami Polaków na Šolcie została wyłączona

Polski karykaturzysta w szkole w South Hackensack, NJ

Możliwość komentowania Polski karykaturzysta w szkole w South Hackensack, NJ została wyłączona

Irlandia. Polski Festiwal Sztuki w Limerick

Możliwość komentowania Irlandia. Polski Festiwal Sztuki w Limerick została wyłączona

Moja Holandia

Możliwość komentowania Moja Holandia została wyłączona

Portal dla Polaków w Hull, Anglia

Możliwość komentowania Portal dla Polaków w Hull, Anglia została wyłączona

Polska poezja w północnej Anglii, 28 i 29 marzec 2012

Możliwość komentowania Polska poezja w północnej Anglii, 28 i 29 marzec 2012 została wyłączona

Create AccountLog In Your Account