Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Preikestolen ciekawostki

Preikestolen w Norwegii, to jedna z największych atrakcji przyrodniczych na świecie. Stawiana w tym samym rzędzie, co Wielki Kanion czy Wodospady Wiktorii, wielokrotnie zajmowała czołowe miejsca we wszelkich rankingach. CNN uznał Preikestolen za najwspanialszy z 50 cudów przyrody na świecie, a Lonely Planet za jeden z najbardziej olśniewających punków widokowych

Jak dotrzeć do Preikestolen

Nazwa nie jest przypadkowa. Preikestolen (Ambona), to zawieszona 604 metry ponad wodami Lysefjordu półka skalna. Płaska, o regularnym kształcie i wymiarach około 25 x 25 metrów. Co roku odwiedza to miejsce coraz więcej ludzi. Obecnie odwiedza je kilkaset tysięcy turystów rocznie.

Sama wspinaczka na Preikestolen zajmuje około 2-3 godziny, a wcześniej najłatwiej się tam dostać płynąc promem Fjord Line do portu w Stavanger lub lecąc samolotem do tego miasta. Można też zaplanować weekendowy wypad lotniczo-promowy ze zwiedzaniem Oslo i przepłynięciem do portu Risavika, skąd autobus Fjord Line zawozi pod samą półkę skalną.

Jak powstała Ambona

Powstała ok. 10 tys. lat temu, w epoce lodowcowej. W wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego doszło do powstania szczelin, co z czasem doprowadziło do osunięcia sąsiednich partii strefy krawędziowej. Obecnie, w poprzek platformy biegnie widoczna rysa, która z czasem prawdopodobnie spowoduje jej zawalenie się. Jednak geolodzy uspokajają, że nie nastąpi to w dającej się przewidzieć przyszłości.

Odkrycie i ogromna popularność

Preikestolen uchodzi za największą atrakcję turystyczną Norwegii i trudno uwierzyć, że jej turystyczna kariera rozpoczęła się dopiero w 1900 roku, gdy z płynącego przez Lysefjord statku wypatrzył ją sportowiec Thomas Peter Randulf, który później dotarł do niej przez góry.

Preikestolen ciekawostki Norwegia ambona
Słynne miejsce w Norwegii, gdzie każdy chce dotrzeć. Preikestolen ciekawostki

Z uwagi na niezwykłe otoczenie, Ambona stała się miejscem przyciągającym producentów reklam, klipów i… miłośników sportów ekstremalnych. W 600-metrową przepaść skaczą tu spadochroniarze specjalizujący się w BASE i śmiałkowie odziani w specjalne kombinezony, umożliwiające lot szybowy (wingsuit). Jedni i drudzy mają pewien kłopot, ponieważ na dole nie ma skrawka ziemi, by bezpiecznie wylądować. Pozostaje im wodowanie.

Preikestolen ciekawostki

W 2011 pojawiła się ekipa Francuzów uprawiających slackline, czyli sport przypominający chodzenie po linie, ich wyczyny zostały zarejestrowane w filmie pt. „I believe I can fly”, który został nagrodzony na wielu festiwalach. Lina (tak naprawdę taśma o szerokości około 5 cm) została rozpięta pomiędzy Amboną a krawędzią sąsiedniego klifu, a bohaterowie filmu przemierzali ją nad przepaścią. Jeden z nich zdecydował się na przejście w jedną i drugą stronę bez zabezpieczającej uprzęży.

Dla przeciętnego turysty odwiedzającego Preikestolen wystarczających emocji dostarczy sam widok na Lysefjorden i okoliczne góry. Niektórzy z gości kładą się na brzuchu i czołgają do krawędzi Ambony, by w bezpiecznej pozycji obserwować ruch łodzi na wodach fiordu. Niestety wielu turystom brakuje rozsądku i zdarzały się tragiczne wypadki wśród tych, którzy chcieli pochwalić się ekstremalnym zdjęciem na krawędzi Preikestolen.

Preikestolen ciekawostki na podstawie: InfoWire.pl

Zobacz też:
> Lodowiec Briksdal, Norwegia
> Droga Trolli

podobne wpisy

Liverpool – ciekawostki i atrakcje

Możliwość komentowania Liverpool – ciekawostki i atrakcje została wyłączona

Zamek Kronborg, Dania

Możliwość komentowania Zamek Kronborg, Dania została wyłączona

Ciekawostki o Los Angeles

Możliwość komentowania Ciekawostki o Los Angeles została wyłączona

Capitol Records Building w Hollywood

Możliwość komentowania Capitol Records Building w Hollywood została wyłączona

Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa

Możliwość komentowania Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa została wyłączona

Glendale w Kalifornii, USA

Możliwość komentowania Glendale w Kalifornii, USA została wyłączona

Amerykańskie Niagara Falls biednieje

Możliwość komentowania Amerykańskie Niagara Falls biednieje została wyłączona

Polacy – coraz chętniej za granicę samochodem

Możliwość komentowania Polacy – coraz chętniej za granicę samochodem została wyłączona

Wyspy Kanaryjskie – ciekawostki

Możliwość komentowania Wyspy Kanaryjskie – ciekawostki została wyłączona

Kalabria (Calabria), Włochy

Możliwość komentowania Kalabria (Calabria), Włochy została wyłączona

Olandia – szwedzki raj na Bałtyku

Możliwość komentowania Olandia – szwedzki raj na Bałtyku została wyłączona

Kapitol Stanów Zjednoczonych

Możliwość komentowania Kapitol Stanów Zjednoczonych została wyłączona

Create AccountLog In Your Account