Rymanów Zdrój atrakcje
Kolbuszowa i Rymanów Zdrój. Obie miejscowości znajdują się w województwie podkarpackim i są często wybieranymi miejscami na niedzielne wypady. Co możemy tam zobaczyć?
Uzdrowisko w Rymanowie Zdroju
Rymanów Zdrój charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem wykazującym cechy klimatu podgórskiego oraz zawartość aerozoli jodu, olejków eterycznych i soli, co jest charakterystyczne dla klimatu morskiego. Na obszarze uzdrowiska występują solanki jodkowe, które wspomagają leczenie chorób górnych dróg oddechowych i innych schorzeń.
Cerkiew w Bałuciance
Warta zobaczenia z pewnością jest też cerkiew w Bałuciance. Sakralna budowla wykonana z drewna jest orientowana i trójdzielna. Dawniej była to świątynia prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, natomiast obecnie mieści się tam kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Osiemnastowieczny ołtarz oraz ikonostas pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku są warte zobaczenia. Będąc w okolicy Rymanowa Zdroju warto wybrać się także do miejscowości Łazy, gdzie znajdują się drewniane chaty z XIX wieku.
Górskie wycieczki
Turyści spędzający wakacje w Rymanowie często wybierają się na górskie wycieczki. Gmina jest położona na terenie Beskidu Niskiego i Dołów Jasielsko – Sanockich. Wzgórza Rymanowskie nie są wysokie, ale nie brak im uroku. Charakterystyczne wzgórza o kształcie kopuł są porośnięte lasem, albo pokryte polanami. Najwyższym szczytem w okolicy jest Jawornik wznoszący się na wysokość 761 m n.p.m. Piesze wycieczki są często organizowane do takich wzniesień, jak Dział, Mogiła i Sucha Góra.
Kolbuszowa
Kolbuszowa leży w Kotlinie Sandomierskiej, na skraju Puszczy Sandomierskiej. Niewielka miejscowość jest pełna atrakcji turystycznych. Do głównych atrakcji należą Park Etnograficzny, kościoły, a także pałac Tyszkiewiczów. Kolbuszowa jest też dobrym punktem wypadowym dla pieszych wycieczek oraz objazdowych wycieczek po okolicy, w przypadku których sprawdzą się lokalne busy, ewentualnie własny samochód.
Kościoły w Kolbuszowej
W Parku Etnograficznym w Kolbuszowej znajduje się kościół pod wezwaniem św. Marka Ewangelisty zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jego zrębowa, drewniana konstrukcja została wzniesiona na planie prostokąta. W 2010 r. przeniesiono budowlę do Parku Etnograficznego i odrestaurowano. Przy kościele znajdują się cztery kapliczki, które składają się na zespół sakralny. Przy ul. Gabriela Narutowicza mieści się Kościół Parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W jej piwnicach znajdują się grobowe krypty rodów Sanguszków i Lubomirskich. Przy kościele wzniesiono pomniki kamienne papieża Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki. Najmłodszą świątynią Kolbuszowej jest natomiast Kościół pod wezwaniem św. Brata Alberta wzniesiony pod koniec XX wieku.
Pałace w Kolbuszowej
Będąc w Kolbuszowej warto zobaczyć Pałac Tyszkiewiczów – secesyjną budowlę świecką z początków XX wieku. Wokół niego roztacza się park dworski pochodzący jeszcze z II połowy XIX wieku. Na powierzchni około 25 ha ze stawami wodnymi, kaplicą, kancelarią, karczmą i budynkami gospodarskimi (m.in. folwarcznymi, spichlerzem, stajnią fornalską, oborą). Dawniej w Kolbuszowej znajdowały się także ruiny Pałacu Lubomirskich. Dziś pozostały po nich już tylko ślady obwarowań, w tym fosa.
Studnia i krokodyl
Na kolbuszowskim rynku znajduje się zabytkowa studnia, która pochodzi z końca XIX wieku. Wnosi się tam także pomnik ku pamięci żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność, niepodległość i suwerenność ojczyzny. Charakterystycznym elementem zabudowań rynku w Kolbuszowej jest też krokodyl.
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej
Przez Płaskowyż Kolbuszowski przebiega Małopolski Szlak Architektury Drewnianej (IX trasa). Dlatego też warto odbyć wycieczkę samochodem, wynajętym busem lub autokarem, żeby móc zobaczyć i zwiedzić zabytkowe kościoły w okolicy Kolbuszowej, m.in. w Cmolasie i Porębach Dymarskich. Usługi wynajmu busów są dostępne w Rzeszowie, ale realizowane w całym regionie.
W Kolbuszowej i okolicach z pewnością jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Każdy z turystów znajdzie coś dla siebie – zabytki świeckie, sakralne, albo po prostu kontakt z naturą. Wycieczka do Kolbuszowej i okolic własnym samochodem, albo wynajętym busem to dobry sposób na poznanie tego regionu Polski i aktywne spędzenie weekendu.
Dojazd busem, samochodem czy autokarem?
Do wszystkich opisanych wyżej zabytków i uzdrowiska można dotrzeć autem lub autobusem. Optymalnym rozwiązaniem dla większych rodzin jest wynajem busa, albo podróżowanie własnym samochodem. Informacja dla turystów z dalszych zakątków Polski: do Rzeszowa można dostać się pociągiem lub autokarem, spędzić jeden aktywny dzień w mieście, a następnie ruszyć w drogę busem.
Rymanów Zdrój atrakcje. Tekst we współpracy z firmą autokarową www.autokary-podolec.pl pana Dariusza Podolca