Jak przygotować się do wiosny

Jak przygotować się do wiosny

Jak przygotować się do wiosny

Możliwość komentowania Jak przygotować się do wiosny została wyłączona

Wiosna jest porą roku, przynoszącą zmiany. Po dłużącej się zimie, czekamy na nią z utęsknieniem, wypatrując pierwszych oznak jej nadejścia. Nie musimy jednak daleko szukać, wystarczy że wsłuchamy się w nasze ciało. Organizm reaguje bardzo żywo na zmiany, dokonujące się wokół nas. Jak je rozpoznać?

Skóra na wiosnę

Doktor Anna Dudek, dermatolog z Centrum Medycznego Falck w Krakowie szczególną uwagę zwraca na zmiany skórne, które mogą pojawić się wraz z nadejściem wiosny. Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i „zmęczona” mrozami. Dlatego wiosną jest bardziej podatna na częste zmiany warunków atmosferycznych. Wiatr i deszcz dodatkowo ją osłabiają, dlatego w tym okresie tak ważna jest pielęgnacja i wzmocnienie jej witalności.

– Jest to o tyle istotne, że już wczesną wiosną słońce jest silne. U osób z jasną i wrażliwą cerą może powodować to zaczerwienienia skóry. Efekt ten może spotęgować stosowanie kosmetyków zawierających substancje, które w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą stać się silnymi alergenami. Taki rodzaj uczulenia nazywamy fotoalergią – wyjaśnia Artur Stańczyk, alergolog przyjmujący w Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

Na skórze może pojawić się tzw. rumień (zaczerwienienie skóry często połączone z obrzękiem) lub liszajowate plamy, będące objawem reakcji krzyżowej alergenów. Niektóre rodzaje alergenów, w tym wypadku promienie słoneczne i składniki zawarte w kosmetykach, bądź obecne już w powietrzu pyłki roślin – mogą działać synergiczne i powodować wzmożoną reakcję alergiczną.

Oczy, nos, układ krążenia

– Wiosna daje się we znaki, nie tylko naszej skórze, ale i błonom śluzowym. Mam tu na myśli częste w tym okresie zapalenie spojówek, katar sienny i inne objawy alergiczne spowodowane budzeniem się przyrody do życia – mówi dr Artur Stańczyk. – Jest to również ciężki okres dla astmatyków. Wietrzna pogoda i często występujący zimny front atmosferyczny dodatkowo utrudniają im oddychanie.

Na zmienną pogodę wrażliwe są również osoby cierpiące na choroby układu krążenia. – Szczególnie dotkliwie odczuwają je chorzy, cierpiący na niedokrwienną chorobę serca – ostrzega dr n. med. Jacek Chwiałkowski, kardiolog z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

Jeśli dodatkowo temperatura powietrza obniża się, to powoduje to wzrost ciśnienia krwi, co może skutkować zawałem. Nagłymi skokami ciśnienia spowodowane są również migreny i bóle głowy. Ból stawów natomiast, zwiastuje nadejście deszczu, podobnie jak przypływ chłodnego frontu atmosferycznego zaognia procesy zapalne w układzie kostnym i stawach. Jest jednak pocieszenie – przy napływie ciepłych mas powietrza, następującym podczas niżu, dolegliwości reumatyczne stają się mniej uciążliwe.

Przyroda i organizm człowieka

Człowiek jest nieodłączną częścią natury, dlatego tak silnie odczuwa zachodzące w niej przemiany. Wczesna wiosna i późna jesień są czasem, w którym zmiany te zachodzą najintensywniej, bowiem wtedy przyroda budzi się do życia lub wycisza do zimowego snu. Impulsy przez nią wysyłane są sygnałami informacyjnymi dla naszego organizmu. Sprawiają one, że obserwacja swojego ciała może stać się cennym źródłem wiedzy na temat tego, co dzieje się wokół nas. Znając cielesne symptomy nadejścia wiosny, będziemy wiedzieli jak należy się przygotować na jej nadejście, aby nie dała się nam zbyt mocno we znaki.

M.Pilch

podobne wpisy

Rozrywki pоdczas pоdróży

Możliwość komentowania Rozrywki pоdczas pоdróży została wyłączona

Absurdy prawa autorskiego w Europie

Możliwość komentowania Absurdy prawa autorskiego w Europie została wyłączona

Ile spać, żeby się wyspać?

Możliwość komentowania Ile spać, żeby się wyspać? została wyłączona

Mundial 2018. Grupa G: Belgia, Anglia, Tunezja, Panama

Możliwość komentowania Mundial 2018. Grupa G: Belgia, Anglia, Tunezja, Panama została wyłączona

Misje kosmiczne w 2021 – co nas czeka?

Możliwość komentowania Misje kosmiczne w 2021 – co nas czeka? została wyłączona

Jak rozszyfrować znaczenie snów?

Możliwość komentowania Jak rozszyfrować znaczenie snów? została wyłączona

Mundial 2018 ciekawostki. Polska, Kolumbia, Japonia, Senegal

Możliwość komentowania Mundial 2018 ciekawostki. Polska, Kolumbia, Japonia, Senegal została wyłączona

Ślub i wesele jesienią? Za i przeciw

Możliwość komentowania Ślub i wesele jesienią? Za i przeciw została wyłączona

Co może obejmować ubezpieczenie motoryzacyjne?

Możliwość komentowania Co może obejmować ubezpieczenie motoryzacyjne? została wyłączona

Gry online – historia i współczesność

Możliwość komentowania Gry online – historia i współczesność została wyłączona

Uśmiech pomaga w życiu

Możliwość komentowania Uśmiech pomaga w życiu została wyłączona

Rysunki satyryczne w Ełku

Możliwość komentowania Rysunki satyryczne w Ełku została wyłączona

Create Account



Log In Your Account