Co zabrać ze sobą w góry?

Co zabrać ze sobą w góry?

Co zabrać ze sobą w góry?

Wycieczka w góry

Wycieczki górskie są jedną z najpopularniejszych wakacyjnych aktywności. Coraz więcej Polaków lubuje się w całodziennych trekkingach w Tatrach, Beskidach czy też Karkonoszach. Nie ma w tym nic dziwnego. Górska przyroda daje poczucie pełnej wolności i ukojenia, a dla wielu turystów będzie to najlepsza forma relaksu.

Jak się przygotować na wycieczki w góry? Co koniecznie włożyć do turystycznego plecaka?

Nie zapomnij o prowiancie

Całodzienne wyprawy górskie wymagają dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości zawartych w pożywieniu kalorii. Nie wszędzie znajdują się schroniska turystyczne, które umożliwiają zakup jedzenia. Dlatego najlepiej po prostu zabrać ze sobą co nieco do własnego plecaka.

Wśród najczęściej zabieranego pożywienia królują nieśmiertelne kanapki. Warto postawić również na mieszanki studenckie, kabanosy, batony proteinowe czy czekoladowe wafelki. W ciepłe dni należy koniecznie pamiętać o właściwym nawodnieniu. W góry warto brać przynajmniej dwa litry rozmaitych płynów; najlepiej sprawdzą się dobrze nawadniające izotoniki. W Tatrach na dużych wysokościach znajdziemy wartkie, krystalicznie czyste potoki, które w razie potrzeby ukoją pragnienie.

Koniecznie kurtka przeciwdeszczowa

W Internecie dostępne są coraz dokładniejsze prognozy pogody. Zawsze jednak mają one pewien margines błędu. Dla pewności, wybierając się zwłaszcza na wysokości ponad 2000 m.n.p.m., warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Góry cechują się zmienną pogodą. Czasami pada pomimo doskonałych prognoz, a czasami jest też przeciwnie – zapowiadają burze, a cały dzień świeci cudowne słońce. Należy zabezpieczać się przed niespodziankami.

wycieczka w góry plecak buty mapa
Przed ruszeniem góry należy zrobić listę rzeczy do zabrania

Warto też pamiętać o tym, że temperatura spada średnio o 0,6 stopnia na 100 metrów. Przykładowo, jeżeli w Zakopanem temperatura wynosić będzie ok. 25 stopni Celsjusza, to na szczycie Rysów powinniśmy spodziewać się ok. 10 stopni. Będzie więc potrzebna bluza, można także zabrać odzież termiczną.

Przygotuj się na wszystko

W górach bardzo często pojawia się problem z zasięgiem, a co za tym idzie z dostępem do Internetu. Warto więc zawsze wyposażyć się w tradycyjną mapę. Najlepiej laminowaną, co uchroni produkt przed przemoknięciem, w przypadku opadów. Pewnym rozwiązaniem może być też ściągnięcie na swój telefon map offline.

wycieczka w góry co zabrać ze sobą
Wycieczka w góry – dla takich krajobrazów warto wejść na szczyt

Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą powerbanku. I trzeba go pilnować. W razie zgubienia w górach rozładowany telefon będzie całkowicie bezużyteczny.

W okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy wcześnie robi się ciemno, warto zabrać ze sobą latarki, najlepiej czołówki. Wreszcie, wybierając się na wiele wysokogórskich szlaków, należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Podstawą są kaski, a na trasy typu via ferrata należy mieć ze sobą również uprzęże i lonże. Wysokogórska wspinaczka zimą wymaga wzięcia czekanów oraz specjalnego obuwia z przypiętymi rakami. Ale taka aktywność w górach, to już niemal profesjonalizm, więc o takich sprawach każdy po prostu wie.

Wycieczka w góry: (c) SuperPolonia.info / GT

podobne wpisy

Warszawiacy liczą Syrenki

Możliwość komentowania Warszawiacy liczą Syrenki została wyłączona

Ciekawostki o Pucku

Możliwość komentowania Ciekawostki o Pucku została wyłączona

Polskie Parki Miniatur

Możliwość komentowania Polskie Parki Miniatur została wyłączona

Pałac zastrzeżony

Możliwość komentowania Pałac zastrzeżony została wyłączona

Port Hel

Możliwość komentowania Port Hel została wyłączona

Od teraz Polska większa o 1643 hektary

Możliwość komentowania Od teraz Polska większa o 1643 hektary została wyłączona

Kazimierz Dolny – co zobaczyć?

Możliwość komentowania Kazimierz Dolny – co zobaczyć? została wyłączona

Miasto Turek na Wielkopolsce

Możliwość komentowania Miasto Turek na Wielkopolsce została wyłączona

Ciekawostki o Inwałdzie, woj. małopolskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Inwałdzie, woj. małopolskie została wyłączona

II wojna światowa. Polacy, którzy ratowali Żydów

Możliwość komentowania II wojna światowa. Polacy, którzy ratowali Żydów została wyłączona

Stadion Narodowy w Warszawie

Możliwość komentowania Stadion Narodowy w Warszawie została wyłączona

Nasza wycieczka do Katowic

Możliwość komentowania Nasza wycieczka do Katowic została wyłączona

Create AccountLog In Your Account