Poznaj historię renesansowego zamku w woj. lubelskim. Krupe ruiny zamku
Krupe, to wieś w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. Stąd do Chełma jest 23 kilometry. Jest tu dwór z XVIII wieku i kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z początku XX wieku. Jednak najwspanialszym zabytkiem z którego słynie wieś Krupe jest pamiętający XV wiek zamek, a raczej to, co z niego do dziś pozostało.
Zamek powstał w 1492 roku dla Jerzego Krupskiego (stąd nazwa wsi Krupe) herbu Korczak. Potem właścicielami zamku byli Samuel Zborowski herbu Jastrzębiec i jego potomkowie, Gnoińscy.
Zamek miał cztery baszty ozdobione Jastrzębcem (herbem Zborowskich) oraz wieżę bramną z mostem zwodzonym prowadzącym na duży dziedziniec. Był otoczony fosą, a obok były mokradła i stawy.
Po tym, jak w 1577 r. Krupe stało się własnością kasztelanica chełmskiego Pawła Orzechowskiego, rozbudował zamek, nadając mu wygląd renesansowy. Około 1656 r. zamek zniszczyły wojska szwedzkie, a w 1665 r. pożar strawił część zabudowy i murów zamku. Po roku 1670 gdy właścicielami zostali Reyowie (potomkowie Mikołaja Reja), zamek częściowo odzyskał świetność.
Kres świetności przyniósł pożar w 1794 r. Później zamek nigdy nie został już odbudowany. Północna część murów została rozebrana w pierwszej połowie XX wieku. W 1962 r. mury wzmocniono, nie dopuszczając do dalszej degradacji zabytkowego obiektu.
Podobno nocą wśród ruin pojawia się duch dawnego skarbnika zamku. Tajemnicza otoczka nie jest mu jednak potrzebna. Obecne ruiny wyglądają malowniczo i szczególnie w wakacje przyjeżdża tu wielu miłośników zabytków i historii.
Krupe ruiny zamku i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Zobacz też:
>