Zamek Książąt Pomorskich – ciekawostki o zamku w Szczecinie
Fakty z przeszłości zamku
Na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie wznosi się renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. Przed 1124 rokiem stał tu gród słowiański, który sukcesywnie był rozbudowywany. Początki obecnych murów zamku sięgają 1346 roku, kiedy to na wzgórzu stanął tak zwany kamienny dom, a potem obok niego kaplica św. Ottona oraz tzw. duży dom z wieżą więzienną.
Po buncie biedoty i rzemieślników w 1428 roku, w podzięce za jego stłumienie, książę Kazimierz V otrzymał od Rady Miejskiej znaczną sumę na rozbudowę i umocnienie kamiennego dworu. Wybudowano wówczas utrzymane w stylu późnogotyckim skrzydło południowe. Po pożarze w 1530 roku przebudowano zamek. Kolejna, tym razem gruntowna przebudowa, miała miejsce w latach 1573-1582. Później zamek przebudowywano wielokrotnie.
Po opuszczeniu przez garnizon wojsk pruskich w 1902 roku, zamek popadał w dewastację, a w czasie II wojny światowej został poważnie zniszczony. W latach 1958-1980 został odbudowany.
Zamek Książąt Pomorskich obecnie
Obecnie z zamku znajdują się między innymi: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Opera na Zamku w Szczecinie, sala koncertowa (Sala Bogusława), sale wystawowe, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, dwie restauracje i małe muzeum. Na Zamku odbywają się wystawy, a na jego dziedzińcu imprezy kulturalne oraz koncerty.
Fakty o Zamku Książąt Pomorskich – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciach: zamek, od strony dziedzińca
Zobacz też:
> Ciekawostki o Szczecinie