Zamek Kronborg w mieście Helsingor uwiecznił Szekspir w Hamlecie. Dowiedz się więcej na jego temat
Twierdza na wyspie
Zamek Kronborg wybudowano na wyspie na Morzu Bałtyckim, w najwęższym miejscu cieśniny Sound, między Danią i Szwecją. Cieśnina ma tu zaledwie 4 kilometry szerokości. Miał więc duże znaczenie strategiczne.
Ten renesansowy zamek jest uznawany za jeden z najważniejszych renesansowych zamków Europy Północnej i w 2000 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek znajduje się w obrębie duńskiego miasta Helsingor.
Historia zamku sięga roku 1420, kiedy to został zbudowany dla duńskiego króla Eryka. Wówczas każdy przepływający przez cieśninę statek, musiał płacić za przepłynięcie tą drogą.

Zamek Kronborg i jego dzieje
W latach 1574-85 na polecenie króla Fryderyka II ta średniowieczna twierdza została poważnie przebudowana, uzyskując styl renesansowy. Głównymi architektami byli Flamandowie: Hans Hendrik van Paesschen i Anthonis van Obbergena, a nad pracami rzeźbiarskimi czuwał Gert van Groningen. W 1629 roku pożar zniszczył dużą część zamku, po czym na polecenie króla Christiana IV, został przebudowany.
W 1658 zamek Kronborg był oblegany i zdobyty przez Szwedów, którzy zabrali wiele cennych dzieł sztuki jako zdobycz wojenną. Od 1739 do 1900 r., w zamku było więzienie. W 1785 r. zamek przestał być rezydencją królewską; do 1922 był oddany wojsku. Potem, po gruntownej renowacji, został on otwarty dla zwiedzających.
Ciekawostka
• Zamek został uwieczniony przez Williama Szekspira w sztuce „Hamlet”. Występuje tu jako zamek Elsinore.
Zamek Kronborg – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info