Zespół klasztorny w Sulejowie, zabytek architektury romańskiej. Opactwa cysterskie – informacje i ciekawostki
Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie znajduje się w Podklasztorzu – dzielnicy Sulejowa (powiat piotrkowski, województwo łódzkie). Jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce. W 2012 roku został wpisany na listę Pomników historii. W skład zespołu wchodzą: – trójnawowy kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego (oddany do użytku w 1232 roku) – wschodnie skrzydło klasztoru z późnoromańskim kapitularzem z XIII wieku i gotyckim krużgankiem z XV wieku (obecnie mieści się tu hotel). Obok znajdują się też ruiny skrzydła południowego z XVI wieku.
Murowane obwarowania klasztoru powstały pomiędzy końcem XV wielu a XVII wiekiem. Jest tu sześć baszt oraz fragmenty murów.
• Najstarszą basztą jest umieszczona w narożniku gotycka, półkolista Baszta Mauretańska z końca XV wieku.
• VI-wieczna, czworoboczna Baszta Rycerska jest basztą bramną.
• W narożniku północno-zachodnim jest renesansowa renesansowa Baszta Attykowa z połowy XVI wieku.
• 4-metrowej wysokości czworoboczna Baszta Krakowska pochodzi z początku XVI wieku (w XVIII wieku została powiększona). Obok znajdował się browar i spichlerze, obecnie jest tu hotel.
• Baszta Muzyczna powstała w XVI wieku.
• Czworoboczna, późnogotycka Baszta Opacka pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Do baszty przylega budynek dawnego arsenału z XVI-XVII wieku.
Tekst: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciach: niektóre baszty opactwa w Sulejowie. Foto: SuperPolonia