Boże Narodzenie w różnych krajach

Boże Narodzenie w różnych krajach

Boże Narodzenie w różnych krajach

Możliwość komentowania Boże Narodzenie w różnych krajach została wyłączona

W Polsce jest Wigilia, karp, opłatek, udekorowana choinka, Pasterka. A jak obchodzą święta w innych krajach?

Kanada

Tu tradycje świąteczne są dwie, w zależności od tego czy mieszkasz we francuskiej, czy angielskiej części kraju.

W części francuskojęzycznej układa się pod choinką żłóbek, potem jest pasterka w kościele, a po powrocie do domu zaczyna się wieczerza. Wśród jej potraw nie może zabraknąć mięsnego placka Tourtiere i czekoladowego ciasta, kształtem przypominającego kawałek drewna. Są też prezenty, które można rozpakować tego samego wieczora lub czekać z tym aż do Nowego Roku.

W części angielskojęzycznej prezenty rozpakowuje się rano, w Boże Narodzenie. Potem jest wizyta w kościele, a po niej świąteczny obiad. Podobnie jak w Anglii je się pieczonego indyka i pudding. Na stole nie może zabraknąć gałązki jemioły.

Świąteczna tradycja Kanadyjczyków, to wysłanie do Bostonu (USA) wielkiej choinki. Ta tradycja sięga 6 grudnia 1917 r. W zatoce koło Halifaxu zderzyły się wówczas dwa statki, a eksplozja zniszczyła przybrzeżną część miasta. Bostończycy szybko pospieszyli im z pomocą.

USA

Amerykańskie święta trwają tylko jeden dzień: 25 grudnia, a Wigilia (24 grudnia) i 26 grudnia, to normalne dni pracy. Jest tu oczywiście udekorowana choinka z prezentami oraz wieczerza wigilijna, której główną częścią jest pieczony indyk.

Warto dodać, że powszechne na całym świecie wyobrażenie świętego Mikołaja jako staruszka w czerwonym ubraniu z długą siwą brodą oraz jego renifer imieniem Rudolf zawdzięczamy amerykańskim reklamom Coca-Coli sprzed kilkudziesięciu lat.

Australia

Boże Narodzenie jest tu w środku wakacji, więc wielu Australijczyków przyjeżdża nad morze, na plaży rozkłada białe obrusy i ucztuje. Jest indyk i pudding, a na deser pavlova (australijski torcik z ciasta bezowego, z truskawkami, granatem i bitą śmietaną). I oczywiście prezenty. A Mikołaje, jak na tę porę roku przystało, najczęściej chodzą w letnich ubraniach i krótkich spodenkach.

Filipiny

Od 16 grudnia przez 9 kolejnych dni aż do Wigilii w kościołach jeszcze przed świtem odbywają się Msze Koguta – gdyż według tamtejszej tradycji to kogut pierwszy obwieścił narodziny Chrystusa. Domy ozdobione są girlandami z liści palmy, z kwiatów oraz światełkami. Wieczerza wigilijna (wśród specjałów: pieczony prosiak, kurczaki, ryby i puto bumbong czyli ciastka ryżowe) zaczyna się po wieczornej mszy. O północy puszczane są w niebo fajerwerki, a wieczerza zwykle trwa aż do rana. Dlatego 25 grudnia wszyscy odpoczywają, a nazajutrz idą już do pracy.

Indie

W stanie Goa, na zachodnim wybrzeżu Indii, gdzie była kiedyś kolonia portugalska, mieszka wielu chrześcijan. W okresie świątecznym dekorowane są tu kapliczki, kościoły oraz krzyże stojące przy drogach. Domy dekorowane są z plecionych z bambusa i papieru gwiazd betlejemskich oraz dekoracji o innych kształtach.

Boże Narodzenie rozpoczyna się jeszcze przed wschodem słońca, kiedy to zaczyna się Msza Koguta (Missa de Galo). Dzwony i odpalane petardy oznajmiają o narodzinach Chrystusa. Potem wszyscy wracają do domów na obfitą ucztę. Jest pieczone jagnię, kaczka, potrawy z wieprzowiny oraz arros revogoddo czyli ryżowy pilaw z kiełbaskami. Na deser: consuada czyli ciasto ryżowe z wiórkami kokosowymi i orzechami i inne słodkości.

Boliwia

Tutejsze „Święto Dzieciątka Zbawiciela”, to m.in. msza święta w kościele, po której rusza na miasto barwny pochód, śpiewając kolędy. Budowane są szopki, pod którymi dzieci znajdują prezenty. Wśród świątecznych smakołyków są: chleb z bakaliami,  pieczeń z kurczaka lub indyka oraz pitna czekolada.

Kolumbia

Są tu świąteczne szopki, śpiewa się kolędy, a prezenty przynosi Jezusek. Świąteczne potrawy, to m.in. pieczony indyk, faszerowany prosiak, polędwica w ananasowo-śliwkowym sosie. Wśród słodyczy: manjarem, smażone ciastka hojaldres, natilla, figi w lukrze i pączki.

Meksyk

Dziewięć dni przed Wigilią rozpoczynają się uliczne procesje i parady, nawiązującego do wędrówki Józefa i Maryi przed ich przybyciem do Betlejem. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć indyka w czekoladzie (mole guajolote) oraz malutkiej szopki i gwiazdy betlejemskiej.

Kamerun

Nie ma tu choinek, dlatego kameruńscy chrześcijanie dekorują palmy oraz swoje domy. Wigilijne dania są różne – je się kurczaki, barana, antylopę, jeżozwierza, są sałatki, smażone banany oraz wino palmowe do popicia.

Japonia

Prezenty przynosi Hoteiosho – japoński Bóg z oczami z tyłu głowy.

Chile

Tu prezenty rozdaje Stary Pascha, który przybywa na saniach ciągniętych przez lamy.

Na zdjęciu: polski stół wigilijny
foto: Super Polonia

Zobacz też: 
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Kolędy ciekawostki, słowa polskich kolęd

podobne wpisy

Park Narodowy Bryce Canyon, USA

Możliwość komentowania Park Narodowy Bryce Canyon, USA została wyłączona

Miasto Cuenca, Ekwador

Możliwość komentowania Miasto Cuenca, Ekwador została wyłączona

Czego nie wypada w różnych krajach?

Możliwość komentowania Czego nie wypada w różnych krajach? została wyłączona

Laholm, miasto w Szwecji

Możliwość komentowania Laholm, miasto w Szwecji została wyłączona

Hieroglify egipskie

Możliwość komentowania Hieroglify egipskie została wyłączona

Odwiedzamy wyspę Bali, Indonezja

Możliwość komentowania Odwiedzamy wyspę Bali, Indonezja została wyłączona

Piza. Nowy rok powitali 25 marca

Możliwość komentowania Piza. Nowy rok powitali 25 marca została wyłączona

Słynny napis Hollywood i jego historia

Możliwość komentowania Słynny napis Hollywood i jego historia została wyłączona

Niezwykłe ciekawostki o Indiach

Możliwość komentowania Niezwykłe ciekawostki o Indiach została wyłączona

Jedziemy do Pretorii, stolicy RPA

Możliwość komentowania Jedziemy do Pretorii, stolicy RPA została wyłączona

Poznajemy Sao Paulo, miasto w Brazylii

Możliwość komentowania Poznajemy Sao Paulo, miasto w Brazylii została wyłączona

Caye Caulker – wyspa niedaleko Belize City

Możliwość komentowania Caye Caulker – wyspa niedaleko Belize City została wyłączona

Create AccountLog In Your Account