Boże Narodzenie święta Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie święta Bożego Narodzenia
w

Boże Narodzenie w różnych krajach

W Polsce jest Wigilia, karp, opłatek, udekorowana choinka, Pasterka. A jak obchodzą święta w innych krajach? Boże Narodzenie na świecie – ciekawostki

Kanada

Tu tradycje świąteczne są dwie, w zależności od tego czy mieszkasz we francuskiej, czy angielskiej części kraju.

W części francuskojęzycznej układa się pod choinką żłóbek, potem jest pasterka w kościele, a po powrocie do domu zaczyna się wieczerza. Wśród jej potraw nie może zabraknąć mięsnego placka Tourtiere i czekoladowego ciasta, kształtem przypominającego kawałek drewna. Są też prezenty, które można rozpakować tego samego wieczora lub czekać z tym aż do Nowego Roku.

W części angielskojęzycznej prezenty rozpakowuje się rano, w Boże Narodzenie. Potem jest wizyta w kościele, a po niej świąteczny obiad. Podobnie jak w Anglii je się pieczonego indyka i pudding. Na stole nie może zabraknąć gałązki jemioły.

Świąteczna tradycja Kanadyjczyków, to wysłanie do Bostonu (USA) wielkiej choinki. Ta tradycja sięga 6 grudnia 1917 r. W zatoce koło Halifaxu zderzyły się wówczas dwa statki, a eksplozja zniszczyła przybrzeżną część miasta. Bostończycy szybko pospieszyli im z pomocą.

Boże Narodzenie w USA

Amerykańskie święta trwają tylko jeden dzień: 25 grudnia, a Wigilia (24 grudnia) i 26 grudnia, to normalne dni pracy. Jest tu oczywiście udekorowana choinka z prezentami oraz wieczerza wigilijna, której główną częścią jest pieczony indyk.

Warto dodać, że powszechne na całym świecie wyobrażenie świętego Mikołaja jako staruszka w czerwonym ubraniu z długą siwą brodą oraz jego renifer imieniem Rudolf zawdzięczamy amerykańskim reklamom Coca-Coli sprzed kilkudziesięciu lat.

Australia

Boże Narodzenie jest tu w środku wakacji, więc wielu Australijczyków przyjeżdża nad morze, na plaży rozkłada białe obrusy i ucztuje. Jest indyk i pudding, a na deser pavlova (australijski torcik z ciasta bezowego, z truskawkami, granatem i bitą śmietaną). I oczywiście prezenty. A Mikołaje, jak na tę porę roku przystało, najczęściej chodzą w letnich ubraniach i krótkich spodenkach.

Boże Narodzenie zwyczaje tradycje bożonarodzeniowe
W Boże Narodzenie obowiązkowo musi być w Polsce makowiec

Msza Koguta na Filipinach

Od 16 grudnia przez 9 kolejnych dni aż do Wigilii w kościołach jeszcze przed świtem odbywają się Msze Koguta – gdyż według tamtejszej tradycji to kogut pierwszy obwieścił narodziny Chrystusa. Domy ozdobione są girlandami z liści palmy, z kwiatów oraz światełkami. Wieczerza wigilijna (wśród specjałów: pieczony prosiak, kurczaki, ryby i puto bumbong czyli ciastka ryżowe) zaczyna się po wieczornej mszy. O północy puszczane są w niebo fajerwerki, a wieczerza zwykle trwa aż do rana. Dlatego 25 grudnia wszyscy odpoczywają, a nazajutrz idą już do pracy.

Indie

W stanie Goa, na zachodnim wybrzeżu Indii, gdzie była kiedyś kolonia portugalska, mieszka wielu chrześcijan. W okresie świątecznym dekorowane są tu kapliczki, kościoły oraz krzyże stojące przy drogach. Domy dekorowane są z plecionych z bambusa i papieru gwiazd betlejemskich oraz dekoracji o innych kształtach.

Boże Narodzenie rozpoczyna się jeszcze przed wschodem słońca, kiedy to zaczyna się Msza Koguta (Missa de Galo). Dzwony i odpalane petardy oznajmiają o narodzinach Chrystusa. Potem wszyscy wracają do domów na obfitą ucztę. Jest pieczone jagnię, kaczka, potrawy z wieprzowiny oraz arros revogoddo czyli ryżowy pilaw z kiełbaskami. Na deser: consuada czyli ciasto ryżowe z wiórkami kokosowymi i orzechami i inne słodkości.

Boliwia

Tutejsze „Święto Dzieciątka Zbawiciela”, to m.in. msza święta w kościele, po której rusza na miasto barwny pochód, śpiewając kolędy. Budowane są szopki, pod którymi dzieci znajdują prezenty. Wśród świątecznych smakołyków są: chleb z bakaliami,  pieczeń z kurczaka lub indyka oraz pitna czekolada.

Kolumbia

Są tu świąteczne szopki, śpiewa się kolędy, a prezenty przynosi Jezusek. Świąteczne potrawy, to m.in. pieczony indyk, faszerowany prosiak, polędwica w ananasowo-śliwkowym sosie. Wśród słodyczy: manjarem, smażone ciastka hojaldres, natilla, figi w lukrze i pączki.

Meksyk

Dziewięć dni przed Wigilią rozpoczynają się uliczne procesje i parady, nawiązującego do wędrówki Józefa i Maryi przed ich przybyciem do Betlejem. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć indyka w czekoladzie (mole guajolote) oraz malutkiej szopki i gwiazdy betlejemskiej.

Kamerun

Nie ma tu choinek, dlatego kameruńscy chrześcijanie dekorują palmy oraz swoje domy. Wigilijne dania są różne – je się kurczaki, barana, antylopę, jeżozwierza, są sałatki, smażone banany oraz wino palmowe do popicia.

Japonia

Prezenty przynosi Hoteiosho – japoński Bóg z oczami z tyłu głowy.

Chile

Tu prezenty rozdaje Stary Pascha, który przybywa na saniach ciągniętych przez lamy.

Boże Narodzenie zwyczaje dania święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia – polski stół w Wigilię

Święta w grudniu. Nie tylko Boże Narodzenie

Boże Narodzenie nie jest jedynym grudniowym świętem hucznie obchodzonym na naszym globie. Inne kultury celebrują ten miesiąc na swój sposób. Przenieśmy się więc na chwilę w podróż dookoła świata, aby poznać takie ceremonie jak Bodhi Day, Chanuka, czy Pancha Ganapati

Klimatyczne piosenki w galeriach handlowych, bajkowe wystawy sklepowe, reklamy słynnych marek, które wzruszają nas do łez – to wszystko mówi nam, że wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w innych kulturach na całym świecie przeżywa się w tym miesiącu również inne, ciekawe święta. Konfrontując nasze zwyczaje z tradycjami innych kultur mamy okazję poszerzyć swój światopogląd i poznać samych siebie. Dzięki zagranicznym doświadczeniom, na przykład w ramach wyjazdów gap year, uczymy się zrozumienia wobec drugiego człowieka i przełamujemy bariery strachu przed nieznanym – tłumaczy Piotr Majdan, Country Manager polskiego oddziału Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę. Często wydaje nam się, że nasze wartości są jedynymi możliwymi. Świąteczny czas to dobry moment, żeby przyjrzeć się zwyczajom innych kultur.

Izrael – Chanuka

W okresie bożonarodzeniowym odbywają się jeszcze dwie inne uroczystości. Pierwszą z nich jest Chanuka – żydowskie święto. Chanuka jest nazywana „Świętem świateł” ze względu na najważniejszy rytuał. Każdego dnia przez osiem kolejnych dni, uroczyście zapalana jest kolejna świeca. Używany jest do tego charakterystyczny świecznik z dziewięcioma ramionami zwany chanukiją. Świece te zapala głowa domu, przedtem wygłaszając błogosławieństwa. Jest wiele tradycji związanych z tym świętem, a zwłaszcza heroiczną postacią Judyty. W tym czasie na stołach pojawiają się naleśniki z serem, placki ziemniaczane i „Kulki światła”, czyli nadziewane pączki posypane cukrem pudrem.

Japonia – Bodhi Day

Grudniowe ucztowanie rozpoczyna Japonia, w której 8 grudnia obchodzony jest Dzień Oświecenia Buddy – Bodhi Day. Podczas tych uroczystości zwraca się szczególną uwagę na medytację. Dekoruje się domy obrazkami i małymi statuetkami Buddy siedzącego pod figowym drzewem, tradycyjnie spożywa się jeden posiłek z ryżu i mleka, a przez trzydzieści dni pali się świece i światła jako symbol duchowego oświecenia. Drzewka fikusowe ozdabiane są kolorowymi światełkami i koralikowymi łańcuszkami. W ramach uroczystości mnisi zen przeprowadzają Rōhatsu, czyli odosobnienia poświęcone medytacji. Ich kulminacyjny moment przypada 8 grudnia, kiedy wyznawcy spędzają całą noc na medytacji.

Indie – Pancha Ganapati

Pomiędzy 21 a 25 grudnia w Indiach obchodzona jest ceremonia Pancha Ganapati. To względnie nowe hinduskie święto organizowane jest dla upamiętnienia Ganeśy, patrona sztuki i strażnika kultury. Co ciekawe, festiwal powstał w 1985 roku jako hinduska alternatywa świąt Bożego Narodzenia. Podczas tych pięciu dni rodziny skupiają się na duchowej dyscyplinie zwanej sadhana. W salonach domostw organizowana jest prowizoryczna świątynia wypełniona ozdobami. Na środku stawia się figurkę lub wizerunek Ganeshy, którą dzieci dekorują każdego dnia różnymi kolorami symbolizującymi pięć sił saktis. Każdego dnia przygotowywana jest taca pełna słodyczy, owoców i kadzidła, która po błogosławieństwie dzielona jest pomiędzy świętujących. Również każdego dnia rozdawane są drobne prezenty dzieciom, które otwierają je dopiero w piąty dzień. Świąteczne kartki tworzone przez dzieci są inspirowane hinduską kulturą i nauką, zawierają wersy ze starych ksiąg Wed.

Boże Narodzenie w SuperPolonia.info

Zobacz też: 
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Kolędy ciekawostki, słowa polskich kolęd

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Bryce Canyon National Park USA ciekawostki wycieczka zdjęcia

Bryce Canyon National Park – niezwykłe miejsce w Utah, USA

Polonia i emigracja ciekawostki

Polacy i emigracja – ciekawostki