Etiopia ciekawostki! Zapraszamy na wycieczkę po magicznym kraju Afryki, Etiopii
Etiopia jest żelaznym punktem na liście każdego szanującego się globtrotera. Oszałamiające krajobrazy jednych z najwyższych gór kontynentu, pustynie, jeziora i parki narodowe to tylko jedna strona medalu. Gdy dodamy do tego 80 plemion (wiele z nich nie zmieniło od stuleci trybu życia i obyczajów) i światowej klasy zabytki – otrzymujemy wymarzony cel kolejnej podróży. Przyjazny klimat, gościnni ludzie, niskie ceny – wszystko to sprawia, że Etiopia staje się już jedną z czołowych destynacji w Afryce, a do tego leży w odległości zaledwie kilku godzin lotu z Europy.
Legendy Etiopii
Podróż do Etiopii oferuje turystom zetknięcie z tym zaczarowanym światem, w którym rzeczywistość przenika się z legendami, mitami i baśniami. Etiopczycy wierzą np., że ich cesarze pochodzili w prostej linii od mitycznej królowej Saby i mądrego króla Salomona. Ponad trzy tysiące lat temu piękna królowa z południowej Arabii udała się z wizytą do Jerozolimy, a jednym z owoców jej spotkania z królem był chłopiec, późniejszy pierwszy cesarz, który przybrał imię Menelika I. Kilkanaście lat później, odwiedzając ojca, wykradł mityczną Arkę Przymierza i przywiózł ją do Etiopii. Ma ona tam znajdować się do dziś, w mieście Axum, pilnie strzeżona przez jednego strażnika. Nikt jej nie widział, nikt nie ma możliwości sprawdzić, co naprawdę znajduje się w tajemniczym budynku, ale nie ma Etiopczyka, który by w to nie wierzył.
Imperium równe Indiom
Axum, dziś niewielkie miasteczko, to niegdyś stolica olbrzymiego imperium, stawianego dwa tysiące lat temu na równi z Indiami, Chinami, Persją i Rzymem. Handlowało przez porty Morza Czerwonego z całym ówczesnym cywilizowanym światem. Wywożono stąd złoto, niewolników, kość słoniową, mirrę, kadzidło i przyprawy. Szczyt potęgi królestwa przypadł na I-VI wiek. Już w IV wieku jego król Ezana przyjął chrześcijaństwo. Odtąd Etiopia jest twierdzą tego wyznania na całym kontynencie, a kościoły koptyjskie są wszędzie. Przyjęcie chrześcijaństwa oznaczało, że kraj stał się wyspą opierającą się przez wieki naporowi islamu ze wszystkich stron, co odcisnęło wielkie piętno na jego sztuce, kulturze i obyczajach.
Dzisiaj turyści ciągną do Axum, by zobaczyć wspaniałe kamienne kolumny zwane stelami. Służyły one jako tablice nagrobne i ołtarze ofiarne. Największe z nich mają ponad 30 metrów wysokości. Drugim powodem jest chęć ujrzenia budynku przechowującego wspomnianą Arkę Przymierza oraz kościoła, w którym przez wieki koronowano królów etiopskich. To doskonała okazja, by z bliska obejrzeć rzeźbione krzyże o niespotykanej urodzie i ponad 1000-letnie manuskrypty pisane na koźlej skórze.
Etiopia ciekawostki: Lalibela wykuta w skałach
Lalibela, to wioska położona na wysokości ponad 2500 m n.p.m. i znana w całym świecie ze wspaniałych kościołów wykutych w otaczających skałach. 800 lat temu za pomocą prymitywnych narzędzi wyrzeźbiono je nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Skalne kościoły Lalibeli pochodzące z XII-XIII w. są obecnie symbolem Etiopii.
Lalibela miała być drugą Jerozolimą i dlatego założono ją na planie tego miasta, strumyk nazywając nawet Jordanem. Kościołów jest 12, niektóre z nich porażają swym ogromem jak np. Dom Zbawcy Świata, który ma 11 metrów wysokości i otaczają go gigantyczne filary, inny – najbardziej znany i fotografowany kościół św. Jerzego – ma 15 metrów wysokości. Między nimi prowadzą podziemne tunele, wąskie przejścia, a w otaczających pieczarach żyją nadal mnisi.
Czy w Afryce są zamki?
Miasto Gondar, to dawna stolica Etiopii. Jego władcy pozostawili po sobie wielki kompleks miasta królewskiego otoczonego murami. To unikat na tym kontynencie, bowiem nigdzie na południe od Sahary nie ujrzymy murowanych zamków, baszt, zębatych murów. O ich wspaniałości świadczyły relacje europejskich podróżników. Pisali, że pałace były dekorowane kością słoniową, złotem i kamieniami szlachetnymi. Mimo upływu czasu, trzęsień ziemi i wojen, do dziś robią ogromne wrażenie.
W Gondar pożegnamy się z pokutującym w Europie mitem, że Afryka nie wytworzyła żadnych godnych zainteresowania budowli. Klejnotem jest stojący w tym mieście kościół Debre Birhan Selassie (Chwała Trójcy Świętej) ze wspaniałymi malowidłami, które znajdują się na każdym folderze reklamującym ten kraj.
Etiopia ciekawostki: Tana – klasztory i Nil
Między miastami Gondar i Bahir Dar rozciąga się jezioro Tana, leżące na wysokości 1800 m n.p.m. Leży na nim kilkanaście wysp, na których zachowały się średniowieczne klasztory i kościoły pełne skarbów: mnisi pokazują stare korony cesarskie, wspaniałe kute krzyże i barwne manuskrypty. Do wielu wysepek możemy dopłynąć z Bahir Dar i zobaczyć te cuda kultury.
Jednak Tana to nie tylko wysepki z kościołami, ale miejsce, przez które przepływa jedna z najważniejszych rzek Afryki – Nil Błękitny, zwany tu „Abbaj”. Dzięki tej rzece żyje kilkadziesiąt milionów ludzi w Sudanie i Egipcie. Trzydzieści kilometrów od ujścia z jeziora napotyka ona na gigantyczną rozpadlinę tektoniczną o długości 400 m, z której spada 50-metrowymi kaskadami. To widok urzekający, szczególnie po zakończeniu pory deszczowej. Miejscowi nazywają to miejsce Tis Isat – „Dymiąca Woda”. Szkoda tylko, że pracująca w pobliżu elektrownia wodna zatrzymuje wodę i puszcza tylko niewielki strumień.
Addis Abeba – spotkanie ze słynną Lucy
Stolica kraju – Addis Abeba to miasto młode, bo zaledwie nieco ponad 100-letnie. Nie znaczy to, że nie ma tu wielu atrakcji. Można podziwiać panoramę miasta z góry Entoto, przejechać przez największy w Afryce bazar pod gołym niebem – słynny Mercato.
Można wejść do katedry św. Trójcy, gdzie pochowano ostatniego cesarza Etiopii z małżonką, odwiedzić Muzeum Narodowe ze słynną Lucy – najsławniejszymi chyba szczątkami hominida na świecie. Lucy była kobietą żyjącą 3,5 miliona lat temu, a jej kości znaleziono w północno-wschodniej Etiopii. Najnowsze wykopaliska przyniosły wprawdzie antropologom pozostałości istoty wyprostowanej, starszej jeszcze od Lucy o kilkaset tysięcy lat. I dlatego naukowcy są zgodni: ten region Afryki, Wielki Rów Tektoniczny, był kolebką człowieka.
W muzeum są też posążki z Axum i cenna kolekcja przedmiotów koronacyjnych cesarzy Etiopii. Podobnie jak w Muzeum Etnograficznym, gdzie można zapoznać się z bardzo zróżnicowaną mozaiką ludnościową tego kraju, używanymi przez różne plemiona przedmiotami codziennego użytku, instrumentami i bronią.
Addis Abeba jest szybko rozwijającym się miastem i siedzibą wielu biur ONZ oraz Organizacji Jedności Afrykańskiej. W porównaniu z sąsiednimi stolicami, jest bezpieczna dla turystów.
Etiopia ciekawostki w SuperPolonia.info na podst. Wirtualne Media
> Tu więcej ciekawostek o Etiopii
Poznaj świat:
> Angola ciekawostki
> Sułtanat Omanu
> Hongkong. Tian Tan Budda