Geopark Świętokrzyski z certyfikatem UNESCO

Geopark Świętokrzyski z certyfikatem UNESCO

Geopark Świętokrzyski z certyfikatem UNESCO

Geopark Świętokrzyski po 4 latach zabiegania o certyfikat UNESCO, 21 kwietnia został wpisany na listę i uzyskał status światowego geoparku UNESCO, co czyni go drugim takim parkiem w Polsce (poza nim polsko-niemiecki Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa). Na czym polega wyjątkowość tego miejsca?

Geopark Świętokrzyski – jedyne takie miejsce

Geopark zajmuje powierzchnię ponad 500 km² i mieści się na terenie 5 gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów. Już w roku 1996 znaczna część tego obszaru została objęta ochroną jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy, a pod obecną postacią funkcjonuje od października 2015 roku.

Na terenie parku występuje niezwykła różnorodność geologiczna, bogactwo przyrodnicze oraz dziedzictwo kulturowe. Geopark znajduje się w strefie Transeuropejskiego Szwu Tektonicznego (TESZ), czyli terenu stanowiącego granicę na styku trzech wielkich jednostek geologicznych. Góry Świętokrzyskie są jedynym obszarem strefy TESZ z odsłoniętą powierzchnią, gdzie podziwiać można skały osadowe pochodzące ze wszystkich okresów geologicznych w historii Ziemi od kambru do czwartorzędu. Geopark Świętokrzyski to również liczne pozostałości górnictwa kruszcowego i skalnego, formy skałkowe czy żyły hydrotermalne i złoża rud miedzi.

Wśród świętokrzyskiej przyrody występuje ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych, w tym niemal 300 to gatunki chronione lub zagrożone. Przez zróżnicowanie gleb, w parku znajdują się najcenniejsze zbiorowiska leśne, jak śródlądowe bory chrobotkowe, ciepłolubne buczyny storczykowe czy górskie łąki ziołoroślowe. W Geoparku Świętokrzyskim nie brakuje również bogatej fauny, w tym licznych gatunków motyli, ptaków czy ślimaków. W przypadku zwierząt, tak jak i w przypadku roślinności, występują tutaj gatunki zagrożone i pod ochroną.

Atrakcje w Geoparku Świętokrzyskim

Niezwykła fauna i flora to nie wszystko, co Geopark Świętokrzyski może zaoferować turystom. Na jego terenie znajduje się bowiem wiele atrakcji i miejsc, gdzie turyści mogą nie tylko podziwiać, ale również poznać historię i zdobyć nieco wiedzy.

Do największych z obiektów można na pewno zaliczyć Centrum Geoedukacji w Kielcach, gdzie można zapoznać się z ekspozycją stałą, odwiedzić sale edukacyjne oraz salę wystaw czasowych. Bilety są bezpłatne, ale konieczna jest rezerwacja.

Odwiedzić można też Izbę Muzealną Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, gdzie poznamy historię górnictwa miedziowego i obejrzymy ekspozycję charakterystycznych skał i minerałów, a także narzędzi górniczych. Wśród ciekawych miejsc w Geoparku Świętokrzyskim znajdują się także: Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, Centrum Neandertalczyka przy Jaskini Raj, a także placówki niezwiązane ściśle z działaniem geoparku: Muzeum Wsi Kieleckiej, Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim czy Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach.

Certyfikat UNESCO dla świętokrzyskiego Geoparku

Geopark Świętokrzyski starał się o certyfikat od 2017 roku. Po wieloletniej procedurze, w której udział wzięły lokalne społeczności, instytucje i organizacje – udało się. Geopark Świętokrzyski został wpisany na listę UNESCO wraz z niemal 170 innymi geoparkami na terenie 44 krajów. Certyfikat został przyznany na 4 lata, a po tym czasie park przejdzie ponowną weryfikację.

Geopark Świętokrzyski – tekst: Supoerpolonia.info we współpracy z RynekPierwotny.pl

podobne wpisy

Domki Budnicze na Starym Rynku w Poznaniu

Możliwość komentowania Domki Budnicze na Starym Rynku w Poznaniu została wyłączona

Do Polski przyjedzie więcej obcokrajowców

Możliwość komentowania Do Polski przyjedzie więcej obcokrajowców została wyłączona

Kościół św. Mateusza, Starogard Gdański

Możliwość komentowania Kościół św. Mateusza, Starogard Gdański została wyłączona

Turystyka biznesowa w Polsce – jest coraz lepiej

Możliwość komentowania Turystyka biznesowa w Polsce – jest coraz lepiej została wyłączona

Syrenka Warszawska, Starówka w Warszawie

Możliwość komentowania Syrenka Warszawska, Starówka w Warszawie została wyłączona

Tradycje wielkanocne. Święconka (święcone)

Możliwość komentowania Tradycje wielkanocne. Święconka (święcone) została wyłączona

Kościół farny w Szydłowcu

Możliwość komentowania Kościół farny w Szydłowcu została wyłączona

Warszawa da się lubić – książka Wiecha

Możliwość komentowania Warszawa da się lubić – książka Wiecha została wyłączona

10 największych atrakcji turystycznych w Polsce

Możliwość komentowania 10 największych atrakcji turystycznych w Polsce została wyłączona

Józef Piłsudski – pomnik w Warszawie

Możliwość komentowania Józef Piłsudski – pomnik w Warszawie została wyłączona

Ciekawostki o Szczecinie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Szczecinie została wyłączona

Brama Krakowska – symbol Lublina

Możliwość komentowania Brama Krakowska – symbol Lublina została wyłączona

Create AccountLog In Your Account