Geopark Świętokrzyski
Geopark Świętokrzyski
w

Geopark Świętokrzyski z certyfikatem UNESCO

Geopark Świętokrzyski po 4 latach zabiegania o certyfikat UNESCO, 21 kwietnia został wpisany na listę i uzyskał status światowego geoparku UNESCO, co czyni go drugim takim parkiem w Polsce (poza nim polsko-niemiecki Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa). Na czym polega wyjątkowość tego miejsca?

Geopark Świętokrzyski – jedyne takie miejsce

Geopark zajmuje powierzchnię ponad 500 km² i mieści się na terenie 5 gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów. Już w roku 1996 znaczna część tego obszaru została objęta ochroną jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy, a pod obecną postacią funkcjonuje od października 2015 roku.

Na terenie parku występuje niezwykła różnorodność geologiczna, bogactwo przyrodnicze oraz dziedzictwo kulturowe. Geopark znajduje się w strefie Transeuropejskiego Szwu Tektonicznego (TESZ), czyli terenu stanowiącego granicę na styku trzech wielkich jednostek geologicznych. Góry Świętokrzyskie są jedynym obszarem strefy TESZ z odsłoniętą powierzchnią, gdzie podziwiać można skały osadowe pochodzące ze wszystkich okresów geologicznych w historii Ziemi od kambru do czwartorzędu. Geopark Świętokrzyski to również liczne pozostałości górnictwa kruszcowego i skalnego, formy skałkowe czy żyły hydrotermalne i złoża rud miedzi.

Wśród świętokrzyskiej przyrody występuje ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych, w tym niemal 300 to gatunki chronione lub zagrożone. Przez zróżnicowanie gleb, w parku znajdują się najcenniejsze zbiorowiska leśne, jak śródlądowe bory chrobotkowe, ciepłolubne buczyny storczykowe czy górskie łąki ziołoroślowe. W Geoparku Świętokrzyskim nie brakuje również bogatej fauny, w tym licznych gatunków motyli, ptaków czy ślimaków. W przypadku zwierząt, tak jak i w przypadku roślinności, występują tutaj gatunki zagrożone i pod ochroną.

Atrakcje w Geoparku Świętokrzyskim

Niezwykła fauna i flora to nie wszystko, co Geopark Świętokrzyski może zaoferować turystom. Na jego terenie znajduje się bowiem wiele atrakcji i miejsc, gdzie turyści mogą nie tylko podziwiać, ale również poznać historię i zdobyć nieco wiedzy.

Do największych z obiektów można na pewno zaliczyć Centrum Geoedukacji w Kielcach, gdzie można zapoznać się z ekspozycją stałą, odwiedzić sale edukacyjne oraz salę wystaw czasowych. Bilety są bezpłatne, ale konieczna jest rezerwacja.

Odwiedzić można też Izbę Muzealną Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, gdzie poznamy historię górnictwa miedziowego i obejrzymy ekspozycję charakterystycznych skał i minerałów, a także narzędzi górniczych. Wśród ciekawych miejsc w Geoparku Świętokrzyskim znajdują się także: Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, Centrum Neandertalczyka przy Jaskini Raj, a także placówki niezwiązane ściśle z działaniem geoparku: Muzeum Wsi Kieleckiej, Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim czy Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach.

Certyfikat UNESCO dla świętokrzyskiego Geoparku

Geopark Świętokrzyski starał się o certyfikat od 2017 roku. Po wieloletniej procedurze, w której udział wzięły lokalne społeczności, instytucje i organizacje – udało się. Geopark Świętokrzyski został wpisany na listę UNESCO wraz z niemal 170 innymi geoparkami na terenie 44 krajów. Certyfikat został przyznany na 4 lata, a po tym czasie park przejdzie ponowną weryfikację.

Geopark Świętokrzyski – tekst: Supoerpolonia.info we współpracy z RynekPierwotny.pl

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Muzeum Regionalne Łuków ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć

Łuków, woj. lubelskie. Ciekawostki

Radzionków ciekawostki kaplica św. Barbary zabytki atrakcje

Radzionków, woj. śląskie. Fakty, które warto znać