Z czego słynie Goerlitz ciekawostki, fakty, zabytki. To powinieneś wiedzieć o tym mieście
Interesujące ciekawostki o Goerlitz
1) Görlitz, to ponad 56-tysięczne miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia.
2) Jest to najbardziej wysunięte na wschód miasto Niemiec.
3) Po II wojnie światowej podczas Konferencji Poczdamskiej uzgodniono, że ziemie na zachód od rzeki Nysa Łużycka będą należały do Niemiec, a leżące na wschód od tej rzeki, będą polskie. W ten sposób podzielone zostało miasto Görlitz. Jego wschodnia część przypadła Polsce. Miasto nazywa się Zgorzelec.
4) Görlitz, to jedno z najmniej zniszczonych niemieckich miast podczas II wojny światowej, dlatego zachowały się tu liczne zabytki z różnych epok. Podobno jest tu aż 4 tysiące zabytków.
5) Najbardziej znanym symbolem Goerlitz jest Kościół św. Piotra i Pawła. Został zbudowany w XIII wieku na wzgórzu nad Nysą Łużycką i jest największym kościołem halowym w Saksonii. 84-metrowej wysokości wieże kościoła wzniesiono w latach 1889-1891.

Fakty o Goerlitz i tutejszych zabytkach
6) W wymienionym wyżej kościele pod koniec XVII wieku Eugenio Casparini zbudował Organy Słoneczne. Potrafią one imitować głosy ptaków.
7) 60-metrowej wysokości wieża ratusza Goerlitz, to punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę miasta. Wcześniej trzeba przejść przez 191 schodów. Punkty widokowe znajdują się też w kilku innych średniowiecznych wieżach.
8) W Görlitz kręcono zdjęcia do ponad 100. filmów fabularnych. Niektórzy miasto żartobliwie nazywają: Görliwood.
9) Przy południowej granicy Goerlitz znajduje się Berzdorfer See, jedno z największych jezior Saksonii. Powstało w miejscu, gdzie była wcześniej odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego.
10) Polskie miasto Zgorzelec i niemieckie Goerlitz łączy 8-mterowej długości most staromiejski Zgorzelec-Görlitz. W maju 1945 r. Niemcy go zniszczyli. Został odbudowany dopiero w 2004 roku.
Goerlitz ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia + Sadurski.com
Zobacz też:
> Wągrowiec, woj. wielkopolskie
>