harcerska poczta polowa powstanie warszawskie
harcerska poczta polowa powstanie warszawskie
w ,

Harcerska Poczta Polowa podczas Powstania Warszawskiego

6 sierpnia 2018 r. przypada 74. rocznica powołania Harcerskiej Poczty Polowej. Pod tablicą upamiętniającą Pocztowców Powstania Warszawskiego, która znajduje się w budynku Urzędu Pocztowego Warszawa 1 przy ulicy Świętokrzyskiej 31/33, zarząd Poczty Polskiej złożył wieniec

Historia Harcerskiej Poczty Polowej (HPP) była ściśle związana z działalnością Poczty Polowej Armii Krajowej (PP AK). Łączność konspiracyjna w strukturach Państwa Podziemnego należała do najbardziej rozbudowanych pośród podziemnych organizacji państw okupowanej Europy. Prace organizacyjne nad utworzeniem HPP w pierwszym jej oddziale przy ul. Wilczej 41 ruszyły już 2 sierpnia 1944 roku, czyli dzień po wybuchu Powstania. Jednak oficjalne rozpoczęcie działalności odbyło się w niedzielę, 6 sierpnia.

Młodzi ludzie z Szarych Szeregów zapewniali łączność w powstańczej Warszawie. Cała treść korespondencji nie mogła przekraczać 25 słów w liście. Przyjmuje się, że pocztowcy przenieśli w czasie powstania warszawskiego ok. 200 tys. przesyłek. 3 października 1944 roku w kwaterze Pasieki w przy ulicy Wilczej 41 odbył się ostatni apel harcerskiej poczty. Powstanie upadło, a powstańcza poczta polowa zakończyła swoją działalność.

– Świadectwo pozostawione przez Pocztowców działających w powstańczej stolicy zasługuje na najwyższy hołd i pamięć kolejnych pokoleń. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, a Poczta Polowa odegrała w niej niezwykle ważną rolę. Młodzi ludzie zaangażowani w pocztową działalność umożliwiali ludności stolicy wzajemną komunikację, stając się przy tym posłańcami nadziei – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej podczas poniedziałkowej uroczystości.

Wieniec złożono także przy ulicy Wilczej 41, żeby w tym symbolicznym miejscu oddać hołd łącznościowcom z Harcerskiej Poczty Polowej. To właśnie tu mieściła się Pasieka, czyli Komenda Główna Szarych Szeregów, w której swoją działalność rozpoczęła poczta polowa.

Dostarczył: InfoWire.pl, oprac. Super Polonia

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Seszele wyspy ciekawostki atrakcje wycieczki wakacje turystyka

Egzotyka nie dalej, jak 3 strefy czasowe od Polski

pielgrzymki Częstochowa pielgrzymka

Polska pielgrzymkowym potentatem