Klub Amber w Nowym Jorku

Klub Amber w Nowym Jorku

Klub Amber w Nowym Jorku

Klub Amber – czym jest, kogo grupuje i jak zostać jednym z jego członków

Amber Health Social Day Care Center – Centrum Dziennej Opieki dla Seniorów „Amber” znajduje się na Greenpoincie w Nowym Jorku i istnieje od 1 marca 2013 roku. Stworzyli go, z myślą o Polakach, dwaj lekarze: Cezary Borawski i Kamil Ata. „Amber” początkowo działał na Williamsburgu, a od września 2013 r. ma stałą siedzibę w polskiej dzielnicy Greenpoint w Nowym Jorku, przy 71 India Street. Więcej o klubie na dole niniejszego tekstu.

Poznaj Klub Amber

Szefem klubu jest Janusz Skowron – polski artysta mieszkający w Nowym Jorku. A ponieważ to także członek Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party),  postanowił wesprzeć ideę stawiania Wesołych Wieżowców (ang. Happy Skyscraper) czyli papierowego wieżowca, niosącego światu radość i uśmiech. Wraz z nim, w happeningu uczestniczyli członkowie klubu „Amber”.

Poniżej fragment testu z Nowego Dziennika, polskiej gazety w USA, opisujący jedno z wielu ciekawych spotkań klubowiczów:

„Dwa lata temu zawitał do Nowego Jorku znany polski rysownik satyryczny Szczepan Sadurski, założyciel Partii Dobrego Humoru. Tak mu się spodobało miasto, a zwłaszcza drapacze chmur, że postanowił postawić tu… własny wieżowiec. I postawił go na dolnym Manhattanie. Był piękny, z papieru i nikomu nie przeszkadzał. Seniorzy, w ślad za Szczepanem Sadurskim, postanowili postawić własny wieżowiec. Przygotowali go wcześniej, już w piątek. Był z kartonu. Niósł go sam Janusz Skowron. (…)

Dotarliśmy do East River Ferry. Weszliśmy na molo i udaliśmy się w kierunku przystani, skąd odpływają statki pasażerskie. Statek – to najszybszy sposób dotarcia z Greenpointu na Manhattan. Za jedyne 4 dolary można być już po kilku minutach po drugiej stronie rzeki Hudson. Wiele osób korzysta z tej możliwości. Patrzyliśmy na ludzi wsiadających na statek, a potem śledziliśmy wzrokiem statek, który z pasażerami na pokładzie zmierzał ku światu pełnemu wieżowców.

Janusz Skowron postawił papierowy wieżowiec seniorów na metalowej barierce, z pomocą kilku osób ustawił go odpowiednio, po czym przymocowali go wspólnie, aby nie upadł. W zachwycie patrzyliśmy, jak pięknie się prezentował ten nasz wieżowiec na tle manhattańskich. Oczywiście upamiętniliśmy ten moment na zdjęciach.

Od tej pory wieżowiec ten jest dodatkową siedzibą Klubu „Amber”. Każdy członek klubu może tu przyjść i zapukać do bramy… do swojej bramy!

Niespiesznie wracaliśmy do klubu. Wszyscy mieli roześmiane twarze i wnieśli radość do ogromnej sali. Aby tę radość podtrzymać, dyrektor Skowron wręczył 15 osobom legitymacje członkowskie Partii Dobrego Humoru. Jako pierwszy otrzymał ją Michał Dżumaga. Niełatwo jest sprostać wymaganiom, aby być posłusznym i lojalnym członkiem, bowiem składka członkowska jest bardzo wysoka, bo aż… trzy uśmiechy dziennie!”.

* Tu cały tekst

Tekst i zdjęcia: Janusz M.Szlechta

Klub Amber Nowy Jorku USA Greenpoint
Klub Amber na Greenpoincie w Nowym Jorku

Więcej o Klubie Amber

Do klubu należy obecnie ponad 50 zarejestrowanych członków. Do Amber Health mogą wstąpić seniorzy mający ubezpieczenie Medicaid, a także Medicare i Medicaid. Po zarejestrowaniu, seniorzy mogą korzystać ze wszystkich świadczeń oraz zajęć, jakie to centrum opieki oferuje codziennie w dni robocze, od godziny 9 rano do 1:30 po południu. Mają zapewnione bezpłatne, ciepłe posiłki (śniadanie i obiad) oraz podstawową opiekę medyczną. Osoby dojeżdżające mają zwracane pieniądze za dojazd, a za wszystko płaci Medicaid. Osoby, które przychodzą codziennie na zajęcia, mają też zagwarantowaną bezpłatną pomoc w domu.

Są jeszcze wolne miejsca. Informacje udzielane są pod numerami telefonów: 718-388-8388 lub 347-971-1938, lecz najlepiej zgłosić się osobiście. Adres: Klub Amber, 71 India Street, Brooklyn, NY 11222.

Na zdjęciach:
– Wiesława Pasternak (siedzi z lewej) i Teresa Stefanowicz otrzymują od Janusza Skowrona legitymacje Partii Dobrego Humoru.
– Wesoły Wieżowiec na East River Ferry, skąd roztacza się piękny widok na Manhattan.
– Seniorzy z papierowym wieżowcem na nowojorskim Greenpoincie, w tle mural na jednym z budynków przy India Street.

Klub Amber – stronę przygotowała: SuperPolonia.info

Zobacz też:
>
>

podobne wpisy

Festiwal Made in Poland w Anglii

Możliwość komentowania Festiwal Made in Poland w Anglii została wyłączona

White Eagle – Biały Orzeł, USA

Możliwość komentowania White Eagle – Biały Orzeł, USA została wyłączona

Protesty Polaków w Londynie i Nowym Jorku

Możliwość komentowania Protesty Polaków w Londynie i Nowym Jorku została wyłączona

Kabarety i satyra w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Kabarety i satyra w Nowym Jorku została wyłączona

Polacy w Rumunii 1939-1947

Możliwość komentowania Polacy w Rumunii 1939-1947 została wyłączona

Polscy karatecy ze srebrnymi medalami

Możliwość komentowania Polscy karatecy ze srebrnymi medalami została wyłączona

10-lecie Druch Studio Gallery

Możliwość komentowania 10-lecie Druch Studio Gallery została wyłączona

Polonia w Londynie – organizacje polonijne

Możliwość komentowania Polonia w Londynie – organizacje polonijne została wyłączona

Polonia Futbol Club Argentina

Możliwość komentowania Polonia Futbol Club Argentina została wyłączona

Klub turystyczny. Bergen, Norwegia

Możliwość komentowania Klub turystyczny. Bergen, Norwegia została wyłączona

PolEmi.co.uk – portal informacyjny w Wielkiej Brytanii

Możliwość komentowania PolEmi.co.uk – portal informacyjny w Wielkiej Brytanii została wyłączona

Polskie stroje ludowe na wesoło w Kalabrii (Włochy)

Możliwość komentowania Polskie stroje ludowe na wesoło w Kalabrii (Włochy) została wyłączona

Create AccountLog In Your Account