– Do niedawna Krzywą Wieżę wycieczki mogły oglądać tylko z zewnątrz. Teraz legendarną basztę można też oglądać i zwiedzać od środka. I przy okazji dowiedzieć się o życiu średniowiecznych ludzi” – mówi Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Toruńska starówka urzeka gotycką architekturą, która nadaje miastu niepowtarzalnej średniowiecznej atmosfery. Interaktywna podróż do zamierzchłych czasów w Krzywej Wieży sprawia, że te doznania stają się pełniejsze. Animatorzy przybliżą gościom każdy aspekt życia dawnej epoki – od prozy domowego ogniska, przez niespokojne chwile zamieszek i wojen, aż po trud codziennej pracy mieszkańców miasta. Można te z dowiedzieć się czym różnił się strażnik od rycerza? Czy kolczuga i miecz faktycznie były ciężkie? Jak ubierali się ludzie na co dzień? I czy było im wygodnie? Co jedli? Czy życie w średniowieczu było łatwe?
Ekspozycja została podzielona na piętra, w których na zwiedzających czekają animatorzy. I wszystkiego można dotykać.
Parter budynku, to sala cywilna. Są tu rzeczy codziennego użytku, – ubrania, zastawa stołowa, akcesoria kuchenne. Pierwsze piętro to zbrojownia – najważniejsze miejsce w całej wieży, z którego wyjść można na balkon łączący budynek z murami. Drugie, ostatnie piętro zawiera w sobie dwie atrakcje – pierwsza to sala z warsztatem krawca i kaletnika, odtworzona została na wzór tej sprzed XIX wieku. Jest więc zupełnie krzywa, tak jak krzywe do dziś są mury Krzywej Wieży.
W wakacje można tu przyjść codziennie od 10:00 do 18:00. Bilet normalny: 5 zł, ulgowy 2 zł.
Adres: ul. Pod Krzywą Wieżą 1, niedaleko Rynku i pomnika Kopernika.
Na zdjęciu: Krzywa Wieża w Toruniu, foto: Super Polonia
Zobacz też:
> Frombork i Kopernik
> Turnieje rycerskie w XXI wieku