Miasto Królów – Lima. Ciekawostki o stolicy Peru

Miasto Królów – Lima. Ciekawostki o stolicy Peru

Miasto Królów – Lima. Ciekawostki o stolicy Peru

Lima kiedyś i dziś. Lima ciekawostki i informacje

Lima ciekawostki

Lima ma blisko 5 wieków. Po zwycięstwie nad imperium Inków założył ją hiszpański konkwistador Francisco Pizarro. Dziś to wielomilionowa metropolia, w której jak w lustrze odbija się całe Peru

Jak powstała Lima

W skromnej ceremonii założycielskiej, do której doszło 18 stycznia 1535 roku, wzięła udział niewielka grupa Hiszpanów, miejscowych Indian i sprowadzonych z Afryki czarnoskórych niewolników. Cztery dni później powołano radę miejską i opracowano plan urbanistyczny nazywany „szachownicą Pizarra”. To długie, proste ulice, które przecinając się tworzą kwadratowe tereny pod zabudowę.

Ulokowane w pobliżu rzek Rímac, Chillón i Lurín nowe miasto liczyło zaledwie siedemdziesięciu mieszkańców. Stopniowo przyłączali się do nich ludzie z Jauja w Andach, pierwszej stolicy Peru, która straciła ten status na rzecz Limy. Takiej możliwości nie mieli tubylcy z plemienia Yungas. W większości zostali wysiedleni i skończyli marnie, ale to prawdopodobnie im Lima zawdzięcza swą nazwę.

Nową stolicę Francisco Pizarro ochrzcił jako Miasto Królów, bo rozkaz znalezienia ziemi pod jej założenie padł z jego ust w Święto Trzech Króli. Choć według peruwiańskiej badaczki polskiego pochodzenia Marii Rostworowski chodziło o uczczenie w ten sposób ówczesnych władców Hiszpanii.

Jednak ostatecznie przyjęła się nazwa Lima, będąca najpewniej zniekształceniem nazwy rzeki Rímac („gadatliwy” w inkaskim języku keczua), którą wypędzeni Indianie określali jako Limac. Inni historycy utrzymują z kolei, że słowo to pochodzi z używanego w boliwijsko-peruwiańskich Andach języka ajmara i oznacza „żółty kwiat” lub od przedinkaskiego słowa ishma, którym nazywa się dawną kulturę podbitą przez Inków.

Lima ciekawostki. Miasto obecnie

Po prawie pięciu wiekach Lima jest największym miastem w Peru i piątym pod względem ludności w Ameryce Łacińskiej. Zamieszkuje ją ponad 10 milionów ludzi, czyli co trzeci Peruwiańczyk.

To jedyna południowoamerykańska stolica z widokiem na Ocean Spokojny i drugie, po Kairze, największe miasto na świecie położone na pustyni.

Jego historyczne centrum posiada ponad 600 kolonialnych zabytków i należy do światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Dodatkowo metropolia może pochwalić się gigantyczną prekolumbijską przeszłością, na którą składa się ponad 430 stanowisk archeologicznych, głównie z czasów przed pojawieniem się Inków.

Przez kilka miesięcy w roku nad Limą wiszą szare chmury, z których praktycznie nigdy nie pada deszcz. Nie brakuje też słońca, trzęsień ziemi, najlepszej na kontynencie kuchni i peruwiańskich „żywych” obrazów, które biorą się stąd, że miasto urosło do niebotycznych rozmiarów dzięki masowemu napływowi mieszkańców gór, wybrzeża i dżungli.

Lima ciekawostki herb Limy
Lima ciekawostki: herb Limy

Herb Limy

Trzy złote korony i złota gwiazda z wydłużonym dolnym końcem na niebieskiej tarczy. Wokół niej złoty napis na czerwonym tle „Hoc signum vere regum est”, co oznacza „To jest prawdziwy znak królów”. Do tego dwa zwrócone do siebie czarne orły z królewskimi koronami na głowach, które patrzą na królewskie inicjały „IK” i złotą gwiazdę – tak od 483 lat wygląda herb Limy. Nadał go 7 grudnia 1537 roku w hiszpańskim Valladolid cesarz Karol V Habsburg wraz ze swoją matką Joanną I Kastylijską. Tego samego dnia stolica Peru otrzymała też oficjalnie tytuł miasta. Pod nazwą „Ciudad de los Reyes” – „Miasto Królów” założył ją 18 stycznia 1535 roku hiszpański konkwistador Francisco Pizarro.

Lima ciekawostki w SuperPolonia.info: (c) Kochamy Peru
Na górnym zdjęciu:  katedra w Limie

Zobacz też:
> Ciekawostki o Peru

podobne wpisy

Kopuła na Skale – Jerozolima, Izrael

Możliwość komentowania Kopuła na Skale – Jerozolima, Izrael została wyłączona

Melrose Abbey, Szkocja

Możliwość komentowania Melrose Abbey, Szkocja została wyłączona

Co miejscowości w USA o nazwie Poland mają wspólnego z Polską?

Możliwość komentowania Co miejscowości w USA o nazwie Poland mają wspólnego z Polską? została wyłączona

Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie została wyłączona

10 ciekawostek o Filadelfii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Filadelfii została wyłączona

Flaga Anglii i jej tajemnica

Możliwość komentowania Flaga Anglii i jej tajemnica została wyłączona

Piramidy egipskie, Giza

Możliwość komentowania Piramidy egipskie, Giza została wyłączona

Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa

Możliwość komentowania Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa została wyłączona

Zadziwiające ciekawostki o starożytnym Egipcie

Możliwość komentowania Zadziwiające ciekawostki o starożytnym Egipcie została wyłączona

Nowy Jiczyn (Nový Jičín) – Czechy

Możliwość komentowania Nowy Jiczyn (Nový Jičín) – Czechy została wyłączona

Podatek za modlitwę

Możliwość komentowania Podatek za modlitwę została wyłączona

Zamek Örebro, Szwecja

Możliwość komentowania Zamek Örebro, Szwecja została wyłączona

Create AccountLog In Your Account