Polonia w Australii (ang. Polish Australian) stanowi 1,08 procent populacji tego kraju. Informations about Polish Australian
Polonia w Australii
Według danych z 2006 roku w Australii żyje 216.056 osób pochodzenia polskiego, z tego 52.254 (24,18 procent) podaje jako miejsce urodzenia Polskę. Około 78 procent wszystkich Polaków przyjechało do Australii w czasach PRL. 70 procent Polonii posługuje się językiem polskim.
Najwięcej Polaków żyje w Melbourne (16.439), Sydney (12.514), Adelajdzie (5.859) i Perth (5.142). 90,3 procent australijskich Polaków posiada australijskie obywatelstwo.
163.802 Australijczyków zadeklarowało polskie pochodzenie, w tym pochodzenie z rodzin mieszanych.

Stowarzyszenie Polaków Polonia w Queensland, Australia
Stowarzyszenie, biuletyn, serwis internetowy – czyli działalność Polaków w Queensland
W Queensland (Australia) działa Stowarzyszenie Polaków „Polonia” (Polonia Polish Association of Queensland). Stowarzyszenie jest wydawcą magazynu informacyjnego Biuletyn – Magazyn Polonii w Queensland, który ukazuje się co kilka miesięcy. Jego wersję elektroniczną można pobrać ze strony www jako plik PDF.
Adres pocztowy:
10 Marie Street
MILTON QLD 4064
Australia
Adres internetowy: www.polonia.org.au
Na ilustracji: okładka biuletynu z września 2011

Puls Polonii – portal tworzony w Australii
Puls Polonii, to bogaty w informacje portal w języku polskim, tworzony z myślą o Polakach mieszkających w Australii. Cele portalu, to: dostarczanie informacji w środowisku polonijnym, promowanie polskiej kultury i jej twórców przebywających na obczyźnie oraz popularyzowanie tradycyjnych wartości patriotycznych.
Redakcja co miesiąc wysyła subskrybentom biuletyn elektroniczny, zawierający linki do najciekawszych informacji umieszczonych w portalu w ostatnim czasie.
www.pulspolonii.com

Przegląd Australijski – portal Polonii w Australii
Przegląd Australijski jest następcą i kontynuatorem Panoramy w sieci, istniejącej w internecie od sierpnia 2004 do września 2006 roku. Są tu teksty, które mają związek z Australią, głównie w języku polskim, czasem też w języku angielskim.
Redakcja Przeglądu tak pisze o sobie:
Pragniemy być nowoczesnym i atrakcyjnym źródłem informacji o Australii i życiu w tym kraju, skierowanym do czytelników w Polsce oraz Polonii w Australii i na całym świecie. Chcemy też informować o wszelkich wydarzeniach i inicjatywach w Polsce, które mają jakikolwiek związek z Australią. Prosimy o nadsyłanie do nas informacji na takie tematy.
Adres internetowy: www.przeglad.australink.pl

Cracovia Club – czyli polska piłka nożna w Australii
Klub Cracovia (Polish Sport Club Cracovia) powstał w 1950 r., dzięki inicjatywie grupy polskich emigrantów i był pierwszym w Australii Zachodniej polskim klubem sportowym. Przybrał nazwę od najstarszego piłkarskiego klubu, mającego siedzibę w Krakowie. Przybrał również biało-czerwone polskie barwy narodowe.
W latach pięćdziesiątych XX w. drużyna zakwalifikowana została do I ligi australijskiej. Dopiero na początku lat siedemdziesiątych zakupiona została posiadłość Salvation Army przy Barlee Street w Mount Lawley, która stałą się siedzibą klubu. Przystąpiono do renowacji nowo kupionego obiektu, w którym wkrótce znalazły się siedziby również innych polskich organizacji.
W 1978 roku zakupiono cztery hektary ziemi w Beechboro i założono wymiarowe boisko piłkarskie. Od tej pory polskie drużyny mogły już trenować i rozgrywać mecze na swoim terenie.
W 1988 roku została sprzedana posiadłość przy Barlee Street i 21 listopada został wmurowany kamień węgielny pod nowe centrum polonijne w Beechboro. W uroczystości tej wziął udział kardynał Józef Glemp.
26 września 1992 r. nastąpiło uroczyste oficjalne otwarcie nowej siedziby Klubu Cracovia: 55 Marshall Road Beechboro.
W związku z wymogami federacji piłkarskiej, drużyna piłkarska zmieniła nazwę na Beechboro White Eagles. Oprócz drużyny amatorskiej istnieje także sekcja Beechboro Social oraz liczne drużyny juniorów pod nazwą Beechboro Eagles Junior Soccer Club.
Klub nieodpłatnie udostępnia swoje pomieszczenia na prowadzenie prób zespołowi tanecznemu „Kukułeczka”, grupie teatralnej „Scena 98 oraz innym organizacjom polonijnym na ich spotkania. Bardzo sprawnie działa Klub Seniora liczący ponad stu członków, którzy spotykają się regularnie raz w tygodniu.
Na terenie Klubu działa restauracja „Krakowianka”, mająca liczną klientelę spośród członków i sympatyków klubu i od wielu lat jest wizytówką klubu.
Klub prowadzi urozmaiconą działalność rozrywkową: zabawy, dyskoteki, karaoke, konkursy, kiermasze, festiwale, spotkania towarzyskie, wyświetlanie filmów, koncerty, wystawy.
Strona internetowa: www.cracoviaclub.com.au

Tygodnik Polski
Wprawdzie Polacy osiedlali się w Australii od 70. lat, lecz masowy napływ miał miejsce po drugiej wojnie światowej. Wtedy też nastąpił tu rozwój prasy polonijnej. Najstarszym czasopismem jest Tygodnik Polski, założony przez ks. Konrada Edmunda Trzeciaka CM, który nie tylko był redaktorem, ale też administratorem, drukarzem i kolporterem. Pierwszy numer Tygodnika Katolickiego (początkowa nazwa Tygodnika Polskiego ukazał się 28 lipca 1949 roku w obozie imigrantów w Bathurst (Nowa Południowa Walia). W 1951 r. ukazywał się już w nakładzie 2 tys. egzemplarzy, później miał 3 do 4 tys. nakładu.
W 1954 roku redakcję przeniesiono do pomieszczeń Domu Sodalicyjnego w Richmond (Melbourne); tu także była drukarnia. Dzięki wsparciu duchowieństwa polskiego, nakład gazety nadal wzrastał. W 1961 r. właścicielem i wydawcą czasopisma został Roman Gronowski. Tygodnik Katolicki stopniowo nabierał charakteru świeckiego, coraz częściej publikowano teksty o charakterze społecznym i politycznym. W 1965 roku R. Gronowski zmienił tytuł gazety na Tygodnik Polski, z podtytułem: Niezależne Pismo Polaków w Australii i Nowej Zelandii. Wtedy też wprowadzono większy format, w jakim ukazuje się do dziś. Później redakcja została przeniesiona do Coburg, a następnie do Brunswick.
Po nagłej śmierci wydawcy, gazetę wstawiono na licytację, którą wygrała Spółdzielnia Dom Polski im. T. Kościuszki w Melbourne. Nakład gazety szybko rósł za czasów redaktora Jerzego Grot-Kwaśniewskiego, gdy gazetę zaczęto drukować w technice offsetowej, wtedy też do Australii dotarła Polski emigracyjna fala solidarnościowa (początek lat 80-ych XX wieku). W latach 90-ych, gdy Tygodnikiem Polskim kierował Michał Filek, gazetę zaczęto składać komputerowo.
Gdy redaktorem naczelnym był dr Zdzisław Derwiński, zwiększyła się objętość gazety oraz zasięg dystrybucji o kolejne stany Australii. Redakcję przeniesiono do Domu Polskiego „Millennium” w dzielnicy Footscray, gdzie znajduje się do chwili obecnej.
Redaktorzy naczelni Tygodnika Polskiego (w latach 1949-2011)
Ks. Konrad Edmund Trzeciak CM – 1949-1960
Roman Gronowski 1961-1974
Marian Kałuski 1974-1977
Jerzy Grot-Kwaśniewski 1977-1992
Michał Filek 1992-1998
Zdzisław Derwiński 1998-2002
Grażyna Walendzik 2002-2003
Józefa Jarosz 2003-2009
Jan Skibicki 1992-2010
Wojciech Szlachetko 2010-2011
(Tekst na podstawie informacji z oficjalnej strony www, 2015 r)
Adres pocztowy: Dom Polski „Millennium”, 296 Nicholson St, Footscray VIC 3011
Adres internetowy: www.tygodnik-polski.com.au

Radio SBS po polsku
Australijska rozgłośnia SBS cztery razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki i w niedziele) od godziny 2. do 3. po południu, nadaje audycję w języku polskim. Redakcja znajduje się w Sydney. Zawartość audycji, to: aktualne informacje z Australii, Polski i świata, później jest część publicystyczna (tematy – od spraw politycznych i ekonomicznych po kulturę oraz sport). Są też rozmowy z gośćmi oraz komunikaty lokalne.
Twórcy audycji starają się przedstawiać najważniejsze sprawy Polonii Australijskiej w obiektywny i rzeczowy sposób. Eksperci, których można w audycjach posłuchać, są mówią na tematy australijskiego prawa, medycyny, ogrodnictwa i innych.
W chwili, gdy piszemy tę informację (marzec 2015), zespół tworzą: Anna Sadurska (dziennikarka z Krakowa, w Australii od 1987 roku), Dariusz Buchowiecki (z wykształcenia aktor, w Australii od 1992 r., w radiu od 2004 r.), Dorota Banasiak (wrocławianka, w Australii od 1982 r., w radiu od 1998 r.), Ewa Figiel (w radiu od 1990 r.) i Magda Dejneka (w Australii od 2000 roku).
Kilka ostatnich audycji można posłuchać w dowolnej chwili, wchodząc na stronę internetową: https://www.sbs.com.au/yourlanguage/polish
Na stronie www można zobaczyć galerie zdjęć z 20. imprez polonijnych (m.in. Polish Christmas w Sydney, Polish Festival 2013, Polish Festival w Sydney), ostatnio nie uzupełnianych (ostatnia jest z grudnia 2013 r.).
Stowarzyszenie Mt Kosciuszko Incorporated
Mt Kosciuszko Incorporated jest Stowarzyszeniem non-profit założonym w Perth, w Zachodniej Australii. Stanowi je grupa ludzi, którym na sercu leży prestiż Polaków i polskiej społeczności w Australii. Jak czytamy na stronie www stowarzyszenia:
Zaniepokojeni i poruszeni pojawiającymi się od czasu do czasu pomysłami zmiany nazwy Mt Kosciuszko na inną, bardziej „lokalną”, podejmujemy działania zmierzające do zachowania na mapie Australii tego najbardziej znaczącego śladu obecności Polaków w historii tego kraju. Najpewniejszy sposób osiągnięcia tego celu widzimy w popularyzacji postaci i zasług Pawła Edmunda Strzeleckiego w tutejszym społeczeństwie.
www.mtkosciuszko.org.au

Biblioteka w Domu Polskim – Milton, Australia
Polska biblioteka mieści się w budynku Domu Polskiego w Milton (10 Marie Street, Milton, Qld 4064). Jest otwarta w każdy piątek w godzinach 15:30 – 18:30. Roczna opłata członkowska: $20, członkowie Polonii: $12. Książki można zamawiać pocztą elektroniczną, a można je zwracać w biurze Domu Polskiego. Prowadzeniem biblioteki i katalogowaniem księgozbioru zajmuje się społecznie kilka osób.
Polonia w Australii: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Polonia amerykańska
>